بارداری

دلایل انجام سونوگرافی در بارداری

چرا در دوران بارداری سونوگرافی انجام می‌شود؟

انجام سونوگرافی در بارداری به چه دلیل است؟ خانم‌های باردار بعد از انجام آزمایش خون و اطمینان از بارداری خود، به این موضوع فکر می‌کنند که چه زمانی باید برای انجام سونوگرافی اقدام نمایند و چرا؟ خانم دکتر مریم خادم متخصص زنان و زایمان به این موارد پاسخ و توضیحات تکمیلی را برای شما می‌دهند.

سونوگرافی در سه‌ ماهه اول

برخی از خانم‌ها بعد از گرفتن جواب مثبت فکر می‌کنند باید سونوگرافی انجام شود و حتی می‌خواهند جنسیت جنین را نیز بدانند اما در اصل اولین سونو باید بعد از گذشتن سه هفته از عقب افتادن پریود انجام گردد. در واقع در هفته هفتم بارداری. انجام این سونوگرافی نشان می‌دهد که آیا حاملگی داخل رحم است یا خارج آن؟ حاملگی پوچ است یا نه؟ و دیگر مشکلات با انجام این سونو مشخص می‌گردد.

مقاله مرتبط : حاملگی مولار یا حاملگی پوچ چیست؟

سونوگرافی

سونوگرافی در سه‌ ماهه دوم

دومین سونو همراه با آزمایش غربالگری خون انجام می‌شود تا اگر اختلال و مشکلات ژنتیکی در جنین وجود داشته باشد مشخص گردد. این سونو در هفته ۱۱ الی ۱۳ حاملگی انجام می‌شود.

سومین سونوگرافی نیز برای مشخص کردن برخی اختلالات ژنتیکی در هفته ۱۸ تا ۲۰ انجام می‌شود و بسیار مهم است. جنسیت جنین نیز در این زمان مشخص می‌گردد، تشخیص بعضی از سندروم‌ها در این مرحله بسیار حیاتی است.

مقاله مرتبط : دوران بارداری هفته به هفته

سونوگرافی در سه‌ ماهه سوم

چهارمین نوبت سونو در هفت‌ ماهگی برای اطمینان از رشد کافی و به‌ اندازه جنین صورت می‌گیرد. پنجمین و آخرین سونوگرافی نیز در هفته ۳۶ بارداری برای اطلاع یافتن از رشد جنین و نحوه‌ی قرارگیری آن برای مشخص کردن زایمان طبیعی و یا سزارین انجام می‌گردد. باید توجه داشت که در یک بارداری نرمال و کم‌خطر نباید دکتر در هر بار ویزیت مریض را سونو کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا