بارداریسلامت و تغذیه

لانه‌گزینی و نکاتی که خوب است بدانید

این خونریزی کم می‌تواند نشانه‌ای از باردار شدن شما باشد اما همه آن را تجربه نمی‌کنند. در این مقاله با مفهوم خونریزی لانه‌گزینی و مقدار آن بیشتر آشنا می‌شویم.

لانه‌گزینی چیست؟

زمانی که تخمک و اسپرم در لوله فالوپ لقاح می‌کنند، یک سلول تخم(زیگوت) به وجود می‌آید. سلول تخم کم‌کم شروع به تقسیم شدن می‌کند و به 2 سلول، 4 سلول و در نهایت به 8 سلول تقسیم می‌شود. در نتیجه این تقسیم‌ها آنقدر ادامه پیدا می‌کند تا یک ساختار توت مانند تشکیل می‌شود. این مجموعه‌ از سلول‌ها مورولا نام دارد. همچنین این سلول‌ها از طریق لوله فالوپ به سمت رحم حرکت می‌کنند. مژک‌های لوله فالوپ و انقباض‌ها سبب می‌شود، این مجموعه سلولی به رحم برسند. وقتی که به رحم می‌رسند به دیواره آن متصل می‌شوند که به آن لانه‌گزینی جنین گفته می‌شود. خوب است بدانید که هدف از لانه‌گزینی جنین ارتباط با بدن مادر است که غذا و اکسیژن مورد نیاز خود را تامین کند.

تذکر: مورولا در لاتین به معنی توت کوچک است.

خونریزی لانه‌گزینی چه زمان رخ می‌دهد؟

تخمک لقاح یافته پس از بارور شدن و ورود به رحم، حدود ۶ تا ۱۲ روز پس از لقاح به دیواره رحم می‌چسبد که به این اتفاق لانه‌گزینی می‌گویند. ممکن است در اثر لانه‌گزینی نطفه در رحم، مقدار کمی خونریزی وجود داشته باشد که به صورت لکه‌‌‌‌ بینی قهوه‌ای احتمال دارد، دیده می‌شود. احتمال دارد، این خونریزی مربوط به لانه‌گزینی با لکه‌ بینی آغاز عادت ماهانه اشتباه گرفته شود.

لانه‌گزینی

 

نطفه پس از باروری تخمک توسط اسپرم تشکیل می‌شود. سپس نطفه یا تخمک بارور به سمت رحم حرکت می‌کند و خودش را به دیواره رحم می‌چسباند. گاهی همزمان با اتصال جنین به بافت پر خون رحم، کمی خونریزی اتفاق می‌افتد. این خونریزی مشکلی ایجاد نمی‌کند و در فرایند بارداری امری طبیعیست. خونریزی ناشی از لانه‌گزینی معمولا از علائم اولیه بارداری می‌باشد اما این خونریزی ممکن است، دلایل دیگری نیز داشته باشد. اگر خونریزی شدید دارید یا همراه با احساس درد و گرفتگی عضلانی بود، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید.

خونریزی لانه‌گزینی

 

خونریزی لانه‌گزینی چه مدت طول می‌کشد؟

گاهی اوقات به قدری ناچیز است که حتی به آن توجه نمی‌کنید یا ممکن است تصور کنید که مربوط به یک عادت ماهانه بسیار خفیف است. به طور معمول، مشاهده این خونریزی یا لکه بینی حداقل یک یا دو روز طول می‌کشد.

نکات تکمیلی در مورد فرق خون لانه‌گزینی با خون پریود

  • رنگ خون(لکه بینی) لانه‌گزینی معمولا صورتی روشن یا تیره است اما خون پریود قرمز روشن است.
  • خونریزی لانه‌گزینی 10 روز بعد از تخمک‌گذاری رخ می‌دهد ولی خونریزی پریودی 14 روز بعد از تخمک‌گذاری اتفاق می‌افتد.
  • اگر لانه‌گزینی انجام شود، یک گرفتگی عضلات خفیف حس می‌شود که در پریودی این گرفتگی عضلات شدیدتر است.

تذکر: به رنگ و تعداد دفعات خونریزی توجه کنید زیرا خونریزی لخته مانند ممکن است نشانه‌ای از سقط جنین باشد.

بیشتر بدانید: بارداری و 14 علامت زود هنگام آن

آیا همه زنان خونریزی لانه‌گزینی را تجربه می‌کنند؟

جواب منفی است، برخی از زنان تجربه می‌کنند و این بدان معنی نیست که اگر شما این علائم را نداشتید، لانه‌گزینی رخ نخواهد داد. حدود یک سوم زنانی که گفته‌اند خونریزی لانه‌گزینی را تجربه کرده‌اند، معتقدند این خونریزی با لکه‌بینی قبل از پریود متفاوت و رنگ آن کمی تیره‌تر است.

چگونه می‌توان خونریزی لانه گزینی را از خونریزی قاعدگی تشخیص داد؟

از آنجایی که خونریزی لانه‌گزینی اغلب پیش از انجام آزمایش بارداری رخ می‌دهد، به سختی می‌شود فهمید که آیا این خونریزی خفیف علامت بارداری است یا مربوط ترشحات پیش از قاعدگی می‌باشد. متاسفانه هیچ آزمایش یا علائمی وجود ندارد که به شما کمک کند تا دلیل این خونریزی را تشخیص دهید. بهترین راه برای اطمینان از باردار شدن آن است که کمی صبر کنید زیرا پس از چند روز می‌توانید تست بارداری را انجام دهید.

زمان آخرین رابطه جنسی هم می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند، اگر بیش از دو هفته از رابطه جنسی شما می‌گذرد، بعید است که مربوط به لانه‌گزینی باشد و به احتمال قوی به عادت ماهانه مربوط می‌شود.

لانه‌گزینی یا قاعدگی

چه زمانی وقت گرفتن آزمایش حاملگی است؟

متخصصان تست بارداری ادعا می‌کنند که تست‌های حاملگی خانگی تا ۹۹ درصد دقیق است. دکتر ویلیمز می‌گوید در حالی که هر آزمایشی دارای آستانه متفاوتی از حساسیت است، زودترین زمان باید حدود چهار یا پنج روز قبل از رسیدن عادت ماهانه باشد. اگر جواب منفی بود در روزهای بعد دوباره انجام دهید.

مقاله مرتبط: بیبی چک چیست و طرز استفاده از آن چگونه است؟

در مورد خونریزی لانه‌گزینی بیشتر بدانید؟

اگر می‌دانید که باردار هستید و لکه‌ بینی و خونریزی مشاهد کردید، ممکن است تجربه‌ای به نام خونریزی سه ماه اول را داشته باشید. حدود ۱۵ تا ۲۵ درصد زنان در طی چند ماه اول بارداری دچار خونریزی و لکه‌ بینی می‌شوند. این معمولا نگران کننده نیست ولی باید تحت نظر پزشک باشید.

دکتر بارلگ می‌‌گوید: به طور کلی، هر گونه خونریزی در اولین بارداری رایج است اما طبیعی نیست و شما باید با پزشک خود تماس بگیرید. خبر خوب این است که در اکثر موارد خونریزی اولیه، نشان از یک حاملگی سالم است.

نکات تکمیلی

در زنانی که مشکل ناباروری با دلیل نامشخص دارند، برای موفقیت بیشتر در لانه‌گزینی مصرف پروژسترون 2 هفته بعد از عمل تجویز می‌شود. همچنین مصرف داروی دوفاستون در یک دوره 10 روز پیشنهاد می‌شود. برای پیشگیری از انقباضات رحمی در مراحل اولیه لانه‌گزینی بهتر است، نزدیکی جنسی نداشته باشید.

امیدواریم مطالب فوق برای شما همراهان عزیز جامع و کامل بوده باشد. ممنون می‌شویم نظرها و پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید.

تیم‌ محتوای ژرسه

منبع: mayo clinic

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا