اقدام به بارداری

بی بی چک منفی و بارداری!

بی بی چک همیشه نمی‌تواند پاسخ صحیحی به بارداری یا عدم بارداری شما باشد، در حقیقت تست بی بی چک یک تست قطعی برای تعیین وضعیت بارداری محسوب نمی‌شود. این تست دارای میزان خطایی است که به عوامل متعددی بستگی دارد. تهیه این تست بسیار آسان بوده و به راحتی در دسترس می‌باشد.

زمان مناسب استفاده از بی بی چک

بی بی چک را می‌توان به راحتی در منزل استفاده نمود. یک هفته پس از عمل نزدیکی بدون محافظت می‌توانید از این تست برای تعیین بارداری استفاده کنید. بی بی چک میزان هورمون HCG را در ادرار می سنجد و در صورت بالا بودن این هورمون در ادرار نتیجه مثبت به معنی تایید بارداری را نشان می‌دهد.

نحوه استفاده صحیح از بی بی چک

اولین نکته در استفاده از این تست در خصوص قطعیت آن است که تا ۹۹ درصد تشخیص با این روش درست می‌باشد ولی بهترین تست قطعی بارداری توسط آزمایش خون انجام می‌شود.

بهترین زمان برای انجام تست در اول صبح است زیرا غلظت ادرار در اول صبح بالاتر است اما ناشتا بودن در آن تاثیری ندارد. استفاده از تست بی بی چک اولا مقرون به صرفه بوده و هزینه چندانی ندارد، در ثانی سریع و به سادگی در منزل انجام می‌شود. برای انجام این تست ابتدا دست‌های خود را با آب و صابون بشویید سپس دستورالعمل همراه بی بی چک را مطالعه نموده و آنگاه اقدام به انجام تست نمایید. حتما به تاریخ انقضای کیت دقت کنید تا بتوانید به صحت تست اعتماد نمایید.

ممکن است کیت شما دارای ظرف مخصوص جمع‌آوری ادرار و همچنین قطره چکان باشد. در برخی موارد بایستی کیت را به طور مستقیم در ظرف ادرار قرار دهید. مدت زمان تغییرات حدود ۵ تا ۱۰ ثانیه از انجام تست است.

تفسیر بی بی چک

چگونگی تفسیر بی بی چک

وقتی که در حدود پنج دقیقه از تماس بی بی چک با ادرار گذشت نتایج تست به ۳ حالت نمایان می شود که عبارت است از:

  • نتیجه مثبت بی بی چک: دو خط قرمز پر رنگ در قسمت های Tو C ظاهر می شود که نشان می دهد شما باردار هستید.
  • نتیجه منفی بی بی چک: قسمت C قرمز پررنگ می شود ولی قسمت T رنگی ندارد، این نشان می دهد شما باردار نیستید.
  • حالت مثبت ضعیف بی بی چک: قسمت C قرمز پر رنگ و قسمت T قرمز کم رنگ می شود، در اینجا نمی توان به جواب قطعی در مورد بارداری رسید.

اگر حالت «مثبت ضعیف بی بی چک» پیش آمد، بهتر است چند روز دیگر تست را تکرار کنید یا تست خون بدهید تا نسبت به آن مطمئن شوید.

علل منفی شدن بی بی چک در صورت بارداری

برخی مواقع با اینکه بارداری صورت گرفته است اما نتیجه بی بی چک مثبت نیست، در این مواقع خانم باردار نمی‌داند که چگونه به تست خود اعتماد نماید. با رعایت و دقت در نکات زیر می توان به دلایلی که باعث می‌شوند علی‌رغم بارداری، بی بی چک منفی باشد پی برد.

  • ممکن است زمان مناسب استفاده از بی بی چک فرا نرسیده باشد. در مواقعی که خانم زمان تخمک‌گذاری خود را ندانسته و با فرض و گمان تست را انجام بدهد این مورد به وجود خواهد آمد.
  • با اینکه هورمون hCG که در تشخیص بارداری موثر است به اندازه کافی در ادرار موجود نباشد، بی بی چک منفی خواهد بود. در این مواقع با گذشت ۳ یا ۴ روز دیگر به علت افزایش میزان هورمون در ادرار نتیجه تست بعدی بارداری خواهد شد.
  • در برخی از موارد خانم حقیقتا باردار نمی‌باشد اما به علت قطع پریود، تست را انجام داده است. علت قطع عادت ماهیانه تنها بارداری نیست. بلکه علت‌‌های دیگری همچون اختلالات هورمونی، نارسایی تخمدان، وجود استرس بیش از حد در زنان، سندرم پلی کیستیک، اضافه وزن بیش از حد و یا لاغری بسیار زیاد، قادرند تا موجب قطع عادت ماهیانه شوند. این دلایل با وجود قطع قاعدگی ممکن است به چند ماه تا حتی چند سال به طول بینجامند. بنابراین تنها به تست بی بی چک اکتفا نکنید و به هیچ وجه از مراجعه به پزشک غفلت ننموده و تشخیص نهایی را به پزشک خود بسپارید. 
  • تشخیص نهایی و قطعی بارداری توسط پزشک و با آزمایش خون صورت می‌گیرد. در برخی موارد با وجود باردار بودن و قطع عادت ماهیانه، تست های متعدد بی بی چک همچنان منفی نشان می‌دهد. این موضوع می‌تواند به علت پایین بودن میزان هورمون در ادرار فرد باشد. به طور معمول متخصصین زنان و زایمان توصیه می کنند که برای انجام تست، زمان بیشتری از قطع قاعدگی صبر کنید تا از صحت تست اطمینان یابید. این متخصصین توصیه می‌کنند چند هفته پس از قطع قاعدگی آزمایش خون انجام شود. چون از نظر علمی در این زمان تست‌ها به نشانه‌های بارداری حساس‌تر می‌باشند.

 

امیدواریم مطالب برای شما دوستان عزیز مفید و کاربردی بوده باشد. لطفا با ارسال نظر یا پرسش خود، ما را در بهتر شدن همراهی کنید که باعث خوشحالی ما خواهد بود.

تیم ژرسه

منبع:

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا