بارداریسلامت و تغذیه

تیر کشیدن تخمدان چپ در بارداری

تیر کشیدن تخمدان چپ در دوران بارداری ممکن است برای هر بانویی به وجود بیاید. خانم باردار در مورد وضعیت سلامت، طبیعی بودن حالات و دردهای خود در این دوره ممکن است بسیار نگران شود. بارداری تغییرات متفاوتی در خانم‌ها ایجاد می‌کند. این تغییرات بر روی تمام سیستم‌های بدن او اثرات مختلفی را بر جای می‌گذارد. داشتن اطلاعات در مورد هر گونه تغییری به درک و پذیرش بهتر آن بسیار کمک می‌کند. بهتر است قبل از اقدام به بارداری در مورد آن مطالعه کرده و اطلاعات صحیح به دست بیاورید.

مراقبت‌های قبل از بارداری

مطالعات بارداری و زایمان به این نتیجه رسیده‌اند که لازم است یک خانم چند ماه قبل از بارداری به پزشک مراجعه کند. هنگامی که تصمیم به باردار شدن می‌گیرید لازم است ابتدا به پزشک خود مراجعه نموده و مشاوره نمایید تا زمان مناسب بارداری را به شما پیشنهاد بدهد.

این موضوع به شما کمک خواهد نمود تا در مورد فرزنددار شدن برنامه‌ریزی کرده و خود و همسرتان آمادگی‌های لازم را به دست بیاورید. مراجعه به پزشک آمادگی جسمانی شما را از نظر بارداری تایید می‌کند و در صورت نیاز به مداخله و یا درمان‌های لازم توصیه‌های ضروری را به شما ارائه می‌دهد. این کار با بررسی‌های آزمایشگاهی معمولا صورت می‌گیرد. در ضمن نیازهای تغذیه‌ای لازم را به شما خاطر نشان خواهد کرد. همچنین می‌توانید با شرکت در کلاس‌های آمادگی بارداری و مطالعه کتب برای آشنایی و اطلاعات بیشتر خود را آماده نمایید.

مراقبت‌های دوران بارداری

لازم است مادر هنگام بارداری به پزشک یا ماما مراجعه نموده و مراقبت‌های لازم را برای حفظ سلامت خود و جنین کسب نماید. علایمی در دوران بارداری با توجه به سن بارداری به وجود می‌آیند که طبیعی محسوب شده و نیاز به مداخله زیادی ندارند. تیر کشیدن تخمدان و احساس درد در این ناحیه یکی از این علائم به شمار می‌رود. فقط اطلاع داشتن از این مسائل به درک بیشتر موقعیت و اطمینان از سلامت جنین به مادر باردار کمک می‌کند.

عوارض شایع و بدون خطر در دوران بارداری

یک سری از علایم و عوارض در زنان باردار طبیعی محسوب می‌شوند. این علایم میزانی دارند که بایستی به آن‌ها توجه نمود و از علایم خطر تفکیک نمود. تهوع، استفراغ، تغییرات رنگ پوست، دل درد، کمر درد، تغییرات در میل جنسی، یبوست، تغییرات خواب، تغییر در اشتها، تغییرات خلقی و … از علایم و عوارضی هستند که در بارداری به طور طبیعی به وجود می‌آیند. تمام این علایم ممکن است که به صورت شدید بروز کرده و یا توام بودن آن‌ها با یکدیگر به عنوان علایم خطر در بارداری محسوب شوند.

تیر کشیدن تخمدان چپ در بارداری

یکی از عوارض شایع در هفته‌های اول بارداری درد در ناحیه سمت چپ و زیر شکم است. تیر کشیدن تخمدان چپ در صورتی که خفیف بوده و زمان آن کوتاه باشد، ممکن است در اثر تغییرات هورمونی بارداری و کشیده شدن لیگامان‌های رحم باشد.

اغلب هنگام تخمک گذاری یا در زمان شروع دردهای قاعدگی ممکن است دردهای خفیفی در این ناحیه داشته باشید. در صورتی که درد افزایش پیدا نکند و همراه با خونریزی یا لکه بینی نباشد و فرد دچار سردرد و یا مشکلات هم زمان دیگری نشود و همچنین وقتی درد به صورت گذرا باشد می‌توان آن را ناشی از تغییرات هورمونی بارداری تلقی نمود. در چنین شرایطی لازم نیست نگرانی خاصی داشته باشید.

به طور کلی در صورت وجود تغییرات جسمی بهتر است با پزشک یا مامای خود مشورت کرده و در صورت تایید آن‌ها مبنی بر سلامت مادر و جنین آرامش خاطر داشته باشید. دردهای دوران بارداری با توجه به سن بارداری علل مختلفی می‌توانند داشته باشند.

 تیر کشیدن تخمدان در هنگام بارداری عموما امری نگران کننده محسوب نمی‌شود؛ اما لازم است حتما بررسی‌های لازم در مورد علایم خطر توسط یک کارشناس مجرب بررسی شده و رد شوند. در غیر این صورت بررسی‌های تخصصی‌تر تا یافتن علت می‌بایست ادامه پیدا کند. برخی از دردها نشانه سقط جنین و یا زایمان زودرس هستند که لازم است تا توسط پزشک مورد تایید قرار بگیرند و یا رد شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا