بارداری

زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین؟

یکی از مهم‌ترین مسائلی که از آغاز تا اواخر دوران بارداری بسیاری از خانواده‌ها را درگیر می‌نماید تصمیم‌گیری در رابطه با نوع زایمان مادران باردار است. در رابطه با زایمان طبیعی و سزارین هرکدام از این روش‌ها دارای خطرات و مزایای خاصی هستند و برای برتری هر یک نسبت به دیگری نیز دلایلی منطقی و گاهی هم غیرمنطقی وجود دارد.

بسیاری از مادران باردار به علت عدم آگاهی مزایا و معایب هرکدام از این روش‌ها در رابطه با انتخاب روش زایمان خود دچار سردرگمی می‌شوند. اگر شما هم اولین بارداری خود را تجربه می‌کنید و هنوز در رابطه با روش زایمان خود تردید دارید بهتر است قبل از تصمیم‌گیری با ما همراه شوید تا با مزایا و معایب هر یک از این روش‌ها آشنا شوید.

زایمان طبیعی یا سزارین

سزارین یکی از روش‌های انجام زایمان است که در آن، شکم و رحم مادر را شکاف می‌دهند و جنین را خارج می‌کنند. در رابطه با این روش دکتر لوئیس سیلورتن، مدیر مامایی در کالج سلطنتی ماماها (RCM) معتقد است که زایمان سزارین اثرات کمی بر بارداری بعدی خانم‌ها دارد  و مادرانی که زایمان سزارین را انتخاب می‌کنند ‌می‌توانند با اطمینان برای بارداری مجدد خود اقدام نمایند.

به‌طورکلی بیان می‌کند که روش زایمان سزارین در مادران باردار، رابطه کمی با بارداری‌های مجدد و فواصل بین بارداری‌ها دارد. اما دکتر محمود طاهر معتقد است که سن مادر در اولین سزارین، یک فاکتور مهم در بارداری‌های مجدد است و بر انجام سزارین نیز تأثیرگذار است که این پژوهش بزرگ‌ترین مطالعه کوهورت انجام‌گرفته در رابطه با نوع زایمان و باروری است.

جراحی سزارین

نتایج پژوهش‌های مختلف نشان می‌دهد که زایمان سزارین احتمال شکل‌گیری جفت سرراهی، پره اکلامپسی، اکلامپسی را افزایش می‌دهد. همچنین میزان فشارخون و قند خون را افزایش می‌دهد و ازآنجاکه میزان خونریزی درروش سزارین زیاد است احتمال کم‌خونی در بیماران سزارین بیشتر است.

مقاله مرتبط : روش‌های کاهش درد زایمان طبیعی

علاوه‌براین، پژوهشگران دریافتند که مادرانی که زایمان سزارین داشته‌اند، در مقایسه با مادرانی که زایمان طبیعی داشته‌اند، احتمال بارداری‌های مجددشان کاهش یافت. انجام سزارین در میان خانم‌هایی که دوران بارداری سالم و نوزادان بریچ داشتند به میزان کمی کاهش پیدا کرد.

بنا به دلایل پزشکی میزان باروری مجدد در مادرانی که زایمان سزارین انجام داده بودند نیز کاهش یافت. اما نتایج مطالعات محققان نشان می‌دهد که دلیل قانع‌کننده‌ای برای این امر وجود ندارد، و روش زایمان سزارین ثاتیر جزئی بر باروری‌های بعدی دارد.

لوئیس سیلورتن از کالج سلطنتی ماماها معتقد است: باوجوداینکه زایمان سزارین عوارض کمی برای باروری‌های بعدی دارد اما نمی‌توان پیامدهای منفی سزارین را نادیده گرفت و مادران باردار باید نسبت به اثرات نامطلوب سزارین بر سلامت آگاه باشند و در شرایط غیرضروری از انجام زایمان سزارین اجتناب کنند.

مقاله مرتبط : عفونت بخیه بعد از سزارین علائم و نشانه‌های آن

شواهد متعددی مبنی بر اثرات منفی زایمان سزارین بر مادران باردار و نوزادان وجود دارد. زیرا سزارین جراحی بزرگی است که می‌تواند عوارضی جدی برای سلامت مادر داشته باشد. اما عوارض زایمان طبیعی یک‌سوم زایمان سزارین است و دوره نقاهت بسیار کوتاه‌تری دارد.

همچنین در این روش از ماده بیهوشی استفاده نمی‌شود درنتیجه عوارض جانبی ناشی از آن نیز ایجاد نمی‌شود. اگرچه درد قبل از زایمان درروش طبیعی بیشتر است اما میزان درد بعد از زایمان در این روش کمتر است که اگر هم از روش‌های بدون درد استفاده شود دیگر بیمار دردی حس نخواهد کرد.

تاثیر زایمان طبیعی بر نوزاد

زایمان طبیعی برای سلامتی خود نوزاد نیز شرایط مطلوب‌تری نسبت به سزارین ایجاد می‌کند به شکلی که نوزادی که با زایمان طبیعی به دنیا می‌آید احتمال بیماری تنفسی گذرای نوزادی برایش کمتر است. این نوزادان زمانی که به دنیا می‌آیند هوشیاری بیشتری دارند و کمتر به اکسیژن نیاز پیدا می‌کنند.

نتیجه گیری

بنابراین با توجه به مزایای بیشتر زایمان طبیعی، بهتر است یک فرهنگ‌سازی مطلوب جهت کاهش انجام سزارین و تشویق به انجام زایمان طبیعی در مادرانی که اولین بارداری خود را تجربه می‌کنند صورت گیرد. مراقبت مداوم از مادران باردار توسط ماما یکی از راه‌های ترویج زایمان طبیعی و انجام کمتر سزارین است.

کالج سلطنتی ماماها با استفاده از راهنمای NICE، خانم‌ها را به دریافت مشاوره از متخصص زنان و زایمان و ماما در رابطه با خطرات احتمالی ناشی از سزارین خصوصاً در شرایطی که خانم باردار به لحاظ پزشکی سالم بوده و زایمان طبیعی مشکلی ندارد، تشویق می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا