بارداریسلامت و تغذیه

تخمدان چپ و تیر کشیدن آن در بارداری

تیر کشیدن تخمدان چپ در دوران بارداری ممکن است برای هر بانویی به وجود بیاید. ممکن است خانم باردار در مورد وضعیت سلامت، طبیعی بودن حالات و دردهای خود در این دوره بسیار نگران شود. بارداری تغییرات متفاوتی در خانم‌ها ایجاد می‌کند. این تغییرات بر روی تمام سیستم‌های بدن او اثرات مختلفی را بر جای می‌گذارد. داشتن اطلاعات در مورد هر گونه تغییری به درک و پذیرش بهتر آن بسیار کمک می‌کند. بهتر است قبل از اقدام به بارداری در مورد آن مطالعه کرده و اطلاعات صحیح به دست بیاورید.

مراقبت‌های قبل از بارداری

بر طبق نتایج، یک خانم چند ماه قبل از بارداری باید به پزشک مراجعه کند. هنگامی که تصمیم به باردار شدن می‌گیرید لازم است ابتدا به پزشک مراجعه نموده و مشاوره نمایید تا زمان مناسب بارداری را به شما پیشنهاد بدهد.

این موضوع به شما کمک خواهد نمود تا در مورد فرزنددار شدن برنامه‌ریزی کرده و خود و همسرتان آمادگی‌های لازم را به دست بیاورید. پزشک آمادگی جسمانی شما را از نظر بارداری تایید می‌کند و در صورت نیاز به مداخله، درمان‌های لازم و توصیه‌های ضروری را به شما ارائه می‌دهد. این کار با بررسی‌های آزمایشگاهی معمولا صورت می‌گیرد و همچنین نیازهای تغذیه‌ای لازم را به شما خاطر نشان خواهد کرد. می‌توانید با شرکت در کلاس‌های آمادگی بارداری برای آشنایی و اطلاعات بیشتر، خود را آماده کنید. بهتر است در مورد دردهای تخمدان چپ هم از قبل اطلاع داشته باشید.

مراقبت‌های دوران بارداری

لازم است مادر هنگام بارداری به پزشک یا ماما مراجعه نموده و مراقبت‌های لازم را برای حفظ سلامت خود و جنین کسب کند. علائمی در دوران بارداری با توجه به سن بارداری به وجود می‌آیند که طبیعی محسوب شده و نیاز به مداخله زیادی ندارند. تیر کشیدن تخمدان و احساس درد در این ناحیه یکی از این علائم به شمار می‌رود. فقط اطلاع داشتن از این مسائل به درک بیشتر موقعیت و اطمینان از سلامت جنین به مادر باردار کمک می‌کند.

علائم شایع و بدون خطر در دوران بارداری

یک سری از علائم در زنان باردار طبیعی محسوب می‌شوند. این علائم میزانی دارند که بایستی به آن‌ها توجه نمود و از علائم خطر تفکیک نمود. تهوع، استفراغ، تغییرات رنگ پوست، دل درد، کمر درد، تغییرات در میل جنسی، یبوست، تغییرات خواب، تغییر در اشتها و تغییرات خلقی از علائم‌هایی هستند که در بارداری به طور طبیعی به وجود می‌آیند. اگر این علائم به صورت شدید بروز کنند یا توام بودن علائم با یکدیگر می‌تواند به عنوان علائم خطر در بارداری محسوب شوند. به عنوان مثال درد تخمدان چپ اگر اذیت کننده نباشد، جای نگرانی ندارد.

درد تخمدان چپ در بارداری

یکی از عوارض شایع در هفته‌های اول بارداری درد در ناحیه سمت چپ و زیر شکم است. تیر کشیدن تخمدان چپ در صورتی که خفیف بوده و زمان آن کوتاه باشد، ممکن است در اثر تغییرات هورمونی بارداری و کشیده شدن لیگامان‌های رحم باشد.

اغلب هنگام تخمک گذاری یا در زمان شروع دردهای قاعدگی ممکن است دردهای خفیفی در این ناحیه داشته باشید. در صورتی که درد افزایش پیدا نکند و همراه با خونریزی یا لکه بینی نباشد و فرد دچار سردرد و یا مشکلات هم زمان دیگری نشود، نگران کننده نیست. وقتی درد به صورت گذرا باشد می‌توان آن را ناشی از تغییرات هورمونی بارداری تلقی نمود.

به طور کلی در صورت وجود تغییرات جسمی بهتر است با پزشک یا مامای خود مشورت کرده و در صورت تایید آن‌ها مبنی بر سلامت مادر و جنین، آرامش خاطر داشته باشید. دردهای دوران بارداری با توجه به سن بارداری علل مختلفی می‌توانند داشته باشند.

 تیر کشیدن تخمدان در هنگام بارداری امری نگران کننده محسوب نمی‌شود اما لازم است حتما بررسی‌های لازم در مورد علائم خطر توسط یک کارشناس ماهر انجام شود. در این حالت بررسی‌های تخصصی‌تر تا یافتن علت می‌بایست ادامه پیدا کند. برخی از دردها نشانه سقط جنین یا زایمان زودرس هستند که لازم است تا توسط پزشک مورد تایید قرار بگیرد یا رد شود.

دلایل تیر کشیدن تخمدان چپ در بارداری

 • بارداری خارج از رحم
 • رشد تخمدان‌ها
 • کیست تخمدان
 • تومور تخمدان
 • آندومتریوز
 • سندروم تخمدان پلی کیستیک
 • فیبروم
 • جدا شدن جفت
 • بزرگی رحم

نکاتی در مورد درد در دوران بارداری

زنان در دوران بارداری ممکن است درد در ناحیه شکم، تخمدان چپ، رحم، التهاب سینه و سرگیجه را تجربه کنند. همچنین برخی زنان معتقدند در زمان لانه گزینی تخمک، احساس درد وجود دارد که باید سریع به پزشک مراجعه کرد. این گونه دردها در دوران بارداری احتمال دارد نشان دهنده بارداری خارج از رحم باشد.

راهکارهای درمان خانگی برای درد تخمدان چپ در بارداری

اگر در بارداری درد ناگهانی در تخمدان و خونریزی نداشتید، می‌توانید از روش‌های درمان خانگی استفاده کنید که به شرح زیر است:

 • یک پارچه داغ روی محل درد بگذارید.
 • حمام آب گرم فراموش نشود.
 • از شکم بندهای مخصوص بارداری که لگن را می‌پوشاند، استفاده کنید تا فشار روی دیواره رحم و تخمدان‌ها کم شود.
 • سعی کنید طوری استراحت کنید که بخشی از بدن با زمین فاصله داشته باشد.

امیدواریم مطالب فوق مفید و کاربردی بوده باشد. ممنون می‌شویم نظرها و پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید.

تیم‌ژرسه

منبع: healthLine

یک دیدگاه

 1. ممنون از مطالب خوبتون لطفاعکس های باحجاب وبدون زینت بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا