بیماری خانم ها

دانستنی های لازم در مورد برداشتن رحم (هیسترکتومی)

رحم هنگامی‌که دچار مشکل یا بیماری می‌شود باید عمل شود و برداشته شود به این عمل جراحی هیسترکتومی می‌گویند. این عمل اکثراً در زنانی که دارای سن ۴۰ تا ۵۰ سال می‌باشند قابل انجام است. همان‌طور که گفته شد انجام شدن این جراحی دارای دلایل زیادی است و عمل برداشتن رحم همچنین به‌عنوان جراحی‌های بسیار سنگین محسوب می‌شود.

به چه دلیل عمل جراحی هیسترکتومی انجام می‌شود؟

عمل برداشتن رحم یا همان هیسترکتومی به این دلیل انجام می‌شود که باعث ایجاد سلامت در سیستم دستگاه تناسلی بشود دلایل انجام این عمل شامل مواردی که در زیر آمده است باشد:

 • قاعدگی سنگین
 • احساس درد طولانی‌مدت در قسمت لگن
 • وجود تومورهای غیر سرطانی همانند فیبروم
 • سرطان تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم و لوله‌های فالوپی

مقاله مرتبط : سرطان سینه را بیشتر بشناسیم

انواع عمل‌های برداشتن رحم یا همان هیسترکتومی

عمل هیسترکتومی کلی: در این عمل جراحی، رحم و گردن رحم برداشته می‌شود این عمل جراحی رایج‌ترین عمل جراحی هیسترکتومی است که بیشتر خانم‌ها این نوع عمل را انجام می‌دهند.

عمل هیسترکتومی زیر جلدی: در این نوع جراحی هیسترکتومی قسمت اصلی رحم برداشته می‌شود اما دهانه اصلی رحم باقی می‌ماند.

جراحی هیسترکتومی کلی و سالپینگووفورکتومی: در این عمل جراحی رحم، دهانه رحم، لوله‌های فالوپی و بخش تخمدان‌ها از بدن جدا می‌شود.

جراحی هیسترکتومی رادیکال: در این جراحی بخش رحم و بافت‌هایی که در اطراف رحم قرار دارند که شامل لوله‌های فالوپی و قسمتی از واژن، تخمدان‌ها و غده‌های لنفاوی و چربی‌هایی که در اطراف رحم قرار دارند برداشته می‌شود.

روش های مختلف برداشتن رحم
روش های مختلف برداشتن رحم

انواع روش‌های انجام عمل برداشتن رحم

روش هیسترکتومی لاپاراسکوپی: در این روش برش‌های بسیار کوچکی در شکم انجام می‌شود و با همین برش‌ها رحم برداشته می‌شود. این نوع هیسترکتومی با بهره بردن از ماشین‌های رباتیک انجام می‌شود. خطر ایجاد عفونت در بدن در عمل هیسترکتومی لاپاراسکوپی در مقایسه با هیسترکتومی شکمی بسیار کمتر است و به بستری بودن در مدت زیادی در بیمارستان نیاز است و شما در مدت‌زمان کوتاهی پس از عمل بهبود می‌یابید و می‌توانید به کارهای خود بپردازید.

هیسترکتومی واژن: در این نوع هیسترکتومی در قسمت بالای واژن برش ایجاد می‌شود و از این طریق رحم از بدن خارج می‌شود. در این نوع هیسترکتومی عوارض بسیار کمتر نسبت به سایر هیسترکتومی ها است و همچنین در مدت‌زمان کوتاه‌تری شما بهبود می‌یابید.

هیسترکتومی شکمی: در این نوع هیسترکتومی بر روی شکم برش‌هایی داده می‌شود و از طریق شکم رحم خارج می‌شود. در این نوع جراحی با باز شدن شکم پزشک یک دید کلی از اندام‌های لگنی دارد؛ اما در این نوع هیسترکتومی اگر رحم بزرگ باشد خطر چسبندگی رحم بسیار زیاد است و این خطر عوارضی همانند عفونت زخم و خونریزی را به همراه دارد. این نوع هیسترکتومی به بستری طولانی‌مدت نیاز دارد و همچنین پس از زمان بسیار طولانی و بهبود می‌یابید.

نحوه انجام روش هیسترکتومی
نحوه انجام روش هیسترکتومی

میزان ایمنی عمل جراحی برداشتن رحم (هیسترکتومی)

به‌جرئت می‌توان گفت که یکی از ایمن‌ترین روش‌های جراحی عمل هیسترکتومی است؛ اما این نوع جراحی همانند سایر جراحی‌ها مشکلاتی را با خود همراه دارد. مشکلات مربوط به عمل هیسترکتومی امکان دارد که چند روز پس از انجام عمل رخ بدهد که این مشکلات شامل تشکیل شدن لخته خون و حتی بسته شدن روده است.

آیا عمل هیسترکتومی عوارضی را با خود همراه دارد؟

عمل هیسترکتومی یا همان عمل برداشتن رحم عوارض و مشکلات را با خود همراه دارد که این عوارض ازجمله موارد زیر می‌باشند:

 • خونریزی بسیار شدید
 • ایجاد عفونت
 • وارد شدن آسیب به مثانه و روده
 • واکنش جدی به بیهوشی عمومی
 • به وجود آمدن تب و لرز
 • احساس درد شدید
 • ترشحات قرمز
 • ایجاد بیماری یبوست
 • به وجود آمدن درد قفسه سینه

اتفاقات پس از عمل جراحی برداشتن رحم

پس‌ازاین که عمل جراحی هیسترکتومی یا برداشتن رحم را انجام دادید و امکان این وجود دارد که دچار مقدار کمی از ترشحات خونی شود. اگر جراحی که شما انجام دادید جراحی هیسترکتومی شکمی باشد به‌احتمال‌زیاد بخیه‌های روی شکم شما قرار می‌گیرد. در واژن بخیه‌هایی که استفاده می‌شود بخیه جذبی بوده و خودبه‌خود جذب می‌شود و حل می‌شود. زخم‌های پس از عمل ممکن است تا یک هفته پس از عمل و یا زمان بیشتری بهبود پیدا کند اما درروش جراحی کامل ممکن است این مدت‌زمان بسیار بیشتر به شود و حتی تا ۱۲ هفته طول بکشد.

چه زمانی طول می‌کشد تا پس از عمل جراحی بدن بهبود بیابد؟

همان‌طور که گفته شد عمل هیسترکتومی یک جراحی بسیار سنگین است و شما پس از انجام عمل باید به زمان چند روز در بیمارستان بستری باشید پس از خارج شدن از بیمارستان به مدت ۶ تا ۸ هفته طول می‌کشد تا بدن شما بهبود بیابد. زمان بهبود یافتن بدن شما به‌صورت کامل به‌نوعی انجام هیسترکتومی بستگی دارد. البته این نکته را باید بگویم که در طول مدت بهبود شما به‌هیچ‌عنوان نباید این وسیله سنگینی را بلند کنید.

یائسگی همراه با جراحی برداشتن رحم

اگر در هنگام انجام شدن عمل هیسترکتومی تخمدان‌ها برداشته شوند و شما بلافاصله پس از عمل یائسه خواهید شد. اگر در طول عمل هیسترکتومی یک یا هر دو تخمدان شما از بدن جدا نشود این احتمال وجود دارد که پنج سال پس از عمل جراحی یائسگی را تجربه کنید. اگر شما پس از عمل هیسترکتومی را تجربه کنید باید هورمون درمانی انجام بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا