بارداریسلامت و تغذیه

فیبروم رحم از علائم تا علت و درمان

رحم عضو ماهیچه‌ای در بدن خانم‌ها محسوب می‌شود که مسئول وظایف مختلف مانند ترشح هورمون‌های متفاوت و تولید مثل را بر عهده دارد. فیبروم یا میوم رحمی دسته‌ای از تومورهای خوش‌خیم هستند که در لایه‌های متفاوت رحم شکل می‌گیرند. یکی از مشکلات شایع در زنان بیماری فیبروم رحم است. همان‌طور که می‌دانید این بیماری به صورت توده‌هایی است که در بافت رحم یا اطراف آن رشد می‌کند.

در حقیقت این توده‌ها غیر سرطانی هستند و تنها در موارد محدودی سرطانی محسوب می‌شوند. این بیماری علائم و عوارض متفاوتی را برای زنان به وجود می‌آورد و درمان مختص به خود را دارد. بیشتر زنان در دوران زندگی دچار این بیماری به صورت خوش‌خیم می‌شوند اما گاهی علائم آنها به حدی زیاد است که نیاز به درمان جدی دارد. در این متن به شما اطلاعات کامل و مفیدی را در مورد فیبروم رحم می‌دهیم تا با مطالعه آن به علائم این بیماری پی‌ببرید و از نحوه درمان آن مطلع شوید.

عناوینی که با هم در ادامه می‌خوانیم:

فیبروم رحم چیست؟

فیبروم رحم به صورت توده‌های عضلانی غیر سرطانی است که درون رحم یا اطراف آن شروع به رشد می‌کند. نام دیگر این بیماری میوم یا لیومیوم است. خوب است بدانید که این بیماری اغلب اوقات غیر سرطانی بوده و احتمال ابتلا به سرطان را افزایش نمی‌دهد. در بیشتر زنان در دوران باروری این بیماری ظاهر می‌شود و نیازی به درمان ندارد اما در مواردی که علائم شدیدی را به همراه داشته باشد، باید اقدام به درمان کرد.

بیشتر بدانید: سرطان تخمدان از علائم تا علت و درمان آن

رحم بخشی از دستگاه تناسلی زنان و به شکل یک اندام گلابی شکل در لگن زنان واقع شده است. اندازه طبیعی رحم شبیه لیمو است که محل رشد و نمو نوزاد در دوران بارداری محسوب می‌شود. فیبروم رحم می‌تواند به صورت یک گره منفرد یا به شکل یک خوشه رشد کند. اندازه خوشه معمولاً ۱ میلی‌متر تا ۲۰ سانتی‌متر است. بنابراین فیبروم‌ها می‌توانند از نظر اندازه، تعداد و مکان متفاوت باشند. حتی در برخی موارد ممکن است علائمی که در شما ایجاد می‌شود با علائم زن دیگر که فیبرم را تجربه می‌کند، یکسان نباشد.

علائم فیبروم رحم چیست؟

علائم تومورهای موجود در رحم شما، بسته به محل، اندازه و تعداد آنها ممکن است متفاوت باشد. زمانی که شما دارای فیبروم رحمی زیر مخاطی هستید ممکن است علائمی مانند خونریزی شدید قاعدگی و اختلال در بارداری داشته باشید. از طرفی دیگر اگر تومورهای شما بسیار کوچک هستند یا در حال یائسگی هستید ممکن است علائمی نشان داده نشود. در زنان یائسه به دلیل کاهش میزان استروژن و پروژسترون خون آنها، فیبروم رحم معمولاً در طول یائسگی و پس از آن کوچک می‌شود. به طور کلی علائم فیبروم رحم عبارتند از:

 • خونریزی شدید پریود
 • درد در لگن یا کمر
 • درد زیر شکم
 • قاعدگی دردناک
 • تکرر ادرار
 • درد در هنگام رابطه جنسی
 • طولانی بودن زمان قاعدگی
 • احساس فشار یا پری در زیر شکم
 • تورم و بزرگ شدن بیش از حد شکم
 • احساس ناراحتی در راست روده
 • لکه بینی پس از دوران قاعدگی
 • پریود نامنظم
انواع فیبروم رحم

بیشتر بدانید: چسبندگی رحم در زنان

انواع فیبروم رحم

اینترامورال

در این نوع فیبروم رحم که رایج‌ترین نوع بیماری است میوم‌ها داخل دیواره در عضلات درونی رحم به وجود می‌آیند و احتمال زیادی وجود دارد که رشد بیشتری داشته باشند و رحم را دچار کشیدگی کنند.

ساب‌سروزال

این میوم‌ها در قسمت بیرونی رحم تشکیل می‌شوند و به همین دلیل به آنها سروزال گفته می‌شود. فیبروم‌های رحمی در این حالت به قدری بزرگ می‌شوند که می‌توانند رحم شما را از یک طرف بزرگتر نشان دهند.

ساب موکوزال

در این نوع بیماری میوم‌های سروزال یک ساقه درون دیواره رحم ایجاد می‌کنند و این ساقه یک پایه باریک دارد که از تومور اصلی حمایت می‌کند. به مجموعه‌ای از فیبروم‌های رحم ساب‌سروزال و ساقه آن فیبروم رحمی ساقه‌دار گفته می‌شود.

زیرمخاطی

آخرین نوع از فیبروم‌ها نوع زیر مخاطی است. در این حالت توده‌ها در لایه ماهیچه میانی رحم ایجاد می‌شوند و اندازه نسبتاً کوچکی دارند.

علت ایجاد میوم رحمی

ژنتیک

ژنتیک همواره به عنوان عاملی در بروز بیماری فردی محسوب می‌شود. در حقیقت این عامل، به این معناست که اگر یکی از نزدیکان مانند مادر یا خواهر شما به این بیماری مبتلا باشد، ممکن است شما نیز به این بیماری مبتلا شوید. در حقیقت فیبروم‌ها حاوی اطلاعات ژنی هستند که با سلول‌های عضلانی معمولی رحم متفاوت است و موجب بروز تغییر و رشد غیر عادی سلول‌های عضلات رحم شما می‌شود.

ماتریکس خارج سلولی

دومین علتی که دانشمندان به بروز فیبروم رحم در زنان اشاره می‌کنند، ماتریکس خارج سلولی است. این ماده باعث می‌شود که سلول‌ها به هم بچسبند. تحقیقات نشان داده که میزان این ماده در فیبروم‌ها به شکل غیر طبیعی زیاد است و موجب تغییرات بیولوژیکی در سلول می‌شود.

عوامل رشد و فیبروم رحمی

یکی دیگر از علت‌هایی که ممکن است سبب بروز بیماری فیبروم شود، فاکتور رشد است. بنابراین فاکتور رشد و دیگر عوامل رشد می‌توانند در رشد بافت‌های متفاوت بدن تاثیرگذار باشند.

بیشتر بدانید: آیا مثانه زنان در هنگام بارداری تغییر می کند؟

تشخیص فیبروم رحم

تشخیص این بیماری توسط متخصصان زنان صورت می‌گیرد. معاینه لگن اصلی‌ترین آزمایشی است که می‌تواند میوم را به خوبی و درستی تشخیص دهد. در این آزمایش وضعیت، اندازه و شکل رحم مورد بررسی قرار می‌گیرد. علاوه بر این ممکن است متخصصان زنان برای تشخیص نیاز به سونوگرافی داشته باشند. همچنین در زیر سایر روش‌های تشخیص فیبروم رحم را گفتیم که شامل:

سونوگرافی

سونوگرافی می‌تواند اطلاعات دقیقی را از عکس رحم در اختیار ما قرار دهد و پزشک با توجه به ساختارهای داخلی و فیبروم‌های موجود در رحم، درمان را آغاز می‌کند.

MRI

پزشک متخصص می‌تواند با تجویز آزمایش MRI لگن به تصاویری از تخمدان‌ها و سایر اندام‌های لگنی شما دست پیدا کند.

درمان

در بیشتر موارد فیبروم‌ها به قدری کوچک هستند که نیاز به درمان ندارند و با گذشت زمان از بین می‌روند. در این روش می‌توانید از درمان‌های خانگی و داروها استفاده کنید. اگر فیبروم شما به قدری بزرگ باشد که در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد کند ممکن است نیاز به موارد زیر داشته باشید که باید با مشورت پزشک اقدام کنید:

دارو

برخی از داروها میزان هورمون‌های موجود در خون شما را کنترل می‌کنند و می‌تواند منجر به کوچک شدن میوم‌ها شوند. برای مثال آگونیست‌های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین می‌تواند منجر به کاهش سطح استروژن و پروژسترون شما شود. این داروها در نهایت قاعدگی را متوقف می‌کنند و فیبروم‌ها کوچک می‌شوند. همچنین داروها می‌تواند به کنترل خونریزی در دوران قاعدگی کمک کند.

امواج فراصوت

یکی دیگر از روش‌های درمان فیبروم رحم جراحی غیر تهاجمی است. در این جراحی شما در داخل یک دستگاه MRI مخصوص دراز می‌کشید و به پزشکان اجازه می‌دهید تا تصویری از داخل رحم شما داشته باشند. امواج صوتی پر انرژی با فرکانس بالا به فیبروم‌ها هدایت می‌شوند تا آنها را از بین ببرند. ممکن است این روش پس از چند جلسه به از بین رفتن فیبروم‌های شما منجر شود اما توجه داشته باشید که این بیماری ممکن است برگشت‌پذیر باشد پس باید اقدامات لازم را برای پیشگیری انجام دهید.

امیدواریم مطالب فوق برای شما عزیزان مفید بوده باشد و سوالی در ذهن شما عزیزان باقی نماند. ممنون می‌شویم نظرها و پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید.

تیم محتوای ژرسه

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا