اقدام به بارداریبارداریسلامتی

هورمون استروژن چیست و چه وظایفی دارد؟

بدون شک شما هم می‌دانید که بسیاری از عملکردهای جنسی در بدن تحت تاثیر هورمون‌های جنسی است. در این بخش می‌خواهیم شما را با یکی از هورمون‌های استروئیدی که هورمون استروژن نام دارد آشنا کنیم.

هورمون‌ها در واقع دسته‌ای از مواد شیمیایی هستند که در بدن تولید می‌شوند و برخی از کارهای بدن را تنظیم می‌کنند. این هورمون‌ها در واقع به مقدار بسیار اندکی در بدن وجود دارند اما همین مقدار اندک می‌تواند اثرات مفیدی را در کنترل بخش‌های مختلف بدن بر عهده داشته باشد. حتی ممکن است کم و زیاد شدن آن‌ها نیز بدن را دچار مشکل کند.

هورمون استروژن چیست؟

این هورمون در واقع نام هیچ هورمون واحدی در بدن نیست و می‌توان اینطور گفت که دسته‌ای از هورمون‌ها استروژن نام دارند. در بدن خانوم‌ها سه هورمون استروژن مهم تولید می‌شود که استریول، استرادیول و استروژن نام دارند. این هورمون‌ها در تخمدان ساخته می‌شوند و به آن‌ها هورمون‌های زنانه هم گفته می‌شود. همانطور که خانوم‌ها اندکی هورمون مردانه در بدن خود دارند آقایان هم مقدار کمی از این هورمون‌های زنانه را در بیضه‌های خود تولید می‌کنند.

هورمون استروژن در دوران کودکی به میزان بسیار کمی ترشح می‌شوند و این مقدار در دوران بلوغ زیاد می‌شود. استروژن در واقع فعالیت‌های استخوان سازی را افزایش می‌دهد و در دوران بلوغ آنچه که باعث افزایش قد خانم‌ها می‌شود همین هورمون استروژن است. استروژن همچنین باعث می‌شود که بدن آن‌ها فرم زنانه‌ای به خود بگیرد یعنی بیشتر در باسن، سینه و ران پاها باعث می‌شود که آن‌ها حجم بیشتری به خود بگیرند.

این هورمون همچنین باعث می‌شود که پوست نرمی و لطافت خود را حفظ کند و همچنین رگ‌های بیشتری را در سطح پوست ایجاد می‌کند. شاید به همین دلیل باشد که زمانی که پوست یک زن دچار خراشیدگی می‌شود در واقع خونریزی آن بیشتر از زمانی است که پوست یک مرد دچار زخم می‌شود.

یائسگی و قطع هورمون استروژن

زمانی که یک خانوم به سن یائسگی می‌رسد در واقع تقریبا هیچ هورمون استروژنی، دیگر در بدن او تولید نمی‌شود و به همین دلیل هم فعالیت استخوان سازی به شدت در بدن او کاهش پیدا می‌کند. این کمبود هورمون حتی ممکن است که منجر به پوکی استخوان هم شود. در دوره بارداری در واقع این هورمون استروژن است که باعث می‌شود بدن مادر برای پذیرش نوزاد آماده شود. همچنین در دوران حاملگی از جفت ترشح می‌شود و باعث می‌شود که رحم بزرگ‌تر شود، همچنین سینه‌ها و مجاری شیردهی در آن‌ها را نیز بزرگ‌تر می‌کند.

هورمون استروژن در واقع اثرات بسیاری را بر بدن بانوان می‌گذارد. این هورمون در دوران بارداری روی لگن مادر هم تاثیر گذار است تا وی بتواند به آسانی زایمان طبیعی انجام دهد.

با هورمون استروژن زیباتر شوید!

می‌توان اینطور گفت که این هورمون دارای تاثیرات مثبتی بر روی زنان است که از جمله آن‌ها می‌توان به زیبایی آن‌ها اشاره کرد. این هورمون‌ها علاوه بر اینکه روی ظاهر و صورت تاثیر می‌گذارد روی بدن آن‌ها نیز موثر است. دانشمندان در نهایت تحقیقات خود به این نتیجه رسیده‌اند که هورمون استروژن نه تنها زنان را زیباتر می‌کند بلکه قدرت باروری در آن‌ها را نیز افزایش می‌دهد. همین امر باعث می‌شود که بقای نسل مردان در واقع توسط خانوم‌هایی اتفاق می‌افتد که علاوه بر قدرت باروری از زیبایی نیز برخورداند.
این هورمون همچنین باعث می‌شود که خانوم‌ها در کارهایی که نیازمند دقت و توجه است بهتر بتوانند عمل کنند و نسبت به مردان موفق‌تر باشند.

خاصیت دارویی هورمون استروژن

استروژن همچنین به عنوان یکی از داروهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که علائم یائسگی را در خانم‌های بالای ۵۰ سال از بین می‌برد. زمانی که در یائسگی تولید این هورمون متوقف می‌شود، علائمی مانند گر گرفتگی، عرق کردن بیش از حد و همچنین خشکی واژن ممکن است رخ دهد که به همین دلیل از استروژن استفاده می‌شود تا بتوانند ترشح این هورمون را به گونه‌ای جایگزین کنند و از بروز این علائم جلوگیری کنند. استروژن‌ها همچنین به عنوان یکی از داروهای موثر در درمان سرطان سینه در خانم‌ها و سرطان پروستات در آقایان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این دارو همچنین در شکل‌های مختلفی وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به قرص‌های خوراکی، نوارهای چسبیدنی به پوست و همچنین پمادهای واژینال اشاره کرد. دقت کنید که پیش از استفاده از این داروها به طور حتم با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید تا از بروز حساسیت‌های مختلف و عوارض آن جلوگیری کنید.

مقاله مرتبط : هورمون پروژسترون چیست و چه وظایفی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا