اقدام به بارداریبارداری

مقدار مجاز مصرف امگا ۳ در بارداری

ضرورت مصرف امگا ۳ برای دوران بارداری

اسیدهای چرب امگا ۳ در بارداری ،یکی از مواد مغذی مهم و ضروری برای سلامت انسان است که در دانه‌های روغنی و همچنین روغن ماهی به مقدار فراوان موجود است، اما متأسفانه توسط بدن انسان تولید نمی‌شود. بنابراین برای تأمین امگای ۳ مورد نیاز بدن، باید مکمل‌ها و منابع غذایی حاوی این ویتامین را در برنامه غذایی جایگزین نمود. این ویتامین دارای دو ترکیب اصلی و مهم شامل اسید چرب EPA (اسیدهای چرب آیکوزا پنتانوئیک اسید) و DHA (دوکوزا هگزانوئیک اسید) به همراه ویتامین E می‌باشد.

این دو اسید چرب مهم، بر روی سیستم عصبی مرکزی و همچنین بینایی و عملکرد مغز تأثیر مثبت داشته و با جلوگیری از چسبندگی پلاکت‌های خون با یکدیگر، می‌توانند موجب مقاومت بدن در برابر التهاب و نیز موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌گردند. از این رو، مصرف آن برای برخی افراد، به ویژه خانم‌های باردار توصیه می‌گردد.

جایگزین کردن امگا ۳ با منابع غذایی امکان پذیر است؟

پزشکان در این باره توصیه می‌کنند که خانم‌های باردار، دو یا سه بار در هفته از ماهی برای تأمین امگا ۳ مورد نیاز بدن استفاده کنند. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که برخی از انواع ماهی‌های مصرفی حاوی مقادیری فلزات سنگین، مانند عنصر جیوه، هستند که تجمع آن‌ها در بدن خانم‌های باردار برای سلامتی ایشان و جنین بسیار مضر می‌باشد. به همین دلیل، برخی از خانم‌ها از خوردن ماهی در بارداری اجتناب می‌کنند و یا ممکن است به این ماده غذایی حساسیت داشته و یا تمایلی نداشته باشند. از این رو، مصرف مکمل‌های قرص امگا ۳، گزینه مناسب‌تری برای این منظور می‌باشد.

امگا ۳ در دوران بارداری

تأثیر امگا ۳ بر روی خانم‌های باردار

امگا ۳ موجب تنظیم فشار خون خانم‌های باردار و مانع از بالا رفتن فشار خون در خانم‌هایی که مستعد این مشکل هستند می‌شود. همچنین، طبق تحقیقاتی که بر روی گروهی از خانم‌های باردار صورت گرفت، نشان داد که خانم‌های بارداری که در ماه‌های اولیه بارداری، حدود دو تا سه بار در هفته از ماهی در برنامه غذایی خود استفاده می‌کنند به میزان ۴۰ درصد احتمال زایمان زودرس در آن‌ها کاهش پیدا می‌کند.

یکی دیگر از تأثیرات مهم آن، در کاهش استرس و فشارهای عصبی خانم‌های باردار، در شرایط خاص و مشکلات می‌باشد. در زندگی هر انسانی، ممکن است مسائل و دشواری‌های مختلفی وجود داشته باشد که موجب نگرانی و افزایش استرس افراد، به ویژه خانم باردار شود، که این امر نتایج مخرب زیادی بر رشد طبیعی و نرمال جنین خواهد داشت.

برای کسب نتیجه مطلوب، بهتر است مصرف امگا ۳ پیش از لقاح و ترجیحاً از شش ماه قبل مصرف کرده و در دوران بارداری نیز میزان آن در بدن در حد مطلوب نگه داشته شود. برای زنان باردار و شیرده دوز مجاز مصرفی قرص امگا ۳، ۳۰۰ تا ۶۰۰ میلی‌گرم در روز است.

امگا ۳ و فواید آن در بارداری

تأثیرات مطلوب امگا ۳ بر روی جنین

با توجه به تأثیر امگا ۳ بر روی رشد مغز، سیستم عصبی و شبکیه چشم جنین، باید از دریافت مقادیر کافی آن در دوران بارداری اطمینان حاصل نمایید. از همین رو، بررسی‌ها و آزمایشات انجام شده بر روی حیوانات، نشان داد که فقر شدید امگا ۳ در دوران بارداری موجب بروز اختلالات و مشکلات بینایی می‌گردد، به طوری که این اختلالات در آینده قابل جبران نخواهند بود. اما دریافت کافی این ماده مغذی در دوران جنینی می‌تواند، احتمال آلرژی و حساسیت‌های مختلف کودک را کاهش داده و علاوه بر افزایش یادگیری و تمرکز کودک، از بروز ناهنجاری‌های رفتاری، مانند افسردگی یا اضطراب تا حد زیادی جلوگیری می‌کند.

در دوران بارداری، به ویژه در سه ماهه آخر، رشد مغز جنین به بیشترین حد خود می‌رسد و برای همین منظور، امگا ۳ مورد نیاز را از مادر جذب می‌کند و کمبود آن برای مادر موجب افسردگی بعد از زایمان و بروز عوارض جدی‌تر خواهد شد.

مقاله مرتبط : اسید فولیک چیست و چرا باید قبل از بارداری مصرف گردد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا