بارداری

تشخیص بارداری از روی گرفتن نبض

یکی از مواردی که زن و مرد خواهان آگاهی زودتر آن هستند، تشخیص بارداری است که البته راه‌های زیادی برای تشخیص وجود دارد که در اینجا می‌خواهیم تشخیص آن را از روی نبض با شما مطرح کنیم، پس با ما همراه باشید.

یکی از روش‌ها، تشخیص بارداری از طریق نبض مادر است. طبق نظر متخصصان زنان و زایمان آمریکا حداکثر ضربان قلب ۱۴۰ تپش در دقیقه است. حداکثر ضربان قلب، ضربان قلبی می‌باشد که با ورزش کردن می‌توانید به آن برسید. در حالت کلی به دلیل اینکه مردان و زنان دارای میزان مختلفی از شریان خروجی قلب هستند، نبض قلب آن‌ها متفاوت بوده و نبض زنان ضعیف‌تر از نبض مردان است.

تشخیص بیماری با روش‌های طب چینی

متخصصان طب چینی با استفاده از ۴ عنصر اصلی مانند لمس کردن، بوییدن، دیدن و پرسش و پاسخ سعی در تشخیص بیماری‌های افراد مختلف را دارند. متخصصان طب سنتی با گوش دادن به صدای بیمار و تنفس او و با پرسیدن سوالاتی از قبیل عادات غذایی، الگوی خواب شبانه، عادات دفع و حساسیت بدن به درجه حرارت، مشاهده رنگ و روشنایی چهره، چشم‌ها و سایر قسمت‌های بدن او به بررسی و تشخیص بیماری می‌پردازند.

از همه مهم‌تر در طب چینی با گرفتن نبض مچ دست بیمار، لمس کردن و حس کردن گرمای دست بیمار و با بررسی بوی دهان و تنفس بیمار به راحتی بیماری را تشخیص می‌دهند.

تشخیص بارداری به کمک نبض

متخصصان طب چینی ادعا می‌کنند که از طریق نبض زودتر از آزمایش‌هایی مثل بی‌ بی چک به بادرار شدن خانم‌ها پی می‌برند. از نظر حکیمان طب سنتی تشخیص بارداری از روی نبض بهترین و آسان‌ترین راه برای تشخیص بارداری خانم‌ها به شمار می‌آید.

در زمان بارداری جریان خون به طور قابل توجهی بالا می‌رود و ضربان قلب ۱۰ تا ۱۵ مرتبه بیشتر از حالت عادی خواهد شد. رایج‌ترین محل گرفتن نبض، نبض شریان شعاعی می‌باشد. قابل توجه است که کارشناسان طب چینی ضربان مچ دست را به سه قسمت بار (گوان)، اینچ (چان) و کوبیت (چی) تقسیم می‌کنند.

طب سنتی چینی و بارداری

متخصصان طب چینی برای انجام این کار با استفاده از انگشت اشاره، انگشت وسط و انگشت حلقه اقدام به تشخیص بارداری می‌‌کنند.

جالب است بدانید در طول زمان تشخیص متخصص با استفاده از مقدارهای مختلف فشار انگشتان و شریان‌های شعاعی را به خوبی لمس می‌کنند. در مراحل اولیه تشخیص بارداری، متخصص طب سنتی با توجه به موقعیت چان در دست چپ اقدام به تشخیص می‌‌کند. در این حالت اگر نبض دست چپ در قسمت چان آرام ولی به صورت لغزنده باشد، احتمال باردار بودن شخص بسیار بالا است.

تذکر: بهترین وقت برای تشخیص بارداری با کمک نبض و تعیین جنسیت جنین در اوایل صبح است.

منظور از لغزش نبض چیست؟

تصور کنید یک دانه مروارید را درون یک لوله انداخته‌اید. اگر دستتان را روی لوله قرار دهید، متوجه حرکت مروارید می‌شوید که یک لغزش آرام در طول لوله ایجاد می‌کند که همانند نبض لغزشی است.

در ماه‌های آینده این حالت نبض همچنان ادامه خواهد داشت با این تفاوت که نبض در منطقه «چی» هر دو دست قوی شده و به طور چشمگیری شدت پیدا می‌کند. در طول زمانی که جنین رشد می‌کند نبض لغزنده در موقعیت اینچ دست چپ و نبض موقعیت‌های کوبیت در هر دو دست قوی‌تر خواهد شد.

مقاله مرتبط : ۱۴ علامت زودهنگام بارداری

نکاتی در مورد تشخیص بارداری و تعیین جنسیت جنین

بعد از تشخیص بارداری با کمک نبض، نوبت به تعیین جنسیت جنین می‌‌رسد که کار چندان ساده‌ای نیست. کارشناسان چینی این کار را البته به کمک شکل شکم انجام دادند که به این صورت است:

  • اگر جنین پسر باشد، نبض موقعیت چان دست چپ سریع و لغزنده می‌زند و فرم شکم مادر شبیه دیگ است.
  • اگر جنین دختر باشد، نبض چان در دست راست سریع و لغزنده است اما شکم شبیه سبد حصیری است.
  • زمانی که نبض لغزشی در موقعیت چان هر دو تا دست یکسان باشد، احتمال دوقلو بودن است.

نکته: هیچ کدام از این روش‌ها چه تشخیص بارداری با کمک نبض چه تعیین جنسیت صحت علمی (در طب نوین) ندارند.

ما سعی کردیم در مورد تشخیص بارداری با نبض به شما همراهان عزیز اطلاعات کافی بدهیم. ممنون می‌شویم نظرها و پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید.

تیم ژرسه

منبع

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا