پدر و مادرنوزاد و کودک

چگونه مادر خلاق‌تری برای نوزاد خود باشیم؟

مادر خلاق بودن تاثیر بسیار چشمگیری در رشد و بزرگ شدن کودک شما خواهد داشت. همانطور که می‌دانید دوران نوزادی فرزند شما با سرعت برق می‌گذرد، مادرها با قدری ابتکار و خلاقیت می‌توانند از این دوران لذت بسیار زیادی ببرند.

لازم به ذکر است که “خلاقیت” اصلی‌ترین ویژگی یک مادر خوب به شمار می‌آید. شما می‌توانید با استفاده از تکنیک‌هایی ساده اما کارآمد از این دوران لذت بهترین خاطرات را برای خود و نوزادتان بسازید.

شاید برای بعضی از مادران دوران نوزادی فرزند آن‌ها، یک دوران خسته کننده و کسل کننده محسوب می‌شود، اما با خلاقیت به خرج دادن می‌توانید این دوران را هم برای خود و هم دیگر اعضای خانواده به یک دوران طلایی و لذت‌بخش تبدیل نمایید. در واقع مادر خلاق کسی است که زندگی خشک و بی‌روح را به یک زندگی سراسر شور و هیجان تبدیل می‌کند.

مادر خلاق بودن

مقاله مرتبط : چگونه زمان مفید بیشتری را با کودک خود بگذرانیم؟

بهترین روش‌ها برای تبدیل شدن به یک مادر خلاق

برای اینکه بتوانید از بزرگ کردن فرزند دلپذیر خود لذت ببرید و قدم به قدم با رشد و نمو وی احساس سرزندگی را به خود و سایر اعضای خانواده تزریق نمایید، کافی است در جزئیات کوچک زندگی خود ابتکار به خرج دهید.

برای مثال هر چند وقت یکبار لباس تازه و جدیدی را به تن فرزند خود بپوشید و با عوض کردن هر ست لباس او از دیدن قیافه او لذت ببرید. حتی می‌توانید در این حالت از او عکس بگیرید.

همچنین مادر خلاق مادری است که در ثبت رفتار کودکی فرزندش کوتاهی نکند و از لحظه لحظه زندگی او عکس و فیلم بگیرد. زیرا همانطور که می‌دانید دوران کودکی فرزند شما با سرعت برق و باد می‌گذرد.

یک مادر با ثبت رفتارهای کودکی می‌تواند بهترین خاطره‌ها را برای فرزندشان و زمانی که وی بزرگ شد به ارمغان آورد. حتی یک مادر باهوش از این ثبت خاطره‌ها می‌تواند در زمان بزرگی فرزند و در مراسم‌های خاص او مانند مراسم عروسی به بهترین نحو برای شاد کردن او و تجدید خاطرات استفاده کند.

عکس گرفتن از کودک

با کمی کنجکاوی و دقت اسباب بازی‌های مورد علاقه فرزندتان را به خوبی تشخیص دهید و زمانی که به مهمانی یا گردش می‌روید یک یا دو عدد از این اسباب بازی‌های مورد علاقه او را با خود ببرید تا فرزندتان بتواند در خارج از خانه نیز به بازی با اسباب بازی‌های مورد علاقه خود بپردازد.

اسباب بازی‌های مورد علاقه کودک

بهتر است بین خود و فرزند کوچک خود یک راز داشته باشید و او را با لقبی که دوست دارید و مورد علاقه شما می‌باشد صدا بزنید.

برای مادر خلاق شدن کافی است برای فرزند خود، تبدیل به یک کانگورو شوید؛ به این صورت که مثل کانگورو فرزندتان را روی شکم خود بگیرید، این کار علاوه بر اینکه باعث شادی و لذت فرزنتان می‌شود، از نظر علمی نیز بهبود وضعیت تنفسی نوزاد و منظم شدن ضربان قلب او را در پی خواهد داشت.

همچنین بهتر است عکس‌های بچگی و قدیمی خود را پیدا کنید و شباهت‌های خود را با نوزادتان پیدا کنید. زیرا این کار باعث می‌شود احساس تعلق خاطر بیشتری به او داشته باشید و احساس صمیمت و نزدیکی زیادی با او کنید.

سعی کنید در طول روز فرزند خود را چند بار به طور منظم و به آرامی ماساژ دهید، این کار به نوعی باعث بهبود وضعیت عاطفی بین شما و فرزندتان می‌شود و از طرف دیگر باعث بهبود رشد نوزاد شما خواهد شد.

ماساژ دادن کودک

یک راه دیگر برای مادر خلاق شدن این است که شما برای فرزند خود ملیجک شخصی شوید، یعنی برای نوزاد خود یکسری اداها و شکلک‌ها را در بیاورید و هر کاری را که برای شاد کردن او لازم است انجام دهید.

همچنین بهتر است زمانی که برای اولین بار شروع به غذا خوردن می‌کند به جای حرص خوردن و عصبانی شدن از او، از غذا خوردن و رد لکه‌های غذای او بر روی میز و دیگر وسایل نهایت لذت را ببرید.

اولین غذا خوردن کودک

مقاله مرتبط : راهنمای غذا دادن به نوزاد بر اساس سن

بهتر است زمانی که ناراحت هستید و از لحاظ روحی آرامش ندارید با کوچولوی خود یک قرار دو نفره بگذارید و فرزندتان را درون یک کالسکه گذاشته و به جاهایی که دوست دارید بروید. مثلا باغ وحش، پارک و حتی کافی‌شاپ. تنهایی خود را با او پر کنید و از بودن با او لذت ببرید.

یکی از راه‌های دیگر برای تبدیل شدن به مادری خلاق این است که چند عروسک بندانگشتی برای او تهیه کنید و به وسیله آن‌ها نوزادتان را به خوبی سرگرم و شاد نمایید. در این بازی کردن بهتر است برای هر عروسک صدای خود را عوض کنید، زیرا این کار به طور چشمگیری باعث شادی کودک شما می‌شود.

به طور کلی تبدیل شدن به یک مادر خلاق، تنها نیازمند کمی فکر است، مادر مهم‌ترین و تاثیرگذارترین عضو خانواده است. بنابراین سعی کنید ذهن خود را باز کنید و با آرامش خاطر زندگی را برای خود و سایر اعضای خانواده‌تان شیرین‌‍تر نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا