نوزاد و کودک

چگونه گرفتگی بینی کودک خود را درمان کنیم؟

گرفتگی بینی کودک زمانی اتفاق می‌افتد که محیطی که کودک در آن قرار دارد محیط بسیار خشکی باشد. حتی ممکن است این خشکی باعث شود که بینی کودک خونریزی کند.

پس اگر به بینی کودک شما ضربه وارد نشده است ولی کودک شما دچار خونریزی شده است می‌توان گفت که به دلیل اینکه کودک شما در محیط خشک قرار گرفته است بینی کودک دچار خونریزی شده است.

حتی می‌توان گفت که این خشکی محیط باعث می‌شود که کودک شما دچار سرماخوردگی بشود. نکته‌ای که باید ذکر شود این است که خشکی و گرفتگی و یا حتی خونریزی بینی کودک شما در فصل زمستان به مقدار بیشتری رخ می‌دهد.

 چگونه گرفتگی بینی کودک خود را رفع کنیم؟

مرطوب نگه داشتن بینی کودک با قطره

برای این‌که گرفتگی بینی کودک خود را درمان کنید می‌توانید بینی کودک خود را مرطوب کنید و آن را مرطوب نگه‌دارید تا خشکی و گرفتگی درمان شود. برای اینکه بتوانید بینی کودک خود را به‌صورت مداوم مرطوب نگه‌دارید می‌توانید یک قطره آب‌ نمک یا همان قطره سالین را از داروخانه‌ها تهیه کنید.

برای ریختن قطره به درون‌بینی کودک خود ابتدا کودک خود را به پشت بخوابانید و سپس  با استفاده از یک دستمال نرم نوک بینی کودک خود راکمی به بالا نگه‌دارید تا به این صورت قطره‌ها به‌راحتی به درون‌بینی ورود کنند سپس ۲ یا ۳ قطره از محلول آب‌ نمک یا همان محلول سالین را به درون هر یک از سوراخ‌های بینی کودک خود بریزید. پس از ریختن قطره آب‌نمک به درون‌بینی کودک بین ۳۰ تا ۶۰ ثانیه منتظر بمانید و بعد از آن با یک دستمال  نرم و مرطوب بینی کودک خود را تمیز کنید.

 قطره بینی مخصوص کودک

مرطوب کردن محیط با استفاده از دستگاه بخور

برای اینکه بتوانید بینی کودک خود را مرطوب نگه‌دارید و خشکی و خونریزی بینی کودک خود را درمان کنید می‌توانید در محیطی که کودک قرار دارد یک دستگاه بخور یا همان مرطوب‌کننده هوا قرار دهید.

با استفاده از بخاری که این دستگاه تولید می‌کند محیطی که کودک درون آن قرار دارد مرطوب بماند و بدین‌وسیله گرفتگی بینی کودک خود را درمان کنید. زیرا دستگاه بخور با تولید کردن بخارهایی از خود از خشکی و بسته شدن سوراخ‌های بینی کودک جلوگیری می‌کند.

برای جلوگیری از گرفتگی بینی کودک می‌توانید کودک خود را در حمامی که در آن بخار است حمام کنید که این روش هنگامی بیشترین تأثیر را بر روی کودک می‌گذارد که حمام کردن قبل از خواب کودک باشد.

استفاده از دستگاه مکش مخاط

همچنین اگر کودک شما دارای سن بسیار کم است و از گرفتگی بینی رنج می‌برد می‌توانید از دستگاه مکش مخاط بینی استفاده کنید.

برای انجام این کار به‌صورت آرام تلمبه دستگاه را بفشارید و بعد از فشار دادن آن را رها کنید تا موادی که درون‌بینی قرار دارد را به بیرون بکشد.

دستگاه مخاط کش بینی برای کودک
دستگاه مکش مخاط بینی برای کودک

البته لازم به ذکر است که بگوییم این روش فقط برای کودکانی که دارای سن و سال کم می‌باشند و نمی‌توانند فین کنند تأثیر دارد و برای کودکان با سن بیشتر تأثیر چندانی ندارد.

همچنین برای جلوگیری از آلرژی‌هایی که باعث می‌شوند بینی کودک شما دچار خشکی شود بهترین راهکار این است که همه در و پنجره‌ها را بسته و یک دستگاه تصفیه هوا در محیطی که کودک قرار دارد روشن کنید.

دستگاه بخور را هم روشن کنید که این دستگاه نیز هوا را مرطوب کند و به این صورت از آلرژی‌ها و گرفتگی بینی کودک جلوگیری می‌شود.

چگونه گرفتگی بینی کودک خود را درون خانه درمان کنیم ؟

برای درمان گرفتگی بینی کودک خود می‌تواند از روغن پونه کوهی استفاده کنید :
روغن پونه گیاهی مفید برای گرفتگی بینی کودکان
روغن پونه گیاهی مفید برای گرفتگی بینی

در گذشته روغن پونه یکی از بهترین داروهای گیاهی برای درمان گرفتگی بینی کودک بوده است و دارای شهرت بسیار خاصی بوده و به‌طوری‌که اکثر افراد برای درمان گرفتگی بینی کودک خود از این دارو استفاده می‌کرد، زیرا روغن پونه کوهی که باعث می‌شود که سیستم دفاعی بدن تقویت شود و از هرگونه بیماری جلوگیری شود. شما برای درمان گرفتگی بینی کودک خود توسط روغن پونه کوهی می‌توانید دو یا سه قطره از این روغن را درون آب‌میوه یا نوشیدنی‌هایی که کودک شما در طول روز میل می‌کند بریزید و روزی یک‌بار به کودک خود بدهید و می‌توانید پس از چند روز تأثیر این دارو را به‌خوبی مشاهده کنید.

برای اینکه گرفتگی بینی کودک خود را درمان کنید می‌توانید از غذاهای حاوی ویتامین c استفاده کنید:

یکی از دلایلی که باعث گرفتگی بینی کودک می‌شود بالا بودن سطح هیستامین در بدن کودک است هیستامین یک نوع پروتئین است که بالا بودن سطح آن در بدن باعث می‌شود بینی کودک دچار گرفتگی بشود. درنتیجه دریافت روزانه ۳۰۰۰ میلی‌گرم ویتامین c باعث می‌شود که سطح هیستامین در بدن کودک کاهش یابد و درنتیجه گرفتگی بینی کودک به‌صورت کامل درمان شود.

در هنگام خواب سر کودک را کمی بالا نگه‌دارید

معمولاً در شب‌ها و در هنگام خواب سرفه‌ها و گرفتگی‌های بینی بیشتر از روز می‌شود. درنتیجه اگر در هنگام خواب زیر سر کودک خود یک بالش قرار دهید تا سر کودک کمی بالاتر بیاید گرفتگی‌ها و سرفه‌ها کاهش می‌یابد و نتیجه خوب آن را می‌توانید مشاهده کنید.

درصورتی‌که از هیچ‌یک از روش‌های بالا نتیجه‌ای نگرفته‌اید و همچنان کودک شما دچار گرفتگی بینی است می‌توانید با تجویز پزشک کودک خود، از اسپری‌های بینی استفاده کنیم.

این اسپری‌ها معمولاً تأثیر زیادی در گرفتگی بینی کودک می‌گذارند اما لازم به ذکر است که این‌ها نیز عوارضی دارند مثلاً پس از استفاده کردن از این اسپری کودک شما دچار افزایش تپش قلب می‌شود، دچار گیجی می‌شود و یا دچار خشکی دهان می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا