اقدام به بارداری

بیبی چک منفی و بارداری!

بیبی چک همیشه نمی‌تواند پاسخ صحیحی به بارداری یا عدم بارداری شما باشد. در حقیقت تست بیبی چک یک تست قطعی برا تعیین وضعیت بارداری محسوب نمی‌شود. این تست دارای میزان خطایی است که به عوامل متعددی بستگی دارد. تهیه این تست بسیار آسان بوده و به راحتی در دسترس می‌باشد. بیبی چک منفی و بارداری با ما همراه باشید.

زمان مناسب استفاده از بیبی چک

بیبی چک را می‌توان به راحتی در منزل استفاده نمود. یک هفته پس از عمل نزدیکی بدون محافظت می‌توانید از این تست برای تعیین بارداری استفاده کنید. بیبی چک میزان هورمون hCG را در ادرار می سنجد و در صورت بالا بودن این هورمون در ادرار نتیجه مثبت به معنی تایید بارداری را نشان می‌دهد.

نحوه استفاده صحیح از بیبی چک

اولین نکته در استفاده از این تست در خصوص قطعیت آن است که تا ۹۹ درصد تشخیص با این روش درست می‌باشد. ولی بهترین تست قطعی بارداری توسط آزمایش خون انجام می‌شود.

بهترین زمان برای انجام تست در اول صبح است. زیرا غلظت ادرار در اول صبح بالاتر است. اما ناشتا بودن در آن تاثیری ندارد.

استفاده از تست بیبی چک اولا مقرون به صرفه بوده و هزینه چندانی ندارد، در ثانی سریع و به سادگی در منزل انجام می‌شود.

برای انجام این تست ابتدا دست‌های خود را با آب و صابون بشویید. سپس دستورالعمل همراه بیبی چک را مطالعه نموده و آنگاه اقدام به انجام تست نمایید. در ضمن حتما به تاریخ انقضای کیت دقت کنید تا بتوانید به صحت تست اعتماد نمایید.

ممکن است کیت شما دارای ظرف مخصوص جمع‌آوری ادرار و همچنین قطره چکان باشد. در برخی موارد بایستی کیت را به طور مستقیم در ظرف ادرار قرار دهید. مدت زمان تغییرات حدود ۵ تا ۱۰ ثانیه از انجام تست است.

how-to-use-pregnancy-test

علل منفی شدن بیبی چک در صورت بارداری

برخی مواقع با اینکه بارداری صورت گرفته است اما نتیجه بیبی چک مثبت نیست. در این مواقع خانم باردار نمی‌داند که چگونه به تست خود اعتماد نماید. با رعایت و دقت در نکات زیر می توان به دلایلی که باعث می‌شوند علی‌رغم بارداری بیبی چک منفی باشد پی برد.

۱- ممکن است زمان مناسب استفاده از بیبی چک فرا نرسیده باشد. در مواقعی که خانم زمان تخمک‌گذاری خود را ندانسته و با فرض و گمان تست را انجام بدهد این مورد به وجود خواهد آمد.

۲- در صورتی که هورمون hCG که در تشخیص بارداری موثر است به اندازه کافی در ادرار موجود نباشد بیبی چک منفی خواهد بود. در این مواقع با گذشت سه یا چهار روز دیگر به علت افزایش میزان هورمون در ادرار نتیجه تست بعدی بارداری خواهد شد.

۳- در برخی از موارد خانم حقیقتا باردار نمی باشد. اما به علت قطع پریود ماهانه تست را انجام داده است. علت قطع عادت ماهیانه تنها بارداری نیست. بلکه علت‌‌های دیگری همچون: اختلالات هورمونی، نارسایی تخمدان، وجود استرس بیش از حد در زنان، سندرم پلی کیستیک، اضافه وزن بیش از حد و یا لاغری بسیار زیاد قادرند تا موجب قطع عادت ماهیانه شوند. این دلایل با وجود قطع قاعدگی ممکن است به چند ماه تا حتی چند سال به طول بیانجامند. بنابراین تنها به تست بیبی چک اکتفا نکنید و به هیچ وجه از مراجعه به پزشک غفلت ننموده و تشخیص نهایی را به پزشک خود بسپارید.  

۴- تشخیص نهایی و قطعی بارداری توسط پزشک و با آزمایش خون صورت می‌گیرد. در برخی موارد با وجود باردار بودن و قطع عادت ماهیانه، تست های متعدد بیبی چک  همچنان منفی نشان می‌دهد. این موضوع می‌تواند به علت پایین بودن میزان هورمون در ادرار فرد باشد. به طور معمول متخصصین زنان و زایمان توصیه می کنند که برای انجام تست، زمان بیشتری از قطع قاعدگی صبر کنید تا از صحت تست اطمینان یابید. این متخصصین توصیه می‌کنند چند هفته پس از قطع قاعدگی آزمایش خون انجام شود. چون از نظر علمی در این زمان تست‌ها به نشانه‌های بارداری حساس‌تر می‌باشند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا