بارداری

همه چیز در مورد سقط جنین

نشانه‌های سقط جنین چیست؟

سقط جنین چه نشانه‌ها و علائمی دارد؟ این سؤالی است که هر خانم بارداری ممکن است از خودش بپرسد. سقط از نگرانی‌های متداولی است که همراه هر زن بارداری وجود دارد. با دانستن نشانه‌ها و راه‌های پیشگیری از سقط جنین می‌توان به حفظ سلامتی مادر و جنین کمک نمود.

سقط جنین

بارداری با عمل لقاح صورت می‌گیرد. لقاح یعنی ترکیب تخمک و اسپرم با یکدیگر و ایجاد تخم، با انجام این عمل بارداری شروع می‌شود. طول دوره بارداری طبیعی از زمان لقاح تا زایمان ۲۸۰ روز یا ده ماه قمری و بین ۳۸ تا ۴۲ هفته از اولین روز آخرین قاعدگی محاسبه می‌شود. انتظار می‌رود یک بارداری سالم و طبیعی به زایمان ختم شود. سقط به ختم دوران بارداری قبل از ۲۰ هفته بارداری (۳ ماهگی) گفته می‌شود.

علل سقط جنین

مهم‌ترین علت سقط وجود ناهنجاری‌های کروموزومی است. بر اساس نظام طبیعت موجودی که منطبق با آن نباشد قابلیت تطابق نداشته و خود به‌ خود از بین می‌رود.

به‌طور کلی علت سقط به دو بخش مادری و جنینی تقسیم می‌شود. علت مادری می‌تواند به دلیل مشکلات رحمی، بیماری‌های مزمن و یا برخی از بیماری‌های حاد باشد. علت‌های جنینی نیز شامل مشکلات کروموزومی است.

انواع سقط

از نظر علمی سقط به چند دسته تقسیم می‌شود:

 • سقط خود به‌ خودی : سقط خود به خودی یعنی بدون هیچ‌گونه تحریک خاصی سقط صورت می‌گیرد. اغلب سقط‌های خود به خودی به دلیل مشکلات کروموزومی جنین است.
 • سقط اجتناب‌ ناپذیر : سقط اجتناب‌ناپذیر زمانی رخ می‌دهد که هیچ اقدامی جهت جلوگیری از آن امکان‌پذیر نیست.
 • سقط فراموش‌ شده : سقط فراموش‌شده در زمانی است که جنین مرده است ولی از بدن مادر خارج نشده و علامت‌های سقط وجود ندارند. سقط‌های عمدی زمانی است که به دلایل پزشکی (ناهنجاری‌های کروموزومی جنین و یا خطرات جانی مادر) و یا بنا به میل مادر اقدام به سقط می‌شود.
 • سقط‌های عمد

علائم و نشانه‌های سقط جنین

سقط دارای نشانه‌هایی است که با داشتن هر یک از آن‌ها بایستی به پزشک مراجعه نمود. این علائم شامل:

۱- لکه بینی یا خونریزی: هنگام بارداری خونریزی‌های قاعدگی (عادت ماهیانه یا پریود) قطع می‌شود و یکی از علائم بارداری قطع آن است. هنگامی‌که بارداری تائید می‌شود، انتظار داریم هیچ‌گونه خونریزی وجود نداشته باشد؛ بنابراین در صورت وجود این علامت بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید. البته این را هم به یاد داشته باشید که حدود ۳۰ درصد خانم‌ها در بارداری خونریزی دارند ولی فرزند خود را از دست نمی‌دهند.

مقاله مرتبط : لکه بینی در بارداری و علائم آن

۲- درد زیر دل و کمردرد: درد در این نواحی ممکن است اولین علامت سقط باشد و پس‌ازآن لکه بینی و خونریزی پدید آید؛ بنابراین هرگونه درد در این نواحی را به پزشک خود اطلاع دهید. البته علت این درد ممکن است فقط تغییرات هورمونی در اثر بارداری باشد. تشخیص این امر با پزشک معالجتان است.

مقاله مرتبط : کمردرد در بارداری

۳- تغییر در علائم بارداری: هنگامی‌ که به‌ طور ناگهانی نشانه‌های بارداری کاهش‌ یافته و یا از بین بروند بایستی به پزشک مراجعه نمایید. از بین رفتن هورمون‌های بارداری و سقط جنین از عواملی است که باعث می‌شوند تا علائم بارداری (تهوع، استفراغ و …) از بین بروند.

هیچ‌ یک از نشانه‌های ذکر شده دلیل قطعی مبنی بر سقط نیست. تشخیص نهایی توسط پزشک و بررسی‌های پاراکلینیک است؛ بنابراین در صورت بروز هر یک از نشانه‌ها با پزشکتان تماس بگیرید.

اقدامات پیشگیری‌ کننده سقط جنین

امکان انجام برخی از اقدامات پیشگیری‌کننده از سقط وجود دارد. می‌توان با مراجعه به پزشک از این اقدامات آگاه شده و آن‌ها را به کار گرفت. توصیه پزشکان در این خصوص شامل:

 1. مراجعه جهت دریافت اسیدفولیک به‌منظور کاهش خطر اختلالات سیستم عصبی جنین
 2. تکمیل واکسیناسیون‌های مورد لزوم
 3. بررسی و غربالگری بیماری‌های ژنتیکی
 4. بررسی بیماری‌های مزمن مادر که احتمال سقط را به وجود می‌آورند نظیر صرع، لوپوس و بیماری‌های مربوط به غده تیروئید
 5. بررسی آزمایشگاهی مربوط به بیماری‌های مقاربتی نظیر سوزاک، سفلیس، تب‌خال تناسلی و اچ آی وی
 6. محدودیت در مصرف کافئین شامل قهوه و…
 7. عدم مصرف الکل و مواد مخدر و محرک
 8. پیشگیری از قرار گرفتن در برابر اشعه ایکس و سموم و حشره‌کش‌های قوی
 9. کنترل استرس و بهبود وضعیت روحی.

البته امکان دارد بنا به شرایط افراد توصیه‌های دیگری نیز انجام گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا