اقدام به بارداری

۱۴ علامت زودهنگام بارداری

فکر می‌کنید باردار هستید؟ اگر شما مقداری حوصله به خرج دهید در این مقاله اولین علائم زودهنگام بارداری را که می‌تواند در ابتدای هفته قبل از دوره ماهانه شما شروع شود را توضیح می‌دهیم، این علائم بارداری به علائم پیش از قاعدگی شباهت دارد به همین علت تشخیص آن مقداری سخت است. اگر شما این علائم را تجربه کرده‌اید وقت آن رسیده تا به داروخانه بروید و یک تست حاملگی بخرید و یا به پزشک زنان خود مراجعه کنید.

علایم تشخیص بارداری

علایم زودهنگام بارداری دارای نشانه هایی هست که در زیر برای شما شرح داده شده است و با وجود این نشانه‌ها احتمال بارداری برای شما بیشتر می شود البته این موضوع هم قابل توجه هست که هر یک به تنهایی نمی تواند دلیلی برای بارداری باشد و شما باید چند مورد را داشته باشید:

۱- پستان‌های دردناک

تغییر در سینه‌ها، یکی از شایعترین علائم اولیه حاملگی است. بعد از لقاح، سطح هورمون‌های زن باردار به سرعت تغییر می‌کند، در این مرحله هورمون استروژن و پروژسترون بیشتر ترشح می‌شود و غدد درون سینه شروع به رشد می‌کنند، این افزایش هورمون باعث تورم، درد و یا سفت شدن سینه‌ها شوند. در این مرحله سینه مایعات بیشتری را حفظ کنند، در نتیجه سینه‌ها سنگین‌تر و بزرگتر می‌شود. متورم و دردناک شدن سینه‌ها مانند علائم قبل از پریودی می‌باشد.

پستان‌های دردناک

مقاله مرتبط : علائم و راه حل‌ها برای درد و حساسیت سینه‌ها

 

۲- شکم درد و کمردرد

بیشتر زنان این علائم را با علائم دوره ماهانه اشتباه می‌گیرند اما در واقع این دردها ناشی از تغییرات هورمونی و رشد رحم است. وقتی که درد شکم و کمر شروع می‌شود، این علامت بارداری زمانی رخ می‌دهد که عمل لقاح صورت گرفته و تخمک به دیواره رحم چسبیده است. رحم کمی کشیده می‌شود تا خود را برای این ۹ ماه آماده کند.

علائم زودهنگام بارداری : شکم‌درد و کمردرد

 

۳- لکه بینی یا خونریزی خفیف

اگر متوجه شدید که دوره عادت ماهانه شما از حد معمول کوتاه‌تر یا متفاوت به نظر رسید، ممکن است نشانه‌ای از بارداری باشد. هنگامی که لقاح صورت می‌گیرد تخمک بارور شده، خود را به دیواره رحم می‌چسباند و حدود ۶ تا ۱۲ روز پس از لقاح خونریزی واژینال ممکن است رخ دهد. در سه ماهه اول، خونریزی باید برای سه مورد در موارد خاص سقط جنین، بارداری ناخواسته یا انواع خاصی از عفونت مورد ارزیابی قرار گیرد.

Implantation Bleeding

مقاله مرتبط : لانه‌گزینی چیست و چه علائمی دارد؟

 

۴- خستگی

در طول چند هفته اول، بدن شما هر روز هفته و ۲۴ ساعت پشت صحنه برای پشتیبانی از بارداری در حال کار کردن است و خستگی یک واکنش طبیعی است. ترشح پروژسترون پس از لقاح باعث افزایش دمای بدن شما می‌شود که به نوبه خود به کمبود انرژی کمک می‌کند. قلب شما همچنین سریع‌تر پمپ می‌کند چون باید اکسیژن اضافی به رحم تحویل دهد، این نیز می‌تواند باعث شود که شما احساس خستگی کنید.

پس باید چکار کنید؟ “ابتدا ویتامین‌های پیش از بارداری را بخورید، رژیم غذایی سالم داشته باشید و مایعات زیادی بنوشید تا فشار خون خود را ثابت نگه دارید تا بتوانید استراحت کنید.

علائم زودهنگام بارداری : خستگی

 

۵- تغییر حالت پیدا کردن پستان‌ها

آیا نوک سینه‌هایتان این روزها تیره‌تر دیده می‌شود؟ هورمون‌های بارداری نیز بر فعالیت سلول‌های نوک سینه که مسئول رنگشان هستند تاثیر می‌گذارد و نواحی قهوه‌ای نوک سینه تیره‌تر می‌شود، همچنین نقاط برجسته اطراف نوک سینه نیز برجسته‌تر می‌شود.

 

۶- حالت تهوع

حالت تهوع معمولا پس از گذشت ۲ هفته از لقاح صورت می‌گیرد، پروژسترون باعث روند کند شدن خیلی از موارد شود. این شامل سیستم گوارشی شما نیز می‌شود، گاهی اوقات به یبوست و سوء هاضمه می‌انجامد. احساس تهوع در دوران بارداری ممکن است در هر زمانی از روز رخ دهد. این علائم در هفته‌های ۱۳ و ۱۴ بارداری کاهش می‌یابد.

علائم زودهنگام بارداری : حالت تهوع

 

۷- تورم

آیا شلوار جین تنگ را نمی‌توانید بپوشیپد؟ بالا رفتن سطح پروژسترون باعث کم کردن سرعت گوارش شما می‌شود و ممکن است شکم شما بیشتر از حد معمول پف می‌کند یا نفخ پیدا می‌کند. اما پس از قاعدگی نفخ از بین می‌رود زیرا سطح پروژسترون کاهش می‌یابد. اگر نفخ از بین نرود و دوره ماهانه شما رخ نداد احتمال بارداری وجود دارد که باید به آن توجه کنید.

علائم زودهنگام بارداری : تورم

 

۸- افزایش ادرار

ممکن است تصور کنید که ادرار مکرر مربوط به زمانی است که نوزاد به مثانه فشار وارد می‌کند، ولی گاهی اوقات زودتر پیش می‌آید. نه تنها رحم رو به تورم بر مثانه فشار می‌آورد، بلکه افزایش جریان خون اضافی به کلیه‌ها نیز باعث می‌شود که ادرار بیشتری تولید شود. کار خاصی نمی‌توان برای افزایش ادرار انجام داد مگر اینکه همراه با سوزش باشد که باید به دکتر خود اطلاع دهید و مصرف مایعات را قطع نکنید.

علائم زودهنگام بارداری : افزایش ادرار

 

۹- میل شدید به چیزی یا ویار

در این مرحله، شما میل شدید به خوردن غذایی خاص را دارید که یا شدیدا از یک غذا بیزاری می‌کنید. ممکن است هوس غذاهای ترش و یا شیرین کنید. بدن شما در این دوران نیاز بیشتری به کربوهیدرات‌ها دارد، زیرا آن‌ها به آسانی جذب و تبدیل به اترژی می‌شوند که به حفظ سطح انرژی شما کمک می‌کند.

میل شدید به چیزی یا ویار

 

۱۰- سردرد

افزایش حجم خون ممکن است باعث سردرد مداوم اما خفیف در چند هفته اول بارداری در برخی از زنان شود. این سردردها در اوایل بارداری نیز ممکن است در صورت عدم مصرف مایعات به میزان کافی یا در صورت کم خونی ایجاد شوند. با پیشرفت بارداری سردردهای میگرنی کمتر می‌شود.

علائم زودهنگام بارداری : سردرد

 

۱۱- یبوست

به دلیل افزایش هورمون پروژسترون در بارداری که عملکرد سیستم گوارشی را کند می‌کند، یبوست در بارداری امری رایج است. شما می‌توانید برای کاهش این عارضه مصرف مایعات را بیشتر کنید، ورزش کنید و از مواد غذایی با فیبر بالا استفاده کنید.

علائم زودهنگام بارداری : یبوست

 

۱۲- نوسانات روحی

همانطور که میزان هورمون‌های بارداری افزایش می‌یابد شما احساس خستگی بیشتری می‌کنید که باعث می‌شود بیشتر در معرض افسردگی قرار بگیرید. علاوه بر این مورد سردرد، نفخ، یبوست و درد سینه‌ها هم به روحیه شما صدمه میزند.

علائم زودهنگام بارداری : نوسانات روحی

 

۱۳- تغییر در دمای بدن

اندازه‌ گیری دمای پایه بدن اولین کاری است که باید بعد از بیدار شدن در رختخواب خود بگیرید که برای نشان دادن زمان تخمک‌گذاری از آن استفاده می‌شود، زمانی که تخمک آزاد می‌شود تا زمانی که دوره ماهانه شما برسد، دمای بدن شما بالا می‌رود. بنابراین اگر شما دمای پایه بدن خود را ترسیم کنید، متوجه می‌شوید که بیش از دو هفته دمای بدن شما کاهش نیافته است.

مقاله مرتبط : دمای پایه بدن و تخمک گذاری: چگونه می توان دمای پایه بدن را دنبال کرد؟

تغییر در دمای بدن

 

۱۴- عوارض بینی

ناتانیل دنیلکا یک متخصص زنان و زایمان در دانشگاه پنسیلوانیا در فیلادلفیا می‌گوید :”بینی خونین و قطره قطره خون آمدن از بینی همگی در دوران بارداری رایج هستند و به دو دلیل اتفاق می‌افتد، با افزایش حجم خون فشار بیشتری برروی رگ‌های ظریف مثل بینی به وجود می‌آید که منجر به خونریزی از بینی می‌شود، البته هورمون‌های بارداری نیز در این روند بی‌تاثیر نیستند.

استروژن به طور خاص می‌تواند رگ‌های خونی را گشاد کند، که باعث تورم غشاهای مخاطی در بینی شما می‌شود. خوشبختانه، با استفاده از یک اسپری ساده آب نمک می‌توان این عارضه را از بین برد و پس از زایمان برطرف می‌شود.

علائم زودهنگام بارداری : نفس تنگی

امیدوارم که این مطلب برای شما مفید باشد و با قرار دادن نظر خود ما را در بهبود یاری کنید.

تیم محتوای ژرسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا