سلامت و تغذیهنوجوان و جواننوزاد و کودک

آپاندیس در کودکان از علائم تا علت و درمان

به دلیل اینکه کودکان توانایی توضیح دادن مشکل خود را به خوبی ندارند، تشخیص بیماری در کودکان هم برای والدین هم پزشک بسیار سخت است. یکی از مشکلات شایع در سنین کودکی آپاندیس است. این عارضه که یک نوع درد شکمی شدید است، بسیار جدی است و اگر کودک مشکوک به آن باشد باید سریعا به پزشک برای تشخیص درست مراجعه کنید. به همین دلیل برای آگاهی بیشتر از علائم و علت آپاندیس در کودکان این محتوا را برای شما و به خصوص والدین عزیز می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

عناوینی که با هم در ادامه می‌خوانیم:

آپاندیس چیست؟

آپاندیس یک اندام کوچک و توخالی است که شکل آن شبیه به انگشت است و در نقطه‌ای که روده کوچک به روده بزرگ متصل می‌شود، وجود دارد. اگر آپاندیس مورد حمله باکتری‌ها قرار گیرد و التهابی ایجاد شود، این حالت را آپاندیسیت می‌نامند.

آپاندیسیت یکی از علل رایج جراحی اورژانسی در شکم است و بیشتر در افرادی که بین ۲۰ تا ۳۰ سال سن دارند، اتفاق می‌افتد. علت اصلی آپاندیسیت معمولاً انسداد مجرای آپاندیس است که توسط یک قطعه مدفوع یا یک گره لنفاوی متورم ایجاد می‌شود که باعث می‌شود، باکتری‌ها در داخل آپاندیس رشد کنند و عفونت ایجاد کنند. درمان آپاندیسیت عمدتاً جراحی است که در آن آپاندیس عفونی را از شکم جدا می‌کنند تا از پخش شدن عفونت در شکم بکاهند.

علائم رایج آپاندیس در کودکان

علائم آپاندیسیت در کودکان به صورت کم اشتهایی در اطفال، تب، استفراغ، در موارد بسیار نادر اسهال، درد در ناحیه شکم ظاهر می‌شود. کودک معمولاً در ابتدای درد به اطراف ناف و قسمت بالایی شکم اشاره دارد و در آخر با تشدید درد به محل آپاندیس یعنی سمت راست قسمت پایینی شکم اشاره می‌کند.

مقاله مرتبط: شکم درد در کودکان از علائم تا علت و درمان

در بچه‌هایی که سن بالاتری دارند ممکن است بتوانند نشانه‌هایی را که نمایانگر آپاندیست یا التهاب آپاندیس است را بهتر شرح دهند اما در کودکان کوچک که نمی‌توانند در شناختن علت رنج و درد شکمی به شما کمک کنند، بهتر است به پزشک مراجعه و کودک را تحت معاینات پزشکی قرار دهید. اگر با عطسه، سرفه، نفس عمیق یا حرکت کردن، درد کودک افزایش یابد به احتمال خیلی زیاد آپاندیسیت است.

علت ایجاد آپاندیس در کودکان

در دیواره آپاندیس، بافت لنفاوی به نام نسوج وجود دارد که شبیه به بافت لنفاوی موجود در دیواره روده است. هرگاه التهابی در این بافت رخ دهد، نسوج نیز التهاب پیدا کرده و متورم می‌شود. این التهاب و تورم باعث افزایش ضخامت دیواره آپاندیس می‌شود و در نهایت منجر به بسته شدن مجرای آپاندیس می‌‌شود. در این حالت محتویات داخل آپاندیس به جای اینکه حرکت کنند، در آنجا گیر می‌افتند و فضایی برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌کنند.

دلایل ایجاد کننده آپاندیس در کودکان

همچنین ورم آپاندیس می‌تواند فشاری را بر رگ‌های خونی که به آن خون می‌رسانند، ایجاد کند. این فشار ممکن است باعث شود که خون به آپاندیس برنگردد یا به رگ‌های بزرگتری که به آپاندیس، خون می‌فرستند آسیب برساند. این اتفاقات می‌توانند سبب شود که آپاندیس عفونی شود یا پاره شود و مایعات عفونی را به داخل شکم بریزد و مشکلات جدی‌تری را ایجاد کند. این حالت را آپاندیسیت می‌گویند و نیاز به درمان فوری دارد.

روش‌های تشخیص آپاندیس در کودکان

برای تشخیص علائم آپاندیس در کودکان پزشک در ابتدا سوالاتی در مورد سابقه سلامتی کودک از شما می‌پرسد و سپس یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد. به احتمال زیاد پزشک برای تشخیص دقیق این مشکل صلاح بداند که آزمایش‌هایی انجام شود. در زیر می‌توانید با شایع‌ترین آزمایش‌هایی که برای تشخیص علائم آپاندیس در کودکان استفاده می‌شود، آشنا شوید.

بیشتر بدانید: دندان درد در کودکان

سونوگرافی شکم

سونوگرافی شکم یک تست تصویربرداری است که از امواج صوتی با فرکانس بالا و یک کامپیوتر برای ایجاد تصاویری از رگ‌های خونی، بافت‌ها و اندام‌ها استفاده می‌شود. این روش برای مشاهده اندام‌های داخلی بدن و شرایط آپاندیس مفید است.

سی‌تی‌اسکن

این تست تصویربرداری از ترکیب اشعه ایکس و فناوری کامپیوتری برای نشان دادن تصاویر دقیق از هر قسمت از بدن استفاده می‌کند. این روش نسبت به یک اشعه ایکس عمومی دقت بالاتری دارد و برای مشاهده وضعیت آپاندیس در بدن کاربرد دارد.

اهمیت تشخیص زودرس آپاندیسیت در کودکان

آپاندیسیت یک بیماری پیش‌رونده است که با یک التهاب ساده دیواره آغاز می‌شود و با گذشت زمان به حالت احتقانی (اِدم) منجر می‌شود. این احتقان باعث می‌شود عروق وریدی و شریانی دچار انسداد شوند. مرحله بعدی آپاندیسیت ایجاد آبسه، پرفوراسیون، آبسۀ اطراف آپاندیکس و پریتونیت است.

این مراحل خطرناک‌ترین مراحل آپاندیسیت هستند که اگر به موقع درمان نشوند، عواقب جدی را به دنبال دارند. این فرآیند در کودکان بسیار سریع است و باید با شروع علائم بیماری در بیمارستان‌های دارای بخش جراحی اطفال توسط جراح اطفال مورد ارزیابی و نظارت قرار گیرد. با انجام آزمایشات تکمیلی تشخیص قطعی انجام می‌شود و قبل از رخ دادن عوارض عمل جراحی انجام می‌شود.

خوشبختانه پزشکان عمومی کشورمان در برخورد با بیماران مشکوک به آپاندیسیت سریع‌تر از دیگر پزشکان متخصص عمل می‌کنند. با تشخیص به موقع کودکان مشکوک به آپاندیسیت، درمان آنان زودتر صورت می‌گیرد. علت تأخیر در تشخیص به موقع توسط پزشکان متخصص اطفال، به دلیل احتمالات مختلف است که در دانش بیماری‌های اطفال بسیار گسترده است و مانع تصمیم‌گیری به موقع آنها می‌شود.

درمان آپاندیس

آپاندیسیت یک بیماری اورژانسی و خاص است که در صورت عدم تشخیص به موقع سبب پاره شدن آپاندیس و انتشار عفونت در خون و بافت‌های دیگر می‌شود که خطرات جدی برای کودک شما دارد. گاهی اوقات تجویز سرم یا آنتی‌بیوتیک برای بیمار کفایت می‌کند و نیازی به عمل جراحی نیست. در غیر این صورت برای درمان آپاندیسیت از دو روش عمل می‌کنند:

عمل جراحی باز

در این روش، کودک بیهوش می‌شود و جراح برشی در سمت راست قسمت پایینی شکم ایجاد می‌کند. سپس آپاندیس را شناسایی کرده و آن را از بدن کودک خارج می‌کند. چرک و عفونت‌ها که از آپاندیس به خون پخش شده است را به وسیله یک شانت یا لوله کوچک از بدن خارج می‌کنند. بعد از مدتی که پزشک از خروج عفونت از بدن اطمینان یابد، شانت را برمی‌دارد.

لاپاراسکوپی

در این روش، کودک بیهوش می‌شود و جراح چند برش کوچک در سطح شکم ایجاد می‌کند. یک دوربین به نام لاپاراسکوپ از برش‌های کوچک در سطح شکم وارد می‌شود و ابزار و تجهیزات جراحی از طریق همین برش‌ها وارد بدن می‌شود. در صورت ترکیدن آپاندیس، این عمل جای خود را به عمل جراحی باز می‌دهد.

امیدواریم مطالب فوق برای شما همراهان عزیز و والدین گرامی مفید و کاربردی بوده باشد. ممنون می‌شویم نظرها و پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید.

تیم محتوای ژرسه

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا