بارداریسلامت و تغذیه

چاقی و خطرات آن در طول بارداری

چاقی و خطرات آن در دوران بارداری موضوع این مطلب است با ما در این مطلب همراه باشید. قسمت دوم مصاحبه اسکات کاهان درباره‌ی دیابت (که امروزه افراد جوان‌تر هم درگیر آن هستند) و بیماری‌های دیگری که به دیابت مربوط است، در این مطلب قرار گرفته است. با خواندن این مقاله به این موضوع پی خواهید برد که چگونه سلامت مادر در طول بارداری بر سلامت کودک در آینده و بزرگسالی تاثیر می‌گذارد.

معروف ترین بیماری‌هایی که به چاقی ربط دارند

من یک مطالعه تحقیقاتی انجام داده‌ام که به زودی منتشر می‌شود، این تحقیق نشان می‌دهد که ۲۳۶ بیماری مرتبط با چاقی وجود دارد.

دیابت – بیماری که نام آن را به چاقی مفرط تغییر دادند

دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مرتبط با چاقی و خطرات آن است که در چند دهه اخیر میزان ابتلا به آن بیشتر شده است. این به اندازه‌ای قابل توجه بوده که حتی نامش را از دیابت به چاقی مفرط تغییر داده است.

وقتی من در دانشگاه پزشکی بودم (که مدت زیادی هم از آن نگذشته، حدود دو دهه پیش) دیابت به دو دسته یا دو دوران تقسیم می‌شد. دیابتی که از بچگی شروع می‌شد و دیابتی که در بزرگسالی آغاز می‌گردید. شروع دیابت در دوران کودکی برای یک فرد، بسیار زود بود و باید انسولین مصرف می‌کرد.

شروع دیابت در بزرگسالی مربوط به میانسالان حدود ۵۰، ۶۰ و ۷۰ ساله بود.

در حال حاضر این موضوع عوض شده و دیگر دیابت بزرگسالی در سنین بسیار پایین‌تر شروع می‌شود که مربوط به چاقی مفرط و عدم فعالیت می‌باشد و این نام دیابت را تغییر داد زیرا بسیاری از نوجوانان و جوانان دچار دیابت بزرگسالی شدند.

در حال حاضر به دیابتی که از دوران کودکی شروع می‌شود و هیچ ربطی به چاقی ندارد دیابت نوع ۱ و به دیابت بزرگسالان که مربوط به چاقی و اضافه وزن است دیابت نوع ۲ می‌گویند.

علاوه بر بزرگسالان حالا دیابت نوع ۲ در جوانان و نوجوانان و گاهی در کودکان نیز اتفاق می‌افتد.

بنابراین دیابت نوع ۲ مربوط به اضافه وزن و چاقی مفرط می‌باشد.

بیماری قلبی دوباره افزایش پیدا کرده است

یکی دیگر از بیماری‌های مربوط به چاقی، بیماری‌های قلبی و عروقی می‌باشد. البته این چیز جدیدی نیست بیماری قلبی در نیمه‌ی اول قرن بیستم افزایش یافت، سپس در نیمه دوم قرن به طور چشمگیری کاهش یافت. این یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌ها در سلامت عمومی بود. دلیل پایین آمدن نرخ بیماری‌های قلبی کاهش مصرف سیگار و افزایش قدرت تشخیص و درمان بیماری بود.

این موضوع بسیار عالی و شگفت انگیز بود . اما دوباره شاهد تغییر و افزایش بیماری‌های قلبی شدیم. از حدود ۷۵ سال پیش این روند افزایش شروع شده و علت اصلی آن چاقی مفرط است.

مقاله مرتبط : بارداری طبیعی با خوراکی‌های طبیعی

چاقی و خطرات آن در مادران باردار چیست؟

ما در چند سال گذشته دانسته‌ایم که چاقی مفرط در زنان باردار بسیار نگران کننده است زیرا سلامتی کودک را تهدید می‌کند. چاقی یک بیماری التهابی است، زمانی که فرد چربی‌های زیادی را در بدن خود انباشته می‌کند، هورمون‌ها و مواد شیمیایی بسیاری در بدن به وجود می‌آید که موجب التهاب می‌شود و این می‌تواند مشکلات زیادی را برای جنین ایجاد کند.

در بسیاری موارد کودک حتی قبل از به دنیا آمدن در خطر زیادی قرار دارد، اول از همه این موضوع در پروسه زایمان اثر می‌گذارد. مادران چاق نوزادان بزرگتری را به دنیا می‌آورند. کودکان بزرگ قطعا در موقع زایمان دچار مشکلات زیادی می‌شوند.

کودکانی که مادران آن‌ها در زمان بارداری دچار بیماری چاقی مفرط بوده، در آینده در معرض ابتلا به بیماری‌های زیادی قرار دارند. این کودکان در معرض ابتلا به بیماری چاقی مفرط در آینده قرار می‌گیرند. آن‌ها خطر ابتلا به دیابت را نیز دارند و این موضوع می‌تواند به نسل‌های بعدی نیز انتقال پیدا کند.

آیا در دوران بارداری باید ورزش کرد؟

زنانی که قصد باردار شدن دارند باید از قبل شرایط و نکات سلامتی را که برای خود و کودکشان، مهم است را رعایت کنند.

علاوه بر توجه به استفاده از انواع ویتامین‌ها و سایر موارد، باید به رژیم غذایی پیش از بارداری، فعالیت بدنی و کنترل وزن دقت لازم را داشت، که تمام این موضوع‌ها کاملا شخصی است. می‌توان در مورد تغذیه بیشتر صحبت کرد. گام‌های کوچک در نحوه‌ی غذا خوردن می‌تواند تاثیر زیادی داشته باشد.

رژیم غذایی بارداری

فعالیت بدنی در این دوران بسیار اهمیت دارد. در قدیم به زنان باردار توصیه می‌شد که هیچ فعالیتی نداشته باشند و یا در این دوران تمرین‌های خود را تعطیل کنند. اما امروزه تمام پزشکان این توصیه را می‌کنند که زنان باردار ورزش‌هایی را مانند یوگا در بارداری انجام دهند. مدیریت وزن در دوران بارداری و قبل از این دوره بسیار مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا