بارداری

حالت تهوع در بارداری

تهوع در بارداری به‌ صورت یک سمبل بارداری در دنیای سینما در آمده است. به‌طوری‌ که علامت بارداری به شمار می‌رود. این ذهنیت که بارداری توأم با حالت تهوع و استفراغ است تأثیر نامطلوبی در زنان و مردان می‌گذارد. همچنین انتظارات خاصی را به همراه می‌آورد که با دیدن خانم جوان همسرداری که حالت تهوع پیدا کرده بلافاصله او را یک باردار قلمداد کنیم.

علائم بارداری-حالت تهوع 

علائم جسمی بارداری

هر زن و شوهر جوانی که تصمیم به فرزند آوری می‌گیرند، تمایل دارند تا از تغییرات و اولین علامت‌های بارداری باخبر شده و اقدامات و انتظارات خود را با آن مطابقت دهند. در حقیقت اولین علامت بارداری که یک خانم به‌ خوبی آن را درک می‌کند قطع قاعدگی (پریود، عادت ماهیانه) است. البته احتمال تغییر در میزان، روزها و یا نوع خونریزی قاعدگی نیز وجود دارد.

تغییرات رنگ در دستگاه تناسلی یکی دیگر از علائم جسمانی بارداری محسوب می‌شود. این تغییر رنگ به‌صورت تیرگی رنگ پوست خود را نشان می‌دهد و حتی گاهی به ماسک حاملگی منجر می‌شود. البته خبر خوب این است که با پایان یافتن بارداری این اتفاق محو می‌شود. در مواردی نیز نیاز به درمان‌هایی دارد که توسط پزشک صورت می‌گیرد.

حالت تهوع و استفراغ یکی دیگر از علائمی است که بسیار از آن به‌ عنوان تبلیغات استفاده‌ شده است. حالت تهوع ممکن است همراه با استفراغ یا بدون آن باشد. نهایتاً این حالت تا پایان سه‌ ماهه اول بارداری برطرف خواهد شد. حالت تهوع اغلب بدون نیاز به هیچ‌ گونه درمانی برطرف می‌شود ولی گاهی نیاز به مداخلات درمانی دارد.

تغییرات خلقی، یکی دیگر از عوارض بارداری محسوب می‌شود. این حالت ممکن است همراه با خستگی، سردرد، سرگیجه و احساس غمگینی توأم باشد. تغییرات طبیعی عوارض بارداری توسط پزشک به مادر باردار توضیح داده می‌شود؛ اما علائم خطر که نیازمند مداخلات درمانی است نیز توسط ماما یا پزشک زنان گفته خواهد شد.

علائم بارداری

یکی از شایع‌ترین مواردی که اطرافیان تمایل دارند تا به مادر باردار ارائه دهند و از آن جویا می‌شوند، تغییر در تمایلات و عادات غذایی مادر باردار است. اطرافیان از این طریق نظرات خود را درباره جنسیت، هوش و زیبایی کودک ابراز می‌کنند. هر چند تاکنون پایه علمی و صحت این مداخلات تائید یا رد نشده است.

نکات با اهمیت در حالت تهوع بارداری

با توجه به اینکه تهوع در بارداری یکی از علائمی است که بسیار در مورد آن تبلیغات منفی ایجاد شده است و جنبه نمایشی یافته لازم است زن و شوهر اطلاعات صحیح داشته باشند. همان‌گونه که در بالا در خصوص علائم جسمی بارداری ذکر شد، برخی از علائم جسمی ممکن است به وجود بیایند. بارداری به‌ منزله داشتن تمام علائم جسمی و یکسان بودن آن‌ها در تمام زنان و حتی در یک خانم در بارداری‌های مختلف نیست.

بنابراین نکته حائز اهمیت این است که انتظاراتمان نبایستی از تمام زنان باردار یکسان باشد. حالت تهوع در بارداری به موارد مختلفی بستگی دارد؛ یعنی حالت تهوع را در تمام زنان باردار به یک‌ شکل نمی‌بینیم.

حالت تهوع در بارداری

علل تهوع بارداری

مهم‌ترین علت ایجاد تهوع در بارداری تغییرات هورمونی در این دوره است. هنگام بارداری تغییراتی در میزان ترشح هورمون‌های زنانه ایجاد می‌شود که برای حفظ بارداری و رشد جنین و … لازم است. این تغییرات هورمونی در هنگام بارداری‌های چند قلویی بیشتر بوده و قابل‌ توجه‌تر می‌باشند.

تغییرات هورمونی در حاملگی

یکی دیگر از موارد تهوع در بارداری مولار و یا بچه خوره(پوچ) است. در این مورد میزان و شدت تهوع بارداری بیشتر بوده و همراه با استفراغ و سایر علائم خواهد بود. پزشک با توجه و گرفتن شرح‌حال دقیق و بررسی‌های لازم قادر به تشخیص آن‌ها بوده و اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

بیماری مول یا بچه خوره

مقاله مرتبط : تشخیص بارداری از روی گرفتن نبض

مراقبت‌های لازم در تهوع بارداری

مراقبت‌هایی که لازم است یک خانم باردار و اطرافیان در خصوص حالت تهوع بارداری انجام بدهند توسط پزشک یا ماما توضیح داده می‌شوند. ابتدا باید بدانید که اغلب حالت تهوع در بارداری هنگام بیدار شدن از خواب در صبح‌ها به وجود می‌آید؛ اما ممکن است این حالت نسبت به برخی بوها، عطرها و طعم‌ها نیز باشند. نکته قابل‌ پیشگیری پرهیز از تماس با موارد ذکر شده است. جهت کاهش شدت تهوع بارداری صبح‌ها موارد زیر توسط پزشکان توصیه می گردد:

  1.  استفاده از بیسکویت و نان تست و یا نعناع در دهان قبل از بلند شدن از رختخواب
  2.  عدم‌ تغییر پوزیشن به‌ یک‌ باره (ابتدا نشستن و سپس ایستادن)
  3. استفاده از زنجبیل
  4.  کاهش مصرف غذاهای آبکی
  5. در صورت لزوم استفاده از داروی تجویز شده توسط پزشک می‌باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا