اقدام به بارداریبارداری

درباره‌ی مناسب‌ترین فصل بچه‌دار شدن چه می‌دانید؟

بچه‌دار شدن یکی از موضوع‌هایی است که شاید برای برخی از افراد عجیب به نظر بیاید. به احتمال زیاد شما هم فکر می‌کنید هیچ فرقی ندارد که در کدام فصل از سال اقدام به بچه‌دار شدن کنید ولی جالب است بدانید که فصلی که در آن اقدام به بچه‌دار شدن می‌کنید اهمیت و تاثیرات فراوانی را در دوران بارداری و حالت جنین شما دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی مناسب‌ترین فصل بچه‌دار شدن می‌توانید از مطالب این مقاله بهره بگیرید. بهتر است مانند بسیاری از کارها برای بچه‌دار شدن خود نیز برنامه ریزی خوب و درستی داشته باشید. همانطور که می‌دانید تمام فصل‌ها و ماه‌های سال ویژگی‌های خاص خود را دارند و این ویژگی‌ها بر روی جنین شما تاثیر بسزایی دارد.

فصل بهار یکی از بهترین فصل‌های بچه‌دار شدن

بهار فصل شکوفه‌های و آغاز زندگی طبیعت است. در این فصل دمای هوا تقریبا معتدل است و لازم نیست لباس‌های بسیار زیاد برای در امان ماندن از سرما بپوشیم و یا از شدت گرمای هوا نگران باشیم. بهار نشاط و شادابی فراوانی را با خود به همراه می‌آورد. اگر در این فصل زایمان خود را انجام دهید لازم نیست نگران افسردگی باشید، شما می‌توانید به راحتی نوزاد خود را همراه یک کالسکه به پیاده‌روی ببرید و اوقات خوشی را در هوای لذت بخش بگذرانید.

همچنین به این دلیل که بعد از فصل بهار، فصل گرم تابستان از راه می‌آید لازم نیست چند ماه نگران هوای سرد و پوشیدن لباس‌های گرم نوزادتان باشید. در فصل بهار به دلیل همین هوای معتدل میزان بیماری‌های ویروسی و آنفولانزا کمتر است و خیالتان از بابت بیمار شدن خود و نوزادتان راحت است.

اگر وقت زیادی را با نوزاد خود در طبیعت بگذرانید، می‌توانید ویتامین D لازم برای استخوان‌های نوزادتان را دریافت نمایید. همچنین این آب و هوا باعث می‌شود تا کودک شما تحرک و شادابی بسیاری داشته باشد و این تحرک موجب افزایش هوش کودک می‌گردد. بر اساس تحقیقاتی میزان ضریب هوشی کودکانی که در فصل بهار به دنیا آمده‌اند بیشتر از سایر کودکان است. بنابراین می‌توانید جوری برنامه ریزی کنید که تولد فرزندتان در فصل بهار اتفاق بیفتد.

فصل بهار برای بچه‌دار شدن

بهتر است تابستان را برای بچه‌دار شدن انتخاب نکنید

تابستان فصلی است که در آن آب و هوا بسیار گرم است و روزهای طولانی در آن وجود دارد. این فصل به دلیل داشتن آب و هوای گرم باعث می‌شود تا نوزاد و مادر دچار گرمازدگی شوند. ممکن است اگر مادر دوران بارداری خود را در این فصل بگذراند مشکلات پوستی و گرمازدگی برای او پیش آید. در دوران بارداری استفاده از کرم‌های ضد آفتاب محدودیت‌هایی برای مادر دارد.

در صورتی که از کرم ضد آفتاب به طور مرتب استفاده نشود امکان دارد تا مشکلات پوستی برای مادر و جنین پیش آید. همچنین عرق سوز شدن نوزاد نیز یکی دیگر از مشکلات بچه‌دار شدن در فصل تابستان می‌باشد. درمان عرق سوزی هم ممکن است طولانی شود و به راحتی انجام نگیرد. همچنین در این فصل این امکان را نخواهید داشت که به راحتی از خانه خارج شده و با کودکتان وقت بگذرانید. شاید به نظر برسد که بیماری‌های ویروسی در این فصل وجود ندارد اما باید به یاد داشته باشید که وجود کولرها و پنکه‌ها در این فصل می‌تواند موجب سرماخوردگی نوزاد شود، مخصوصا که در تابستان نوزاد مرتب عرق می‌کند.

پاییز انتخابی خوب یا بد برای بچه‌دار شدن؟

برخی اعتقاد دارند بارداری در فصل پاییز بهترین فصل بچه‌دار شدن است زیرا نه هوای گرمی دارد و نه به شدت سرد است. اگر از این نظر به فصل پاییز نگاه کنیم باید گفت بله، این هوا برای بچه‌دار شدن خوب است. در این فصل نوزاد می‌تواند ویتامین دی مناسبی را دریافت نماید. بر اساس تحقیقاتی نوزادان به دنیا آمده در این فصل دارای استخوان بندی محکم‌تر و بهتر از نوزادان به دنیا آمده در سایر فصل‌ها هستند.

اگر نوزاد شما در فصل پاییز به دنیا آمده باشد لازم نیست نگران عرق سوز شدن نوزاد خود باشید همچنین سرمای چندان سوزناکی وجود ندارد تا مادر و نوزاد را از پا دربیاورد. جالب است بدانید که در فصل پاییز ویروس‌های سرماخوردگی و آنفولانزا فعال هستند و ممکن است مادر و نوزاد در معرض آن‌ها قرار بگیرند و دچار بیماری‌هایی شوند.

همچنین با وجود این ویروس‌ها احتمال ابتلا نوزاد به بیماری آسم وجود دارد، در واقع ریسک ابتلا به بیماری آسم در نوزادان به دنیا آمده در پاییز بسیار بیشتر از سایر فصل‌ها می‌باشد. این نوزادان بیشتر در معرض ابتلا به انواع آلرژی‌ها و حساسیت‌های غذایی می‌باشند.

بچه‌دار شدن در فصل پاییز

زمستان چگونه انتخابی برای بچه‌دار شدن است؟

زمستان همانطور که از نامش پیداست فصلی سرد و پر از برف و باران است. برای به دنیا آمدن بچه در این فصل باید نکاتی را در نظر داشته باشید. در صورتی که فرزند شما در زمستان به دنیا آمده باشد باید خود را برای در خانه ماندن آماده کنید. در این فصل به دلیل سردی هوا و وجود ویروس‌های بیماری نباید در مکان‌های مختلف حضور یابید.

اصول مراقبت‌ها و بچه‌دار شدن در فصل زمستان بیشتر و سخت‌تر از فصل‌های دیگر سال است. در این فصل حتما باید نسبت به دمای هوای خانه و اتاقی که نوزاد در آن قرار دارد توجه بسیار زیادی داشته باشید. در صورتی که اتاق توسط سیستم‌های گرمایشی بسیار زیاد گرم شود ممکن است نوزاد دچار گرمازدگی و عرق سوزی شود یا این امکان وجود دارد که به دلیل عرق کردن بسیار زیاد نوزاد با کوچک‌ترین بادی بیماری ایجاد گردد.

در این فصل شما نمی توانید بیرون از خانه بروید و نوزاد از نور خورشید محروم می‌ماند، به همین علت نیز کمبود ویتامین دی در بیشتر نوزادان متولد فصل زمستان وجود دارد. در فصل سرد سال بیشتر افراد در خانه هستند این امکان برایتان وجود دارد تا نوزاد خود را در کنار مادر یا پدر بزرگ قرار دهید و برای چند ساعتی با خودتان یا همسرتان خلوت کنید.

این موضوع را جدی بگیرید که اگر تمام مدت را در خانه بمانید و وقتی را با خودتان نگذرانیدن ممکن است مبتلا به افسردگی و یا سایر بیماری‌های روحی شوید. حتما زمانی را در هفته برای خودتان اختصاص دهید. اگر برنامه ریزی دارید و قصد بچه‌دار شدن را دارید بهتر است فصل زمستان را انتخاب نکنید زیرا این فصل محدودیت‌هایی برای شما و نوزادتان ایجاد می‌نماید.

کدام فصل‌ها برای بچه‌دار شدن مناسب نیستند؟

همانطور که در مطلب بالا مطالعه نمودید بهتر است جوری برنامه ریزی کنید که در فصل‌های تابستان و زمستان بچه‌دار نشوید. در فصل تابستان امکان زایمان زودرس وجود دارد. میزان ویتامین دی موجود در هوا در فصل تابستان باعث می‌شود تا احتمال زایمان زودرس بیشتر شود. در زمستان نیز مشکلات مادرزادی و ضایعات نخاعی در نوزادان بسیار بیشتر از نوزادان متولد شده در دیگر ماه‌های سال است.

برای پایین آوردن احتمال مشکلات جسمی در نوزاد و مادر بهتر است دو فصل تابستان و زمستان را برای بچه‌دار شدن انتخاب نکنید. پاییز نیز انتخاب خوبی برای بچه‌دار شدن نیست زیرا همانطور که در بالا اشاره شد مشکلات زیادی در این فصل سال برای نوزادان به وجود می‌آید.

بچه‌دار شدن در پاییز انتخاب خوبی نیست. بر اساس طب سنتی نیز در این فصل چون هوا رو به سردی می‌رود افراد نباید مواد خوراکی سرد مانند بادمجان، ماهی و گوشت گاو را مصرف کنند. مخصوصا برای افرادی که دارای مزاج سرد و خشک هستند بچه‌دار شدن در این فصل از سال می‌تواند مشکلات بسیاری را به وجود آورد.

فصل مناسب بارداری

طب سنتی و بچه‌دار شدن

در طب سنتی تاکید زیادی شده است که در فصل بهار بچه‌دار شوید. از نظر مزاج در این فصل سال افراد دارای مزاج گرم و تر هستند و به همین دلیل احتمال سقط جنین کمتر از زمان‌های دیگر سال است. احتمالا شما نیز شنیده‌اید که در طب سنتی توصیه‌هایی در باب بچه‌دار شدن شده است. به طور مثال در این طب روزهای خاصی ذکر شده است که فرد بچه‌دار شود. شب دوشنبه، شب سه شنبه، ظهر و شب پنج شنبه و شب جمعه مواقع مناسبی برای لقاح جنین می‌باشد.

گفته شده که فرزندانی که در این ایام به دنیا می‌آیند قدرت و ذکاوت خوبی دارند و در راه خدا و پیامبر هستند. حتی در اسلام آمده است که بهتر است نطفه نوزاد در شب‌های اعیادی مانند شعبان، فطر و غدیر تشکیل نگردد. بهتر است برای بچه‌دار شدن شب‌هایی غیر از شب و روزی که در آن ماه نیمه می‌شود، ساعات اولیه شب، ساعات میان فجر و طلوع خورشید و روز آخر ماه را انتخاب نمایید.

جنسیت نوزاد و فصل‌ها

بر اساس تحقیقات به دست آمده بهتر است برای پسردار شدن فصل‌های سرد سال را انتخاب نمایید به این معنی که زمان باردار شدن خود را به فصل‌های پاییز یا زمستان موکول نمایید. در فصل‌های سرد اندام‌های داخلی مانند رحم گرم هستند و احتمال اینکه فرزند پسر به دنیا بیاید بیشتر است. البته باید در نظر داشته باشید علاوه بر انتخاب فصل باید رژیم غذایی خاص بچه‌دار شدن را نیز در نظر بگیرید.

برای دختردار شدن بهتر است فصل‌های گرم سال مانند بهار و تابستان را برای باردار شدن انتخاب نمایید. در این فصل از سال اندام‌های داخلی مانند رحم سرد است و احتمال به دنیا آمدن نوزاد دختر بیشتر است، البته همانطور که در مورد قبلی ذکر شد باید به نوع تغذیه و رژیم غذایی بچه‌دار شدن نیز توجه داشته باشید.

در این مقاله سعی کردیم تا فصل‌های مناسب برای بارداری و بچه‌دار شدن را ذکر نماییم. چیز مهمی که باید در نظر داشته باشید ویژگی‌ها و خصوصیات فردی خودتان است. باید بهترین فصل به دنیا آمدن فرزندتان را آگاهانه انتخاب نمایید و تمام سعی خود را برای هر چه بهتر بودن شرایط انجام دهید. برخی از افراد فصل به دنیا آمدن بچه برایشان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و برای برخی دیگر هیچ اهمیتی ندارد که فرزندشان در فصل گرم یا سرد سال به دنیا بیاید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا