اقدام به بارداری

۸ غذای مفید که می‌تواند به شما کمک کند تا باردار شوید

سعی می‌کنید باردار شوید؟ در اینجا غذای مناسب برای بارداری که می‌توانید برای افزایش شانس خود در صاحب فرزند شدن بخورید، گفته شده است.

حتما می‌دانید که در زمان بارداری، قوانین زیادی در مورد غذاهایی که می‌توانید بخورید یا نمی‌توانید وجود دارد. اما در مورد وقتی که دارید سعی می‌کنید باردار شوید چطور؟ آیا غذاهای مشخصی می‌توانند توانایی شما در بچه دار شدن را بهبود ببخشند؟ مطمئنا اینطور هست. فرقی نمی‌کند که می‌خواهید برای اولین بار شوید یا بیشتر. در اینجا هشت غذای مناسب برای بارداری که می‌توانید به رژیم غذایی خود اضافه کنید و یک غذا هم که باید از آن اجتناب کنید معرفی می‌شوند.

تاثیرات لوبیا در بارداری

بله، لوبیاها میوه‌هایی جادویی هستند. لوبیا نیز غذای تقویت باروری محسوب می‌شود. محققان دانشکده بهداشت عمومی ۱۹،۰۰۰ پرستار زن که فعالانه در تلاش بودند تا باردار شوند را مطالعه کردند. محققان دریافتند که نرخ ناباروری در زنانی که بالاترین دریافت پروتئین حیوانی را دارند حدود ۳۹٪ بیشتر است. اما زنانی که مقدار زیادی پروتئین گیاهی را می‌خورند به طور قابل‌ توجهی مشکل کمتری در بارداری دارند. بنابراین لوبیا را به سالاد تبدیل کنید و یا یک غذای گیاهی فلفل دار بسازید.

لوبیا را دوست ندارید؟ عدس، خمیر سویا، آجیل‌ها، پروتئین گیاهی خوبی هستند.

 ‌‌مصرف بستنی (لبنیات پرچرب) در بارداری

هورا! دقیقا درست خواندید، و البته در مورد کم‌چرب با چربی سطح پایین صحبت نمی‌کنیم. مطالعه سلامت پرستاران نشان داده است که مصرف یک یا دو وعده روزانه شیر یا  انواع محصولات لبنی (مانند بستنی)! از عدم تخمک‌گذاری جلوگیری می‌کند. خورخه ای.شوارو استادیار تغذیه و امراض مسری در دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد و نویسنده کتاب رژیم باروری می‌گوید: به طور شگفت انگیزی، سرشیر وشیر کم‌چربی، خلاف آنچه گفته شد عمل می‌کنند. کارشناسان نمی‌دانند که چرا اما به نظر دکتر شوارو، برداشتن چربی از شیر، تعادل هورمون‌های جنسی را تغییر می‌دهد که به نوبه خود مانع تخمک‌گذاری می‌شود. دکتر شوارو پیشنهاد جایگزینی شیر پرچرب با شیر کم چرب را توصیه می‌کند. (و فراموش نکنید که باید کالری اضافی را در جای دیگری در رژیم غذایی خود جبران کنید.)

مواد غذایی مورد نیاز در دوران بارداری

 

نگاهی به تاثیر سبزیجات دارای برگ سبز در بارداری

مطالعات اندکی نشان داده‌اند که اسفناج، کاهو، کلم بروکلی، و دیگر سبزی‌های پربرگ از نظر اسید فولیک و ویتامین B غنی هستند و ممکن است تخمک‌گذاری را بهبود بخشند. حواستان باشه که این سالاد را با همسرتان مصرف کنید. مردانی که دوزهای بالاتر اسید فولیک را دریافت می‌کنند، باعث کاهش احتمال سقط یا مشکلات ژنتیکی در نوزاد می‌شوند. محققان در دانشکده بهداشت عمومی برکلی کالیفرنیا ۹۷ مرد غیر سیگاری که سابقه مشکلات باروری نداشتند را بررسی کردند و دریافتند که مردانی که بالاترین دریافت ویتامین را داشتند تقریبا ۲۰ درصد کاهش در تعداد اسپرم غیرطبیعی داشتند.

 

آیا تخم های کدو حلوایی غنی از آهن هستند؟

این تخم ها دارای آهن بدون هموگلوبین زیادی هستند، نوعی از آهن که در گیاهان خاص و یا غذاهای غنی شده با آهن یافت می‌شود. همچنین یک مطالعه نشان داد است زنانی که به طور منظم یک مکمل آهن (آهن بدون هموگلوبین ) استفاده می‌کنند نسبت به کسانی که آهن مصرف نمی‌کنند، ۴۰ درصد احتمال ناباروری در آنها کاهش پیدا می‌کند.

تذکر: تخم کدو حلوایی را در فر برای تهیه یک اسنک کرانچی برشته کنید.

نقش کربوهیدرات های پیچیده در بارداری

کربوهیدرات‌های پیچیده زمان بیشتری برای هضم نسبت به نوع تصفیه‌ شده آن نیاز دارند و به حفظ قند خون (و سطح انسولین) کمک می‌کنند. ولی این چه ارتباطی با باردار شدن دارد؟ افزایش سطح انسولین می‌تواند هورمون‌های تولید مثل را مختل کند. یک مطالعه در هلند در مورد ۱۶۵ زوج که سعی در حامله شدن داشتند نشان داد که وقتی زنان سطح بالایی از قند خون را داشتند، فقط نیمی از آن‌ها در طول دوره شش‌ماهه مطالعه حامله شدند. زمانی که سعی می‌کنید باردار شوید، همیشه نان تیره را نسبت به نوع روشن تر آن ترجیح دهید، برنج قهوه‌ای را نسبت به نوع سفید، و پاستای کامل گندم را نسبت به رنگ سفید آن انتخاب کنید.

تذکر: تمام غلات سرشار از ویتامین های گروه B هستند که برای سلامت کبد و بهتر شدن کیفیت تخمک مفید هستند.

روغن زیتون چه نقشی در بارداری دارد؟

روغن زیتون یک چربی غیر اشباع شده است که به افزایش حساسیت به انسولین و کاهش التهاب در بدن کمک می‌کند (التهاب در تخمک‌گذاری، لقاح و رشد اولیه جنین تداخل ایجاد می‌کند). آن را در سالاد با سرکه بالزامیک استفاده بکنید و یا از آن برای آشپزی، به جای کره استفاده بکنید.

تذکر: روغن زیتون باعث افزایش باروری در زوج هایی که IVF انجام داده اند می شود.

مصرف ماهی های آب سرد (سالمون)

این ماهی آب سرد غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ است که ممکن است به تنظیم هورمون‌های تولید مثل و افزایش جریان خون در اندام‌های تولید مثل کمک کند. ماهی آزاد نیز جیوه کمتری نسبت به دیگر ماهی‌های چرب دارد. به دنبال ماهی قزل‌آلا در بخش غذاهای منجمد شده از بسیاری از فروشگاه‌های مواد غذایی باشید. نکته: از کوسه، اره‌ماهی، و تاج‌ماهی و شاه‌ماکارل دور بمانید که آژانس حفاظت از محیط‌ زیست ایالات‌ متحده برای آنان که می‌خواهند باردار شوند، نسبت به مصرف این نوع از ماهی‌ها هشدار داده است. علاوه بر خوردن ماهی قزل‌آلا، شما می‌توانید ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی‌گرم در روز از اسیدهای چرب امگا ۳ را با ۲ قاشق سوپ خوری گردو و یا ۲ قاشق سوپ خوری روغن و یا دانه‌های «چیا» دریافت کنید.

مصرف اسید فولیک در بارداری

ارین پالینسکی- وید، نویسنده کتاب رژیم غذایی شکم می‌گوید: « اگر قصد دارید در سال آینده باردار شوید، مطمئن شوید که رژیم غذایی شما غنی از اسید فولیک است و در مورد آن فعال باشید.» شما می‌توانید مصرف مکمل،  ویتامین دوران بارداری و دریافت غذاهای غنی از اسید فولیک مانند غلات کامل، غلات غنی‌شده، سبزیجات و مرکبات را افزایش دهید. شما باید روزانه ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلی‌گرم اسید فولیک را قبل از بارداری و حدود ۸۰۰ میلی‌گرم آن را در دوران بارداری مصرف کنید تا از بارداری سالم‌تر و به حداقل رساندن خطر نقص‌های تولد اطمینان حاصل شود.

تذکر:

  • میوه هایی مانند انار، موز، آووکادو و توت خوب است در بارداری مصرف شوند.
  • مصرف آنتی اکسیدان ها در درمان ناباروری نقش دارند.
  • مصرف روی و سلنیوم با تجویز پزشک باعث بهتر شدن کیفیت اسپرم می شوند.

از مصرف چربی‌های ترانس اجتناب کنید

پالینسکی – وید می‌گوید: « در کل، همین حالا زمان خوبی است که به رژیم غذایی خود نگاه کنید.» اگر شما مقدار زیادی از غذاهای ناسالم، حبوبات تصفیه‌ شده و شیرینی می‌خورید، بدانید که این غذاها هیچ مزیت تغذیه‌ای ندارند و ممکن است به بدن شما آسیب برسانند چون آن‌ها می‌توانند باعث بروز اختلال در قند خون شوند. آن‌ها همچنین حاوی چربی‌های ترانس هستند که توانایی واکنش به انسولین را کاهش می‌دهند که شما را مستعد تخمک‌گذاری غیر منظم می‌کند.

سخن پایانی

امیدواریم مطالب برای شما دوستان عزیز مفید بوده باشد، ممنون می شویم نظرات یا پیشنهادهای سازنده خود را به ما بگویید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا