بارداریسلامت و تغذیه

چسبندگی رحم در زنان از علائم تا علت و درمان آن

یکی از مشکلات شایع در زنان چسبندگی رحم است. این بیماری برای خانم‌ها بسیار خطرناک است و می‌تواند در دوران بارداری موجب آسیب به جنین آنها شود. چسبندگی رحم در حقیقت به چسبندگی داخل رحمی نیز معروف است و از نظر میزان شدت متفاوت است. به همین دلیل با بررسی دقیق پزشک متخصص می‌توان به درمان ویژه و مختص به خود اقدام کرد.

سندروم آشرمن در حقیقت تهدید کننده زندگی شما نیست اما ممکن است شما را در معرض سقط‌های مکرر و نازایی قرار دهد. در این متن ما به شما کمک می‌کنیم تا اطلاعات جامع و کاملی در مورد چسبندگی رحم در زنان به دست آورید و با اطلاعات کافی اقدام به بارداری یا درمان کنید.

عناوینی که با هم در ادامه می‌خوانیم:

چسبندگی رحم چیست؟

قسمت‌هایی از بدن به طور معمول به یکدیگر متصل نیستند. چنانچه قسمت‌هایی از بدن به دلایل گوناگون به یکدیگر بچسبند می‌تواند موجب درد و اختلال در عملکرد اندام‌ها شود. به طور مثال روده ممکن است با چسبندگی به رحم متصل شود یا لوله فالوب به تخمدان بچسبد. این عارضه می‌تواند عملکرد طبیعی اندام‌های لگنی را مختل کند.

چسبندگی رحم ممکن است در اثر یک عمل جراحی در قسمت لگنی به وجود بیاید. نام دیگر این بیماری سندروم آشرمن است. این بیماری در داخل رحم شبیه بادکنکی است که دیواره‌های جلویی و پشتی آن به صورت صاف روی یکدیگر قرار می‌گیرند. داخل رحم از بافتی به نام آندومتر پوشیده شده است و در دوران قاعدگی این بافت ریخته می‌شود.

چنانچه شما باردار شده‌اید جنین در آندومتر لانه گزینی می‌کند و آسیب یا عفونت ممکن است به پوشش داخلی رحم آسیب برساند و موجب ایجاد چسبندگی میان دیوارهای داخلی رحم شود. سندروم آشرمن در موارد خوش‌خیم می‌تواند نوارهای کششی و نازک از بافت اسکار را درست کند و در موارد شدید یا بدخیم با تشکیل نوارهای ضخیم همراه است. در شدیدترین حالت، ممکن است انسداد یا تخریب کامل داخل حفره رحم اتفاق بیوفتد.

علائم چسبندگی رحم

شایع‌ترین علائم سندروم آشرمن، پریودهای کم یا بدون قاعدگی است. اگر در زمان قاعدگی احساس درد کنید اما خونریزی نداشته باشید ممکن است شما دچار چسبندگی رحم باشید. درد در این شرایط می‌تواند نشان از این باشد که شما پریود هستید اما به دلیل انسداد ممکن خون از رحم شما خارج نشود. عوامل دیگری که می‌تواند همین حالات را برای شما ایجاد کند شامل یائسگی، ورزش بیش از حد، فشار، کاهش وزن ناگهانی، مصرف قرص‌های ضد بارداری و سندروم تخمدان پلی‌کیستیک است.

بیشتر بدانید: فیبروم رحم از علائم تا علت و درمان

توجه داشته که درد در هنگام مقاربت جنسی می‌تواند یکی دیگر از علائم چسبندگی رحم باشد. البته علل دیگری مانند بیماری التهابی لگن و افتادگی رحم نیز می‌تواند منجر به ایجاد درد در هنگام رابطه شود.

چنانچه شما دچار سندروم آشرمن هستید، علاوه بر موارد فوق ممکن است علائم زیر را نیز داشته باشید:

  • درد و گرفتگی شکم
  • نفخ
  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • درد مزمن
  • اختلال در عملکرد مثانه
  • اختلال در صاف ایستادن
دلایل چسبندگی رحم

علت چسبندگی رحم

سندروم آشرمن می‌تواند به دلایل متفاوتی ایجاد شود اما اغلب به دلیل جراحی رحم یا دهانه رحم به وجود می‌آید. برخی از جراحی‌ها ممکن است منجر به ایجاد چسبندگی در رحم شوند که عبارتند از:

جراحی هیستروسکوپی

در این جراحی پزشک با کمک یک دوربین از رحم شما فیلمبرداری می‌کند تا بتواند فیبروم‌ها را با استفاده از یک ابزار الکتریکی قطع و خارج کند. از عوارض برداشتن رحم ایجاد درد شدید در زیر شکم و لگن است.

اتساع و کورتاژ

اتساع و کورتاژ یکی دیگر از عمل‌های جراحی است که برای باز کردن دهانه رحم و برداشتن بافت از رحم استفاده می‌شود. این بافت می‌تواند شامل آن دو متر یا بافت ناشی از سقط جنین باشد. در طول این عمل جراحی از یک ابزار برای خراش دادن بافت‌های اضافی استفاده می‌شود. طبق تحقیقات علت ناباروری زنان می‌تواند کورتاژ متعدد باشد.

سزارین

یکی دیگر از عمل‌های جراحی که ممکن است، سبب ایجاد چسبندگی در زنان شود، سزارین است. این عمل جراحی برای زایمان نوزاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این حالت از بخیه برای توقف خونریزی در طول سزارین استفاده می‌شود. همچنین در زمان انجام عمل ممکن است رحم دچار عفونت شود.

عفونت‌ها

معمولاً عفونت‌ها عامل اصلی هر بیماری هستند اما به تنهایی باعث ایجاد چسبندگی رحم نمی‌شوند. بنابراین هنگامی که عمل جراحی یا سزارین اتفاق بیوفتد، ممکن است به علت وجود عفونت رحم شما شروع به چسبندگی کند.

بیشتر بدانید: سرطان تخمدان از علائم تا علت

عوارض چسبندگی رحم

همان‌طور که می‌دانید برخی از زنان مبتلا به سندروم آشرمن قادر به بارداری نیستند و با سقط‌های مکرر جنین همراه هستند. در صورتی که شما به این بیماری مبتلا هستید، چسبندگی رحم ممکن است برای رشد جنین مشکل‌ساز باشد و آن را با خطر مواجه کند. احتمال سقط جنین و مرده‌زایی در زنانی که این شرایط را دارند، بیشتر است. درد شکم و عدم وجود پریود یا خونریزی از دیگر عوارض احتمالی این بیماری است که به دلیل انسداد لوله فالوپ اتفاق می‌افتد.

نحوه پیشگیری

یکی از راه‌های پیشگیری از چسبندگی رحم پرهیز از کورتاژ است. در صورتی که کورتاژ مورد نیاز باشد، جراح می‌تواند از سونوگرافی برای هدایت آن استفاده کند و آسیب به رحم را کاهش دهد.

چگونه می‌توان سندروم آشرمن را تشخیص داد؟

برای تشخیص صحیح چسبندگی رحم می‌توان از سونوگرافی به صورت خارجی یا به صورت داخلی با سونوگرافی ترانس واژینال انجام داد. در این حالت تصویربرداری توسط متخصصان زنان و زایمان انجام می‌شود تا بتوانند اندام‌های داخلی شما را ببینند و با معرفی جزئیات مختلف آن از وجود بیماری باخبر شود.

بیشتر بخوانید: آنچه باید در مورد سونوگرافی واژینال بدانید.

نحوه درمان

برای درمان چسبندگی رحم راهکارهای متفاوتی وجود دارد. چنانچه شما می‌خواهید در آینده حامله شوید، گزینه‌های درمانی زیادی وجود دارد که می‌تواند بافت اسکار را در رحم شما از بین ببرد. در صورتی که دچار افتادگی یا درد لگن شده باشید باید تحت درمان قرار بگیرید.

هدف اصلی برداشتن بافت اسکار در رحم، بازگرداندن رحم به اندازه و شکل اولیه است. به طوری که بتوان بارداری را در داخل آن به شکل موفقیت‌آمیزی تجربه کرد. راهکارهای درمانی برای چسبندگی رحم شامل:

درمان چسبندگی رحم با هیستروسکوپی

هیستروسکوپ به پزشک این امکان را می‌دهد تا با دید مستقیم قسمت‌های بزرگ شده رحم را مشاهده و جدا کند. اکثر جراحی‌های هیستوروسکوپی سرپایی انجام می‌شود. در موارد شدید که سندروم آشرمن ممکن است چالش برانگیز باشد و حفره کاملاً مسدود شده باشد، خطر احتمالی آسیب رساندن به بافت رحم در حین برداشتن بافت اسکار وجود دارد. توجه داشته باشید که پس از جراحی هیستوروسکوپی، آنتی‌بیوتیک‌ها تجویز می‌شود تا از چسبندگی مجدد جلوگیری کند و عفونت‌ها و التهاب‌هایی که ممکن است به رحم آسیب برساند از بین ببرد.

هورمون درمانی

یکی دیگر از روش‌های درمانی برای ترمیم بافت پوشش داخلی رحم استفاده از مکمل‌های استروژن است. استروژن می‌تواند موجب ترمیم و رشد سلول‌های دیواره رحم شود و به درمان چسبندگی رحم کمک کند.

امیدواریم مطالب فوق مثل همیشه برای شما همراهان عزیز مفید بوده باشد. ممنون می‌شویم نظرها و پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید.

تیم محتوای ژرسه

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا