اقدام به بارداریسلامتی

آمپول HCG چیست؟

آمپول HCG یک هورمون پروتئینی است که دارای تأثیر بسیار زیادی در درمان ناباروری مردان و زنان است. این نوع آمپول پس از لانه گزینی تخمک، به‌وسیله جفت تولید می‌شود و برای حفظ حاملگی بسیار ضروری است. در طول هفته‌های اول بارداری این نوع آمپول با قطع قاعدگی باعث تولید پروژسترون طبیعی می‌شود.

لازم به ذکر است که گنادوتروپین یک ترکیب عمومی در جفت انسان محسوب می‌شود. مقدار آن در آزمایش، بعد از انجام عمل لقاح قابل‌ تشخیص است. برای درمان ناباروری و افزایش تعداد اسپرم مردان باید ۵۰۰۰ واحد آمپول HCG استفاده شود.

همچنین این آمپول HCG یک هورمون پلی پپتیدی است که دارای نقش بسیار مهمی در تحریک عرضه تخم در تخمک‌گذاری و رشد طبیعی تخم در تخمدان زنان است. استفاده از این نوع دارو در زمان بارداری به‌ هیچ‌ وجه جایز نیست. علت این ممنوعیت ایجاد نقص دستگاه عصبی در کودک خواهد شد.

موارد منع مصرف آمپول HCG

بهتر است بدانید که مصرف این نوع دارو ممکن است باعث احتباس آب در بدن شود. از این‌ رو برای بیماران مبتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی، صرع، آسم، میگرن و بیماران کلیوی دارای منع مصرف است. در صورت استفاده باید با احتیاط کامل تجویز شود. همچنین استفاده از این دارو در مواردی که شخص دارای بلوغ زودرس، سرطان پروستات و سرطان‌های وابسته به اندروژن است دارای منع مصرف است. استفاده از این نوع آمپول ممکن است باعث بروز یک سری واکنش‌های حساسیتی در بیماران شود؛ از این‌ رو برای بیمارانی که حساس هستند بهتر است قبل از استفاده آمپول، یک آزمون پوستی انجام شود.

جالب است بدانید که مصرف این دارو در پسران باعث بلوغ زودرس در آن‌ها می‌شود و بلوغ آن‌ها به جلو خواهد افتاد. علائم بلوغ زودرس شامل افزایش آکنه، تعریق، کلفت شدن صدا و رشد مو پوبیس است. مصرف این دارو در بدن‌ سازان باعث کوچک شدن بیضه، نازکی صدا و بالا رفتن سطح تستسترون در آن‌ها می‌شود.

موارد منع مصرف آمپول HCG

موارد مصرف آمپول HCG

بهتر است بدانید که از این آمپول برای درمان و تشخیص نهان بیضگی که قبل از بلوغ اتفاق می‌افتد استفاده می‌شود. از این دارو به‌ تنهایی، یا به‌ صورت ترکیبی با منوتروپینها یا کلومیفن برای درمان ناباروری که به دلیل ضعف عملکرد هیپوفیز در مردان و نازایی در خانم‌ها اتفاق می‌افتد استفاده می‌شود. از دیگر موارد مصرف آمپول HCG می‌توان به تشخیص نارسایی جسم زرد، کم‌ کاری غدد جنسی در مردان، چند قلو زایی، ترشح تستسترون در بدن‌ سازان و تحریک تخمک‌گذاری در باروری خارج از رحم اشاره کرد.

  موارد مصرف آمپول HCG

مقاله مرتبط : راه‌های افزایش احتمال بارداری

عوارض جانبی آمپول HCG

همان‌طور که می‌دانید مصرف هر دارو عوارض خاص خود را دارد. از این‌ رو مصرف این دارو نیز مانند سایر داروها دارای یکسری عوارض جانبی است. یکی از مهم‌ترین عوارض استفاده از این نوع آمپول بزرگ شدن تخمدان، تشکیل کیست تخمدان و درد ناگهانی و شدید در ناحیه شکم است. تحریک بیش‌ از اندازه تخمدان‌ها باعث هیپوولمی، پلورال افیوژن، آسیت و ترومبو آمبولی می‌شود.

از دیگر عوارض جانبی استفاده از این دارو تحریک‌پذیری، افسردگی، بی‌قراری، ژنیکوماستی، اختلال خلق‌ و خو، درد محل تزریق به‌ خصوص در مردان است. در حالت کلی استفاده از این نوع دارو دارای عوارض چندان شایعی نیست.

عوارض جانبی آمپول HCG

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا