بارداری

علائم زایمان زودرس در مادر چیست؟

منظور از زایمان زودرس

به زایمانی که زودتر از هفته ۳۷ بارداری رخ دهد، زایمان زودرس گفته می‌شود. این نوع زایمان می‌تواند به بچه آسیب بزند، به طوری که دچار اختلالات و مشکلات دائمی شود. حتی گاها این اختلالات می‌تواند مرگبار نیز باشند. بنابراین لازم است مادران با علائم زایمان زودرس آشنا باشند تا در صورت مشاهده این علائم هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنند و فرزندشان را نجات دهند.

علائم زایمان زودرس

یک سری از علائم زایمان زودرس به وسیله‌ی خود مادر احساس می‌شود و یک سری از آن‌ها توسط افرادی که با مادر در ارتباط‌اند نیز قابل تشخیص است. برای مثال علائمی که توسط اطرافیان مادر می‌تواند شناسایی شود شامل سرفه یا راش پوستی در مادر می‌باشد. اما علائمی که فقط خود مادر آن‌ها را احساس می‌کند و توسط افراد دیگر قابل تشخیص نیست مانند گلودرد و احساس سرگیجه می‌باشد. سایر علائمی که اگر قبل از هفته ۳۷ بارداری توسط خود مادر احساس شود، ممکن است منجر به زایمان زودرس شود شامل موارد زیر است:

  • احساس فشار آوردن بچه به زیر شکم یا لگن
  • احساس کمی درد، سنگین و مداوم در کمر
  • تغییر در ظاهر ترشحات واژینال به ترشحات آبکی، مخاطی و یا خونی و یا افزایش میزان ترشحات واژینال
  • احساس دل پیچه به همراه اسهال یا بدون اسهال
  • انقباضات پیوسته یا گاه به گاه بافت شکم، به طوری که احساس کنید شکمتان مانند یک مشت سفت شده است. این انقباضات ممکن است با درد همراه باشد و یا حتی بدون درد باشد.
  • پاره شدن کیسه آب

اگر احساس کردید علائم زایمان زودرس را دارید چه باید بکنید؟

احساس کردید علائم زایمان زودرس را دارید باید به پزشکتان مراجعه کنید تا هر چه سریع‌تر اقدامات لازم را انجام دهد. در ابتدا پزشک با انجام سونوگرافی ترانس واژینال یا معاینات لگنی وضعیت دهانه رحم‌تان را مورد بررسی قرار می‌دهد تا ببیند آیا دهانه رحم برای زایمان باز شده یا نه. دهانه رحم در بالای واژن قرار دارد و کانال زایمان است.

مقاله مرتبط : دلایل انجام سونوگرافی در بارداری

برعکس سونوگرافی معمولی که از روی شکم انجام می‌شود، سونوگرافی ترانس واژینال از داخل واژن انجام می‌شود و تصویر بچه با استفاده از امواج صوتی و کامپیوتر قابل رویت است. چنانچه مادر انقباضات رحمی را احساس کند پزشک این انقباضات و فواصل آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌‌دهد تا اطمینان حاصل کند که زمان زایمان فرا رسیده است. اگر پزشک متوجه شود که زایمان زودرس دارید راه‌های درمانی را برای جلوگیری از آن برایتان در پیش می‌‌‌‌‌‌گیرد و یا حتی اقداماتی را برای حفظ سلامتی نوزاد انجام می‌دهد.

سونوگرافی

چه کسانی در معرض زایمان زودرس قرار دارند؟

نمی‌توان به راحتی از علت وقوع زایمان زودرس صحبت کرد. اما عواملی چون داشتن:

  1. سابقه زایمان زودرس در بارداری قبلی
  2. داشتن تجربه دوقلو یا چند قلو زایی
  3. داشتن مشکل یا اختلالات رحمی در گذشته و یا در حال حاضر

سه مورد از مهم‌ترین عوامل موثر در این نوع زایمان هستند.

البته قابل ذکر است که سیگار کشیدن و عدم دریافت مراقبت‌های قبل از بارداری می‌تواند ریسک زایمان زودرس را افزایش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا