پدر و مادر

رابطه بین نمایشگرها و موفقیت تحصیلی کودکان

رابطه بین نمایشگرها و موفقیت تحصیلی

تحقیقات جدید موفق به پیدا کردن یک رابطه بین زمان سپری شده مقابل صفحه نمایشگر در کودکان و آمادگی های اساسی کودکان در مدرسه مانند مهارت های ریاضی، حروف و لغات و یا مهارت های شناختی و شایستگی ها در احساسات اجتماعی  شده است.

همه  ما به بهانه انجام دادن کار های کوچک مانند تهیه شام یا حتی یک تماس تلفنی کودکانمان را مقابل صفحه نمایشگر ها رها میکنیم و بله بابت اینکه، خطر ابتلا به بیماری چاقی در بین کودکانی که زمان زیادی را صرف تماشای تلوزیون میکنند، بیشتر  از سایرین است همیشه احساس گناه میکنیم.

 تحقیقات جدید  توسط دانشگاه نیویورک به این نتیجه رسیده است که دلیل دیگری وجود دارد که خانواده ها باید از آن آگاه باشند  تا مدت زمانی که فرزندانشان مقابل صفحه نمایشگر سپری میکنند را تا حد ممکن محدود کنند ، و آن این است:

سپری کردن زمان زیاد در مقابل صفحه نمایشگر باعث کاهش آمادگی کودک برای شرکت در برنامه های آموزشی میشود!

محققین میگویند تماشای تلوزیون برای زمانی بیشتر از ساعاتی محدود در روز  آمادگی کمتر برای آموزش در مدرسه یا کودکستان را به دنبال دارد، مخصوصا در بین خانواده‌هایی با درآمد کمتر.

مطاعات آکادمی کودکان آمریکا (AAP)  پیشنهاد میدهد تا کودکان بین ۲ تا ۵ سال روزانه  تنها ۱ ساعت صرف تماشای تلوزیون کنند ، اما تصور میکنم مخاطبین من اکثرا والدینی هستند که معتقدند ” گفتنش راحته نه انجام دادنش” در حقیقت این مطالعه جدیدی است که توسط نویسنده ای به نام  اندرو ریبرز  کاندید دکتری در دپارتمان به کار گیری روانشناسی در NYU گردآوری شده.

او در یک جمله میگوید با توجه به این مطالعات کودکان اکثرا  بیش تر از زمان پیشنهادی زمان صرف تماشای تلوزیون میکنند و همه گیری کنونی تکنلوژی مانند تلفن های هوشمند ، تبلت ها باعث گسترش گذراندن زمان بیش از حد مقابل صفحه نمایشگر بیشتر از هرزمانی درگذشته شده  است.

اما صرف زمان بیش از حد مقابل دستگاه های هوشمند میتواند آثار واقعا مخربی بر رشد کودکان داشته باشد. محققین ۸۰۷ کودک کودکستانی را با سوابق مختلف مورد بررسی قرار دادند، خانواده ها میزان درآمد خانواده به علاوه زمان تلوزیون خود را اعلام کردند(بازی های ویدیو ای، تبلت ها و گوشی های هوشمند بخشی از این تحقیق نبودند)

سپس شرکت کنندگان با توجه به آمادگی های اساسی برای آموزش در مدرسه  بررسی شدند مانند مهارت های ریاضی،فهم و درک حروف و لغات و استعداد هایی نظیرآنها

وقتی کودکی زمانی بیش از ۲ ساعت در روز را صرف مشاهده تلوزیون میکند مهارت های آموزشی او به صورت معکوس تحت تاثیر قرار میگیرد. و زمانی که در آمد خانواده کاهش می یابد رابطه بین تماشای تلوزیون و افت توانایی و آمادگی آموزشی افزایش میابد. در خانواده های نزدیک به خط فقر بیشترین افت ملاحظه میشود.

جالب است! محققین هیچ رابطه ای بین آمادگی تحصیلی و مشاوره تلوزیون در خانواده ها با درآمدبالا  پیدا نکردند. محققین اظهار میکنند که کودکان با درآمد های خانوادگی بالا ممکن است بیشتر برنامه های علمی و آموزشی را تماشا کنند این خانواده ها میتوانند برنامه هایبی بیشتری با فرزندان خود تماشا کنند که برای ترویج آموزش ابداع شده

یک یافته جالب دیگر اینکه مشاهده تلوزیون آثار منفی در زمینه مهارت های ریاضی و توابع اجرایی به همراه دارند،اما چنین رابطه ای برای مهارت های آموختن لغات و حروف پیدا نشده است که این ممکن است به این دلیل باشد که برنامه های کودک تمایل به تمرکز بر ادبیات و سواد خواندن و نوشتن دارد نه بر آموزش و بهبود ریاضی.

“نتایج بررسی ها اظهار میکند که موقعیت هایی که مربوط به زمان نمایشگرکودک میتواند برزیان و خسارات تحصیلی وآموزشی اثرگذار باشد” اظهار شده توسط  کرولاین فیتزپاترک از دانشگاه سنت‌آنه  کانادا.

مختصر و مفید برای والدین: هرکاری که بلدین برای کاهش زمان تلویزیون فرزندان خود انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا