بارداری

رقص در بارداری چه فوایدی دارد؟

رقص در بارداری موضوع مورد بحث در این مطلب است. بارداری برای همه‌ی زنان تجربه یکسانی نیست. برخی از مادران در طول ۹ ماه خانه نشین می‌شوند و قادر به انجام دیگر فعالیت‌ها نیستند، اما برخی دیگر به راحتی می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه دهند و هیچ مشکلی برایشان رخ ندهد. چیزی که هر مادر باردار باید بداند، این موضوع است که هر اندازه‌ای که فعالیت بدنی در این دوران بیشتر باشد سلامت خود و جنینش بیشتر خواهد بود.

ورزش و داشتن فعالیت بدنی بسیار مهم است. رقص در بارداری نیز یک فعالیت بسیار مهیج و آسانی است که می‌تواند سلامت روحی و جسمی شما را تامین نماید. دلیل اهمیت رقص در بارداری این موضوع است که می‌توان آن را به راحتی در خانه انجام داد و نیازی به باشگاه و صرف هزینه‌های گزاف نیست. همچنین رقص در بارداری باعث افزایش هورمون‌های شادی می‌گردد که این مسئله می‌تواند تاثیر مثبتی را بر روی رشد جنین بگذارد.

چه مواردی را باید در مورد رقص در بارداری رعایت نماییم؟

بهتر است قبل از شروع هرگونه برنامه ورزشی و رقص با پزشک خود در ارتباط باشید و از او کمک بخواهید در صورت داشتن مشکلات زیر حتما به پزشک اطلاع دهید:

  • مشکلات رحمی
  • داشتن بیماری قلبی عروقی
  • داشتن بیماری‌های ریه
  • هرگونه مشکل جسمی
  • خونریزی واژینال
  • داشتن کم خونی و کمبود آهن
  • سابقه زایمان زودرس
  • پارگی غشایی قبل از موعود

در صورتی که یکی از این مشکلات را دارید حتما باید به پزشک اطلاع دهید تا به شما بگوید که رقص در بارداری برایتان میسر است یا نه.

نکات مهم که باید به آن‌ها توجه نمایید

این موضوع که شما بخواهید ورزشی تازه و جدید را در دوران بارداری خود آغاز کنید کار زیاد منطقی به نظر نمی‌رسد. بهتر است اگر قبلا ورزشی را انجام می‌دادید همان را ادامه دهید و یا در صورتی که ورزشی خاص ندارید پیاده‌روی و رقص در بارداری را انجام دهید. چند مورد که باید به آن‌ها توجه کنید این موارد هستند.

مراقب ضربان قلب خود باشید. در انجام تمام ورزش‌ها و فعالیت‌های بدنی، ضربان قلب افزایش می‌یابد. مواظب باشید که ضربان به بیش از ۱۴۰ نرسد زیرا بر طبق تحقیقاتی رسیدن ضربان قلب در دوران بارداری به بیش از این مقدار باعث افزایش ریسک می‌گردد. همچنین بر اساس مطالعات بهتر است زنان باردار هر هفته بیش از ۱۵۰ دقیقه ورزش و تمرین انجام ندهند. توجه داشته باشید که در حین ورزش استراحت‌های چند دقیقه‌ای را به خود بدهید.

رقص در بارداری

رقص در بارداری و انجام ورزش همزمان با افزایش ضربان قلب، دمای بدن شما را نیز افزایش می‌دهد. پزشکان توصیه می‌کنند که دمای بدن خانم‌های باردار در حین ورزش نباید بیش از ۳۸ درجه باشد. زیرا افزایش دمای بدن مادر باعث اختلال در رشد جنین می‌گردد. اگر در باشگاه و کلاس گروهی مشغول رقص هستید بهتر است مربی را در جریان وضعیت خود قرار دهید. ممکن است مربی برخی از حرکت‌ها را برای شما محدود کند و یا جایگزینی برای آن‌ها ارائه دهد.

با رعایت این موارد به راحتی می‌توانید اقدام به ورزش و یا رقص در بارداری نمایید.

به راحتی در خانه برقصید

ممکن است شرایط لازم را برای رفتن به باشگاه و کلاس‌های گروهی نداشته باشید. می‌توانید به راحتی در خانه و تنهایی نیز رقص در بارداری را انجام دهید. امروزه تلویزیون و اینترنت همه چیز را در اختیار شما قرار می‌دهند. با دانلود کردن یک ویدئوی آموزشی رقص می‌توانید، راحت برقصید و از اوقات خوش خود لذت ببرید.

توجه داشته باشید که در این موقع نیز باید به ضربان قلب و افزایش دمای بدن خود نیز شاهد باشید تا دچار مشکلی نگردید. استراحت و فاصله دادن بین تمرین‌ها فراموش نشود. همچنین مقدار آب فراوانی بنوشید تا بدن خود و جنین دچار کم آبی نگردد.

فواید رقص در بارداری چیست؟

کم شدن کمر درد، کاهش نفخ، بهتر شدن روحیه، داشتن انرژی بیشتر، تناسب وزن و تقویت قلب و سیستم عروقی از جمله فواید رقص در این دوران است. همچنین با انجام روزانه آن می‌توان خواب آرام و راحت‌تری را نیز تجربه نمود. دیابت حاملگی نیز که یکی از بدترین مشکلات در دوران بارداری است با انجام رقص در بارداری به طور چشمگیری کاهش می‌‌یابد. با انجام این فعالیت بدن شما برای زایمان طبیعی آماده‌تر می‌شود و می‌توانید زایمان راحت‌تری را تجربه نمایید.

رقص در بارداری باعث می‌شود که گردش خون و جریان آن بهتر و بیشتر در بدن اتفاق بیفتد. گردش خون مناسب از مشکلاتی مثل هموروئید، تورم اعضای بدن، گرفتگی عضلات پا و به وجود آمدن رگ‌های واریسی جلوگیری می‌نماید.

ورزش کردن در بارداری

احساسات و روحیه بهتر با رقص در بارداری

قرار گرفتن در حالت بارداری و تحمل فشار جنین تا ۹ ماه شاید کمی سخت باشد و بر روی احساسات و عواطف‌تان تاثیر منفی بگذارند. با انجام این فعالیت بدنی روحیه شما به طور چشمگیری بهتر می‌شود و می‌توانید سختی‌ها را با صبر و حوصله تحمل کنید. داشتن احساس خوب برای همه مادران باردار ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا