باردارینوزاد و کودک

زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین؟

یکی از مسائلی که از آغاز تا اواخر دوران بارداری فکر بسیاری از خانواده‌ها و مادران را درگیر می‌‌کند تصمیم‌گیری در رابطه با نوع زایمان است. در اصل زایمان طبیعی و سزارین هرکدام خطرات و مزایای خاصی دارند. بنابراین برای بهتر بودن هر یک از روش‌ها دلایلی منطقی و گاهی غیرمنطقی وجود دارد.

بسیاری از زنان باردار به علت عدم آگاهی مزایا و معایب هرکدام از این روش‌ها در رابطه با انتخاب روش زایمان خود دچار سردرگمی می‌شوند. اگر شما هم اولین بارداری خود را تجربه می‌کنید و هنوز در رابطه با انتخاب روش زایمان خود تردید دارید، بهتر است با ما همراه شوید تا با مزایا و معایب هر یک از این روش‌ها آشنا شوید.

زایمان طبیعی یا سزارین

یکی از روش‌های انجام زایمان، سزارین است که در آن شکم و رحم مادر را شکاف می‌دهند و جنین را خارج می‌کنند. در رابطه با این روش دکتر لوئیس سیلورتن، مدیر مامایی در کالج سلطنتی ماماها (RCM) معتقد است که سزارین اثرات کمی بر بارداری بعدی خانم‌ها دارد. مادرانی که زایمان سزارین را انتخاب می‌کنند ‌می‌توانند با اطمینان برای بارداری مجدد خود اقدام کنند.

در کل سزارین در مادران باردار، اثر کمی برای بارداری‌های مجدد و فواصل بین بارداری‌ها دارد. دکتر محمود طاهر معتقد است که سن مادر در اولین سزارین یک فاکتور مهم در بارداری‌های مجدد است. بنابراین در انجام سزارین توجه به این نکته مهم و تاثیرگذار است.

نکات تکمیلی

خوب است بدانید که تولد نوزاد و زایمان از طریق واژینال یک پروسه بسیار طولانی است که می‌تواند از نظر جسمی، مادر را خسته کند و در عین حال سخت است. همچنین در زایمان طبیعی مدت اقامت در بیمارستان و بهبودی بسیار کوتاه است و حتی ممکن است مادر بلافاصله بعد از زایمان شروع به شیردهی کند.

جراحی سزارین

نتایج مطالعه‌های متفاوت نشان می‌دهد که زایمان سزارین احتمال شکل‌گیری جفت سرراهی و پره‌اکلامپسی را افزایش می‌دهد. همین‌طور میزان فشارخون و قند خون را بیشتر می‌کند و از آنجا که میزان خونریزی در روش سزارین زیاد است، احتمال کم‌خونی در سزارین بیشتر است.

همچنین پژوهشگران پی‌بردند که مادرانی که زایمان سزارین داشته‌اند، در مقایسه با مادرانی که زایمان طبیعی داشته‌اند، احتمال بارداری‌ مجدد در آن‌ها کمتر است. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که دلیل قانع‌کننده‌ای برای این امر وجود ندارد و روش زایمان سزارین کمی روی باروری‌های بعدی تاثیر دارد.

مقاله مرتبط: کاهش درد زایمان طبیعی با روش‌های مختلف

اثرات منفی سزارین

لوئیس سیلورتن از کالج سلطنتی ماماها معتقد است با وجود اینکه زایمان سزارین عوارض کمی برای باروری‌های بعدی دارد اما نمی‌توان پیامدهای منفی سزارین را دست کم گرفت. مادران باردار باید نسبت به اثرات نامطلوب سزارین بر سلامت خود کاملا آگاه باشند و در شرایط غیرضروری از انجام زایمان سزارین اجتناب کنند.

شواهد متعددی مبنی بر اثرات منفی زایمان سزارین بر مادران باردار و نوزادان وجود دارد زیرا سزارین جراحی بزرگی است که می‌تواند عوارضی جدی برای سلامت مادر داشته باشد. پیامد زایمان طبیعی یک‌سوم زایمان سزارین است و دوره نقاهت بسیار کوتاه‌تری دارد.

بیشتر بدانید: عفونت بخیه بعد از سزارین علائم و نشانه‌های آن

همچنین در این روش از ماده بیهوشی استفاده نمی‌شود. در نتیجه عوارض جانبی ناشی از آن نیز ایجاد نمی‌شود. اگرچه درد قبل از زایمان در روش طبیعی بیشتر است اما میزان درد بعد از زایمان در این روش کمتر است. اگر هم از روش‌های بدون درد استفاده شود، دیگر مادر دردی حس نخواهد کرد.

معایب زایمان طبیعی

در زایمان طبیعی پوست و بافت‌های اطراف واژن به خاطر حرکت جنین دچار کشیدگی و پارگی می‌شوند. در مواقعی که کشیدگی یا پارگی شدید باشد، پزشک ممکن است از بخیه استفاده کند. بنابراین همین بخیه سبب ضعف یا آسیب‌دیدگی عضلات لگن می‌شود که مسئول کنترل عملکرد دستگاه ادرار و دفع است. برخی از مطالعات نشان می‌دهد کسانی که زایمان طبیعی داشتند، نسبت به کسانی که سزارین کرده‌اند، بیشتر در دفع و ادرار مشکل دارند. حتی احتمال دارد در موقع خنده، عطسه یا سرفه نشت و ترشح ادرار را تجربه کنند.

تاثیر زایمان طبیعی بر نوزاد

زایمان طبیعی برای سلامتی خود نوزاد نسبت به سزارین بهتر است. در نتیجه نوزادی که با زایمان طبیعی به دنیا می‌آید، احتمال مبتلا شدن به بیماری تنفسی نوزادی کمتر است. این نوزادان زمانی که به دنیا می‌آیند، هوشیاری بیشتری دارند و کمتر به اکسیژن نیاز پیدا می‌کنند.

نتیجه‌گیری

با توجه به مزایای بیشتر زایمان طبیعی، بهتر است یک فرهنگ‌سازی مطلوب جهت کاهش انجام سزارین و تشویق به انجام زایمان طبیعی در مادرانی که اولین بارداری خود را تجربه می‌کنند، صورت گیرد. مراقبت مداوم از مادران باردار توسط ماما یکی از راه‌های ترویج زایمان طبیعی و انجام کمتر سزارین است. کالج سلطنتی ماماها با استفاده از راهنمای NICE، خانم‌ها را به دریافت مشاوره از متخصص زنان و زایمان و ماما در رابطه با خطرات احتمالی ناشی از سزارین تشویق می‌کند.

امیدواریم مطالب فوق برای شما همراهان عزیز و به خصوص مادران عزیز مفید و کاربردی بوده باشد. ممنون می‌شویم نظرها و پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید.

تیم محتوای ژرسه

منبع: medicinenet

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا