اقدام به بارداری

دمای پایه بدن و تخمک گذاری، چگونه می توان دمای پایه بدن را دنبال کرد؟

دقت کنید که چگونه دمای پایه بدن خود را اندازه‌گیری کنید و چرا باید این تغییرات را در صورتی که سعی دارید باردار شوید، دنبال کنید.

بدن شما چندین نشانه برای زمان تخمک‌گذاری به شما نشان می‌دهد که یکی از آن‌ها تغییر در دمای بدن است، در اینجا برخی از سوالات در مورد دمای پایه بدن و ارتباط آن با تخمک‌گذاری گفته می‌شود.

دمای پایه بدنتان چیست؟

با توجه به برنامه تنظیم خانواده، دمای پایه بدن شما، دمایی است که بدن شما کاملا در حال استراحت است. بیشتر زنان در زمان تخمک‌گذاری در دمای بدن خود رشد کمی را تجربه می‌کنند که به صورت کسری از یک درجه اندازه‌گیری شده است. اگر دمای پایه بدن خود را به درستی بررسی و هر روز آن را نمودار کنید، مشخص می‌شود که آیا تخمک‌گذاری رخ داده است یا خیر.

اما چگونه می‌توانید چنین تغییر کوچکی را در دما اندازه‌گیری کنید؟ شما به یک دماسنج پایه بدن، یک دماسنج ویژه با مقیاس بزرگ و آسان برای خواندن احتیاج دارید که دمای بدن شما را ثبت کند. دمای پایه بیشتر زنان قبل از تخمک‌گذاری بین ۳۶.۲ تا ۳۶.۵ درجه است. اما بعد از تخمک‌گذاری افزایش ۰.۵ تا ۱ درجه را شاهد خواهید بود.

مقاله مرتبط : رنگ ترشحات واژن نشانه چیست؟

چگونه دما را اندازه‌گیری کنیم؟

برای ایجاد یک نمودار دقیق، باید به محض بیدار شدن و تقریبا در همان زمان هر روز صبح، دمای خود را بدست آورید. باید دمای بدنتان را قبل ار اینکه از تخت خارج شده، صحبت کنید، غذا بخورید، نوشیدنی بخورید، رابطه جنسی داشته باشید و یا سیگار بکشید، برای آنکه مقدار صحیح آن ثبت گردد اندازه گیری کنید.

شما می‌توانید چارت دمای بدن را از متخصص زنان خود دریافت کنید. نمودار مذکور و یک مداد را در تخت خواب و بالای سر خود داشته باشید و دما را در هر یک دهم درجه در یک روز ثبت کنید. همانطور که نمودار شما تغییر می‌کند، شما شروع به دیدن یک الگو خواهید کرد. الگوی هر شخص متفاوت است: برخی به طور ناگهانی افزایش می‌یابند، در حالی که دیگران به تدریج افزایش می‌یابند. الگوها می‌تواند از چرخه به چرخه نیز متفاوت باشند.

اندازه گیری دمای بدن در دوران بارداری

بعد از تخمک‌گذاری باید دمای بدن من چقدر باشد؟

وقتی دمای پایه بدن شما بالاتر از دماهایی است که در ۶ روز گذشته ثبت کرده‌اید و در این سطح باقی می‌ماند و یا حداقل ۳ روز افزایش می‌یابد، اجتمال آن وجود دارد که تخمک‌گذاری رخ داده است. به طور کلی محدوده دما بعد از تخمک‌گذاری بین ۳۶.۷ تا ۳۷.۵ درجه است، حداقل دو دهم درجه بالاتر از دمای شما در طول هفته گذشته است.

تذکر: اگر دمای پایه بدن در طول ۱۴ روز رو به افزایش باشد و در این مدت قاعدگی رخ ندهد، احتمال بارداری وجود دارد.

از کجا می‌توان دانست که دمای بدن به دقت خوانده می‌شود؟

فاکتورهایی وجود دارد که می‌تواند دمای بدن شما را افزایش دهد، در نتیجه دقت نمودار شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این موارد عبارتند از:

  • کمبود خواب یا اختلال خواب
  • بیماری یا خستگی
  • پریشانی احساسی
  • سیگار کشیدن
  • مصرف الکل
  • خواب با پتوی برقی
  • مصرف برخی از داروها

اگر شما یکی از این عوامل را تجربه کنید، باید در نمودار ذکر کنید تا به خواندن نمودار کمک کنید. شاید چندین سیکل طول بکشد تا یک نشانه دقیق از تخمک‌گذاری را تعیین کنید. بهتر است از روش دمای بدن در کنار پایش مخاط رحم و سایر علائم فیزیکی در تخمک‌گذاری استفاده کنید. یک کیت پیش‌بینی کننده تخمک‌گذاری (که در بیشتر داروخانه‌ها موجود است) می تواند کمک زیادی کند.

کیت اندازه گیری تخمک گذاری

برای اطمینان از اینکه بهترین نتیجه را بدست آورید، به دقت دستورالعمل‌هایی را که با دماسنج بدن ارائه می‌شود را دنبال کنید. با پزشک خود قرار ملاقاتی داشته تا هر سوالی که ممکن است در مورد فرآیند ترسیم و تفسیر نمودار خود داشته باشید را دریافت کنید.

تذکر: برای تشخیص زمان تخمک گذاری لازم است بین ۳ الی ۶ ماه هر ماه کیت تخمک گذاری گذاشته شود.

بهترین دماسنج برای بررسی دما کدام است؟

برای بررسی تخمک گذاری با استفاده از دمای پایه بدن می توانید از دماسنج جیوه ای یا الکترونیکی (دیجیتالی) استفاده کنید. درست است که انتخاب نوع دماسنج کاملا به خودتان بستگی دارد ولی حتما باید به این نکته توجه کنید که در تمام مدت اندازه گیری فقط باید از همان دماسنج استفاده شود. دماسنج الکترونیکی از این نظر بهتر است که کم خطرتر و استفاده از آن ساده تر می باشد. همچنین وقتی دما به اوج خود برسد، دماسنج آن را نشان می دهد و اگر شما یادتان برود که یادداشت کنید در حافظه آن باقی می ماند. دماسنج جیوه ای را باید قبل از استفاده تکان دهید و وقتی دمای اندازه گیری شده توسط این دماسنج بین دو خط قرار بگیرد عددی که در پایین قرار دارد خوانده می شود.

کدام روش برای اندازه گیری دمای پایه بدن دقیق تر است؟

اگر از نوع جیوه ای استفاده کنید می توان دمای پایه بدن را به ۳ روش اندازه گیری کرد که شامل دهان، مقعد و یا واژن است. در روش دهانی دماسنج را زیر زبان به مدت ۵ دقیقه (دهان بسته) نگه می دارند، سپس عدد آن را می خوانند. در روش مقعدی یا واژنی مدت زمان انتظار برای خواندن در دماسنج جیوه ای ۳ دقیقه است، در کل دقیق ترین راه برای اندازه گیری دمای پایه بدن روش مقعدی می باشد.

تذکر: اگر می خواهید از نوع دیجیتالی استفاده کنید، حتما به راهنمای استفاده از آن دقت کنید، برای مثال دستگاه دیجیتال زیر زبانی که می توانید آن را همانند جیوه ای استفاده کنید که در بالا شرح داده شده است.

کلام آخر

ممنون می شویم سوال ها و نظراهای خود را با ما به اشتراک بگذارید و بگویید در چه موضوعاتی دوست دارید بیشتر صحبت کنیم.

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا