اقدام به بارداری

بارداری سریع و اقدام برای بارداری در کوتاه‌ترین زمان

شاید شما در تلاشید تا سریع حامله شوید یا امید دارید که در زمان معینی از سال کودکتان به دنیا بیاید. در این مطلب به چند روشی که شانس شما را برای بارداری در کوتاه‌ترین زمان افزایش می‌دهد می‌پردازیم و همچنین در این رابطه که چه زمانی باید نگران احتمال وجود مشکلات باروری شوید راهنمایی‌هایی ارائه می‌دهیم.

به دکترتان مراجعه کنید

شما زمانی احتمال حاملگی موفق (بارداری سریع) دارید که بدن شما برای این امر آمادگی لازم را داشته باشد. معاینه عمومی منظم توسط یک دکتر یا ماما برای رسیدن به بهترین وضعیت جسمانی جهت بارداری و اطلاع از تغییراتی که به حاملگی کمک می‌کنند را در برنامه خود قرار دهید.

برای یک حاملگی سالم برنامه‌ ریزی کنید

حداقل از یک ماه قبل از تلاش برای حاملگی، شروع به مصرف اسیدفولیک کنید. این ماده به شدت خطر نقص‌های مشخص در زمان تولد را کاهش می‌دهد.

توصیه‌های دیگری که منجر به سلامت کودک خواهد شد عبارتند از ترک هرگونه عادت ناسالم (مانند نوشیدن الکل، استعمال دخانیات یا مصرف مواد مخدر)، رساندن وزن به مقدار مناسب و کاهش مصرف کافئین به کمتر از ۳۰۰ میلی‌گرم در روز.

مقاله مرتبط: کمبود اسید فولیک چه عوارضی دارد؟

تذکر: موارد ممنوعه شامل الکل، سیگار و کافئین می‌توانند اثرات بسیار مخربی را بر روی تولید مثل داشته باشند. ترک کردن این مواد خطرناک می‌تواند کمک بسیار زیادی در بارداری در کوتاه‌ترین زمان کند.

برای بارداری سریع، زمان تخمک گذاری را به دست بیاورید

کلید بارداری سریع یا به عبارتی بارداری در کوتاه‌ترین زمان، به دست آوردن زمانی است که بدنتان شروع به تخمک‌گذاری می‌کند. شما در هر چرخه قاعدگی فقط یک بار تخمک‌گذاری می‌کنید. اگر بدانید چه زمانی تخمک گذاری می‌کنید، می‌توانید زمان رابطه را طوری تنظیم کنید که بیشترین احتمال حاملگی در آن چرخه را داشته باشد.

شما می‌توانید روش‌های مختلفی را برای فهمیدن این زمان اجرا کنید که در مطلبی با عنوان پیش بینی تخمک گذاری، در این مورد شما را راهنمایی می‌کنیم. (اگر شما دارای قاعدگی نامنظم هستید، فهمیدن زمان دقیق تخمک گذاری می‌تواند مشکل باشد. در چنین مواردی از دکتر خود کمک بخواهید.)

ابزارهای مشخص کردن زمان تخمک گذاری

شما می‌توانید به راحتی با استفاده از تقویم‌ها و یا برنامه‌های مرتبط با دوران قاعدگی زمان دقیق تخمک‌گذاری را مشخص کنید. اگر امکان دسترسی به این برنامه‌ها را ندارید و یا ابزار دقیق‌تری می‌خواهید، می‌توانید از تست‌های مخصوص تخمک‌گذاری استفاده نمایید.

این تست‌ها دقیقا مانند کیت تعیین حاملگی کار می‌کنند. شما می‌توانید با استفاده از تست ادرار روی این کیت‌ها بدانید که آیا در زمان درست برای بارداری سریع هستید یا نه.

بارداری سریع

در زمان مناسب رابطه جنسی برقرار کنید

زمانی که زمان تقریبی تخمک گذاری را به دست آوردید، به نحوی برنامه ریزی کنید که در بیشترین حالت باروری که ۲ الی ۳ روز قبل از تخمک گذاری تا روز تخمک گذاری است، رابطه جنسی داشته باشید. اگر از دوره‌ی باروری خود آگاه نیستید، سعی کنید در دو هفته میانی چرخه قاعدگی خود رابطه جنسی داشته باشید. به این روش احتمال وجود اسپرم سالم در لوله‌های رحم زمانی که بدن شما تخمک آزاد می‌کند زیاد است.

وضعیت نزدیکی در امر بارداری تاثیر بسیار زیادی دارد. اگر دخول و نزدیکی به صورت عمیق انجام گردد، احتمال رسیدن اسپرم به تخمک بیشتر می‌گردد. بهتر است با تحقیق درباره‌ این موضوع حالت و پوزیشن مناسبی را انتخاب نمایید.

مقاله مرتبط: انواع حالت رابطه جنسی برای بارداری و هنگام بارداری

یک توصیه دیگر: دقت داشته باشید که اگر شما و همسرتان تا زمان رسیدن دوره باروری برای حاملگی صبر می‌کنید، زمان زیادی از رابطه جنسی شما نگذرد. همسر شما حتما حداقل یک بار در روزهای قبل از دوره‌ی باروری شما باید ارضا شده باشد در غیر اینصورت ممکن است مقدار زیادی اسپرم مرده در منی او وجود داشته باشد.

نکته: بسیاری از روان کننده‌های واژن چه آن‌هایی که در داروخانه‌ها موجود هستند و چه موارد خانگی مانند روغن زیتون می‌توانند سبب کندی اسپرم شوند. اگر می‌خواهید از این مواد استفاده کنید از جایی که تهیه می‌کنید بخواهید نوعی که مشکلی در حاملگی ایجاد نمی‌کند را به شما پیشنهاد بدهد.

برای بارداری سریع زود بلند نشوید

بعداز انجام نزدیکی و تزریق مایع منی، خانم نباید زود از جای خود بلند شود. بهتر است پاهای خود را بلند کرده و بر دیوار تکیه دهید. این کار اجازه می‌دهد تا اسپرم به راحتی به دهانه رحم و تخمدان برسد.

مصرف مکمل‌ها

استفاده از مکمل‌های غذایی و ویتامین‌ها سبب رفع کمبودهای بدن و آمادگی بیشتر برای بارداری سریع می‌گردد. اسید فولیک یکی از مکمل‌هایی می‌باشد که باید ۶ ماه قبل‌از اقدام به بارداری از آن استفاده نمایید. استفاده از ویتامین‌ها کمک بسیار زیادی به شما می‌کند.

تغییر رژیم غذایی

رژیم غذایی تاثیر بسیار زیادی را بر روی بارداری در کوتاه‌ترین زمان دارد. اگر مشغول مصرف غذاهای فست فودی و بی ارزش هستید، نباید منتظر باشید تا بدنتان به درستی کار کند و اسپرم به راحتی وارد تخمدان گردد. بنابراین رژیم غذایی خود را سالم گردانید و اقدام‌های بارداری را انجام دهید.

ورزش کردن

داشتن تحرک لازم سبب می‌شود تا جریان گردش خون و اکسیژن رسانی به اندام‌های بدن به درستی انجام گیرد. همچنین داشتن وزن ایده‌آل می‌تواند اثر زیادی را در بارداری در کوتاه‌ترین زمان داشته باشد. حتما برای داشتن بدن سالم ورزش کنید تا حاملگی در زمان درست اتفاق بیوفتد.

برای بارداری سریع و سالم، اسپرم را تقویت کنید

یک اسپرم سالم و قوی بیشترین شانس برای بارور کردن یک تخمک را دارد. همسر شما کارهای مختلفی می‌تواند انجام دهد که قابلیت باروری او را افزایش دهد:

  • تنباکو و مواد مخدر صنعتی را کنار بگذارد.
  • مصرف نوشیدنی‌های الکلی را کاهش دهد.
  • اگر اضافه وزن شدید دارد، خود را به وزن مناسب برساند.
  • مقدار کافی مواد مغذی مشخصی مانند روی، اسید فولیک و ویتامین C که به تولید مقدار زیادی اسپرم قوی کمک می‌کنند، مصرف کند.
  • از سونا و حوضچه‌های آب گرم (جکوزی) استفاده نکند و با آب داغ استحمام نکند زیرا گرما اسپرم را می‌کشد. (بیضه‌ها در دمای ۳۴ الی ۳۷ درجه سانتی گراد بهترین عملکرد را دارند که چند درجه از دمای بدن پایین‌تر است.)

هرچه همسر شما سریعتر این تغییرات را ایجاد کند بهتر است زیرا مدتی برای بلوغ اسپرم طول می‌کشد و از شروع رعایت این موارد ۳ ماه برای تولید نمونه‌های اسپرم بهتر زمان می‌برد.

قبل از مراجعه به دکتر، چه مدت تلاش کنیم؟

اگر سن شما کمتر از ۳۵ است و پس از تلاش برای حاملگی به مدت یک سال هنوز حامله نشده‌اید، موقع آن است که به یک متخصص باروری مراجعه کنید. اگر سنتان برابر با ۳۵ سال یا بیشتر است، پس از تلاش بی نتیجه به مدت ۶ ماه به متخصص مراجعه کنید. در آخر، اگر دلیلی وجود دارد که احتمال می‌دهید شما یا همسرتان ممکن است مشکل ناباروری داشته باشید، خوب است که قبل از شروع به تلاش برای حاملگی به متخصص مراجعه کنید.

مقاله مرتبط: بارداری زنان در دهه سی زندگی، مشکلات و مزایا

امیدواریم مطالب برای شما دوستان عزیز مفید و کاربردی باشد خوشحال می شویم با قرار دادن نظر یا پرسشی ما را در بهتر شدن همراهی کنید.

تیم ژرسه

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا