اقدام به بارداری

دمای پایه بدن و تخمک گذاری: چگونه می توان دمای پایه بدن را دنبال کرد؟

دقت کنید که چگونه دمای پایه بدن خود را اندازه‌گیری کنید و چرا باید این تغییرات را در صورتی که سعی دارید باردار شوید، دنبال کنید.

بدن شما چندین نشانه برای زمان تخمک‌گذاری به شما نشان می‌دهد که یکی از آن‌ها تغییر در دمای بدن است، در اینجا برخی از سوالات در مورد دمای پایه بدن و ارتباط آن با تخمک‌گذاری گفته می‌شود.

دمای پایه بدنتان چیست؟

با توجه به برنامه تنظیم خانواده، دمای پایه بدن شما، دمای است که بدن شما کاملا در حال استراحت است. بیشتر زنان در زمان تخمک‌گذاری در دمای بدن خود رشد کمی را تجربه می‌کنند که به صورت کسری از یک درجه اندازه‌گیری شده است. اگر دمای پایه بدن خود را به درستی بررسی و هر روز آن را نمودار کنید، مشخص می‌شود که آیا تخمک‌گذاری رخ داده است یا خیر.

اما چگونه می‌توانید چنین تغییر کوچکی را در دما اندازه‌گیری کنید؟ شما به یک دماسنج پایه بدن، یک دماسنج ویژه با مقیاس بزرگ و آسان برای خواندن احتیاج دارید که دمای بدن شما را ثبت کند. بیشتر زنان بین ۳۶.۲ تا ۳۶.۵ درجه قبل از تخمک‌گذاری و افزایش ۰.۵ تا ۱ درجه بعد از تخمک‌گذاری را نشان می‌دهند.

مقاله مرتبط : رنگ ترشحات واژن نشانه چیست؟

دمای پایه بدن چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟

برای ایجاد یک نمودار دقیق، باید به محض بیدار شدن و تقریبا در همان زمان هر روز صبح، دمای خود را بدست آورید. باید دمای بدنتان را قبل ار اینکه از تخت خارج شده، صحبت کنید، غذا بخورید، نوشیدنی بخورید، رابطه جنسی داشته باشید و یا سیگار بکشید، برای آنکه مقدار صحیح آن ثبت گردد اندازه گیری کنید. 

شما می‌توانید چارت دمای بدن را از متخصص زنان خود دریافت کنید. نمودار مذکور و یک مداد را در تخت خواب و بالای سر خود داشته باشید و دمای خود را در هر یک دهم درجه در یک روز ثبت کنید. همانطور که نمودار شما تغییر می‌کند، شما شروع به دیدن یک الگو خواهید کرد. الگوی هر شخص متفاوت است: برخی ازآن‌ها به طور ناگهانی افزایش می‌یابند، در حالی که دیگران به تدریج افزایش می‌یابند. الگوها می‌تواند از چرخه به چرخه نیز متفاوت باشند.

اندازه گیری دمای بدن در دوران بارداری

بعد از تخمک‌گذاری باید دمای پایه بدن من چقدر باشد؟

وقتی دمای پایه بدن شما بالاتر از دماهایی است که در ۶ روز گذشته ثبت کرده‌اید و در این سطح باقی می‌ماند و یا حداقل ۳ روز افزایش می‌یابد، اجتمال آن وجود دارد که تخمک‌گذاری رخ داده است. به طور کلی محدوده دما بعد از تخمک‌گذاری بین ۳۶.۷ تا ۳۷.۵ درجه است، حداقل دو دهم درجه بالاتر از دمای شما در طول هفته گذشته است.

از کجا می‌توان دانست که دمای بدن به دقت خوانده می‌شود؟

فاکتورهایی وجود دارد که می‌تواند دمای شما را افزایش دهد، در نتیجه دقت نمودار شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این موارد عبارتند از:

  • کمبود خواب یا اختلال خواب
  • بیماری یا خستگی
  • پریشانی احساسی
  • سیگار کشیدن
  • مصرف الکل
  • خواب با پتوی برقی
  • مصرف برخی از داروها

اگر شما یکی از این عوامل را تجربه کنید، باید در نمودار ذکر کنید تا به روشن شدن و خواندن نمودار کمک کنید. شاید چندین سیکل طول بکشد تا یک نشانه دقیق از تخمک‌گذاری را تعیین کنید. بهتر است از روش دمای بدن در کنار پایش مخاط رحم و سایر علایم فیزیکی در تخمک‌گذاری و با یک کیت پیش‌بینی کننده تخمک‌گذاری (که در بیشتر داروخانه‌ها موجود است) استفاده شود.

کیت اندازه گیری تخمک گذاری

برای اطمینان از اینکه بهترین نتیجه را بدست آورید، به دقت دستورالعمل‌هایی را که با دماسنج بدن ارایه می‌شود را دنبال کرده و با پزشک خود قرار ملاقاتی داشته تا هر سوالی که ممکن است در مورد فرآیند ترسیم و تفسیر نمودار خود داشته باشید، دریافت کنید.

برای تشخیص زمان تخمک گذاری لازم است بین سه الی شش ماه هر ماه کیت تخمک گذاری گذاشته شود.

تیم محتوای ژرسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا