بارداری

لانه‌گزینی چیست و چه علائمی دارد؟

این خونریزی ظریف می‌تواند نشانه‌ای از باردار شدن شما باشد، اما همه آن را تجربه نمی‌کنند. در این مقاله یاد می‌گیرید: خونریزی لاله گزینی چیست، چه زمانی رخ می‌دهد و چه مدت طول می‌کشد.

خونریزی لانه‌گزینی چیست؟

تخمک لقاح یافته پس از بارور شدن و ورود به رحم، حدود ۶ تا ۱۲ روز پس از لقاح، به دیواره رحم می‌چسبد که به این اتفاق لانه‌گزینی می‌گویند. ممکن است در اثر لانه‌گزینی نطفه در رحم، مقدار کمی خونریزی وجود داشته باشد که به صورت لکه‌های صورتی یا لکه‌های قهوه‌ای دید می‌شود. ممکن است این خونریزی مربوط به لانه‌گزینی با لکه‌بینی آغاز عادت ماهانه اشتباه گرفته شود.

لانه‌گزینی

خونریزی لانه گزینی چه زمانی رخ می‌دهد؟

نطقه پس از باروری تخمک توسط اسپرم تشکیل می‌شود. سپس نطفه یا تخمک بارور به سمت رحک حرکت می‌کند و خودش را به دیواره رحم می‌چسباند. گاهی همزمان با اتصال جنین به بافت پر خون رحم، کمی خونریزی اتفاق می‌افتد. این خونریزی مشکلی ایجاد نمی‌کند و در فرایند بارداری امری طبیعی است. خونریزی ناشی از لانه‌گزینی معمولا از علائم اولیه بارداری می‌باشد، اما این خونریزی ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشد. اگر خونریزی شدید دارید و یا همراه با احساس درد و گرفتگی عضلانی بود، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید.

خونریزی لانه‌گزینی

خونریزی لانه گزینی چه مدت طول می‌کشد؟

گاهی اوقات به قدری ناچیز است که حتی به آن توجه نمی‌کنید یا ممکن است تصور کنید که مربوط به یک عادت ماهانه بسیار خفیف است. به طور معمول، مشاهده این خونریزی یا لکه بینی حداقل یک یا دو روز طول می‌کشد.

آیا همه زنان خونریزی لانه‌گزینی را تجربه می‌کنند؟

جواب منفی است، برخی از زنان تجربه می‌کنند و برخی خیر. و این بدان معنی نیست که اگر شما این علائم را نداشتید، لانه‌گزینی رخ نخواهد داد. حدود یک سوم زنانی که گفته‌اند خونریزی لانه‌گزینی را تجربه کرده‌اند، معتقدند این خونریزی با لکه‌بینی متعارف قبل از پریود متفاوت و رنگ آن کمی تیره‌تر است.

زمان لانه‌گزینی

چگونه می‌توان خونریزی لانه گزینی را از خونریزی قاعدگی تشخیص داد؟

از آنجایی که خونریزی لانه‌گزینی اغلب پیش از انجام آزمایش بارداری رخ می‌دهد، به سختی می‌شود دریافت که آیا این خونریزی خفیف علامت بارداری است و یا مربوط ترشحات پیش از قاعدگی می‌باشد. متاسفانه هیچ آزمایش و یا علائمی وجود ندارد که به شما کمک کند تا دلیل این خونریزی را تشخیص دهید. بهترین راه برای اطمینان از باردار شدن آن است که کمی صبر کنید زیرا پس از چند روز می‌توانید تست بارداری را انجام دهید.

زمان آخرین رابطه جنسی هم می‌تواند به شما در این ضمینه کمک کند، اگر بیش از دو هفته از رابطه جنسی شما می‌گذرد، بعید است که مربوط به لانه‌گزینی باشد و احتمال به عادت ماهانه مربوط می‌شود.

لانه‌گزینی یا قاعدگی

چه زمانی وقت گرفتن آزمایش حاملگی است؟

متخصصان تست بارداری ادعا می‌کنند که تست‌های حاملگی خانگی تا ۹۹ درصد دقیق است. دکتر ویلیمز می‌گوید :”در حالی که هر آزمایشی دارای آستانه متفاوتی از حساسیت است، زودترین زمان باید حدود چهار یا پنج روز قبل از رسیدن عادت ماهانه باشد. اگر جواب منفی بود در روزهای بعد دوبار انجام دهید.

در مورد خونریزی لانه‌گزینی بیشتر بدانید؟

اگر میدانید که باردار هستید و لکه‌بینی و خونریزی مشاهد کردید، شما ممکن است تجربه‌ای به نام “خونریزی سه ماه اول” را داشته باشید. حدود ۱۵ تا ۲۵ درصد زنان در طی چند ماه اول بارداری دچار خونریزی و لکه‌بینی می‌شوند. این معمولا دلیل نگرانی نیست ولی باید تحت نظارت قرار گیرد.

دکتر بارلگ می‌گیود :”به طور کلی، هر گونه خونریزی در دوران بارداری اولیه رایج است اما طبیعی نیست و شما باید با پزشک خود تماس بگیرید.” خبر خوب این است که در اکثر موارد خونریزی اولیه، شما یک حاملگی سالم خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا