بارداری

علت نوسانات روحی در دوران بارداری و راه‌های کنترل آن


همانطور که می‌دانیم زنان در دوران بارداری دچار تغییرات و نوسانات روحی مختلفی می‌شوند. معمولا دلیل اصلی این تغییرات را می‌توانیم بر هم خوردن هورمون‌ها در دوران بارداری زنان بدانیم. در هر فردی به شکلی این تغییرات مشاهده می شود. مثلا برخی از زنان دچار افسردگی می‌شوند. برخی دچار استرس و اضطراب و برخی دچار احساس‌های خوب. البته اکثر افراد معتقد هستند که این تغییرات معمولا در ۶ هفته یا ۱۰ هفته‌ی اول رخ می‌دهد و بعد روند نزولی می‌یابد. هر چند در ماه‌های آخر بارداری باز این تغییرات به وضوح مشاهده می‌شود. علت نوسانات روحی در دوران بارداری می‌تواند بسته به عوامل گوناگون مختلف باشد. در این جا ما به برخی از دلایل ایجاد این نوسانات اشاره خواهیم نمود.

علت نوسانات روحی در دوران بارداری

دوران بارداری برای هر زنی، یکی از پر استرس‌ترین و طاقت فرساترین دوران می‌باشد. ممکن است از داشتن فرزندی در آینده خوشحال باشند ولی در همین حال به این که آیا زمان مناسبی را برای بارداری انتخاب کرده‌اند یا خیر، نیز دچار تردید شوند. برخی زنان پس از اطلاع از بارداری خود دچار احساساتی نظیر ترس می‌شوند. ترس از این که آیا فرزندم سالم به دنیا خواد آمد، یا آیا من می‌توانم برای فرزندم مادر خوبی باشم، آیا در مورد تامین فرزندم در آینده دچار مشکل خواهم شد و … این‌ها سوالاتی هست که مدام ذهن زنان را در دوران بارداری درگیر می‌کند و یکی از علت نوسانات روحی در دوران بارداری همین ترس ایجاد شده در مادران است.

مقاله مرتبط : مادر شدن و همه مزایای آن

اصولا زنان در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی که دارند دچار احساساتی می‌شوند که ممکن است آن‌ها را سردر گم کند. مثلا تمام تفکرات و رویاهایی که قبل از بارداری در مورد فرزند خود داشته‌اند در دوران بارداری برایشان بی‌اهمیت شده و یا بالعکس. برخی زنان از این که در دوران بارداری خود دچار چاقی و اضافه وزن می‌شوند هیچ احساس خوبی بدست نمی‌آورند و باعث ایجاد نگرانی در آن‌ها می‌شود.

نوسانات روحی ایجاد شده در دوران بارداری، زنان را دچار بیماری‌هایی از قبیل سوزش معده، خستگی مفرط و تکرر ادرار می‌کند. تمام این عوامل موجب می‌شود که زنان در دوران بارداری خود دچار دوگانگی احساسی شوند.

کنترل احساس در بارداری

راه‌های کنترل علت نوسانات روحی در دوران بارداری

علت نوسانات روحی ایجاد شده دوران بارداری کاملا طبیعی هستند. برای همین تنها کاری که می‌توان در این دوران انجام داد این است که تلاش کنید شخصیت خودتان را حفظ کنید و به راه کارهای ما نیز توجه بفرمایید.

بی تفاوتی نسبت به مسائل:

یک علت نوسانات روحی در دوران بارداری وسواس پیدا کردن نسبت به انجام تمام کارها، قبل از تولد نوزاد است. مادران عموما دچار این نوع وسواس‌ها می‌شوند. بهتر است خود را رها کنند و این وسواس را کنار بگذارند. زیرا نگرانی و وسواس داشتن در مورد این که رنگ اتاق فرزندم باید چگونه باشد و یا این که وسایل را در کمد چگونه بچینم، می‌تواند آرامش و لذت دوران بارداری را از شما بگیرد.

تغییرات روحی در بارداری

ارتباط داشتن بیشتر با همسر خود:

یکی دیگر از علت نوسانات روحی در دوران بارداری احساس ناراحتی در کنار همسر است. بهتر است این احساس را از خود دور کنید و در مورد هر آنچه باعث نگرانی و آزار شما می‌شود با همسر خود صحبت کنید. مثلا سعی کنید زمان بیشتری را در کنار همسر خود سپری کنید و تلاش کنید رابطه‌ی زناشویی قوی‌تری نسبت به قبل از بارداری با همسر خود داشته باشید. به خود این اطمینان را بدهید که همسرتان همیشه در کنار شما است و در تمام حالات و مراحل بارداری شما را حمایت خواهد نمود.

ایجاد روحیه‌ای شاد در دوران بارداری:

عموما زنان در دوران بارداری بدخلق می‌شوند و از هیچ چیز در زندگی لذت نمی‌برند و این از علت نوسانات روحی در دوران بارداری است. بهتر است سعی کنید در این دوران به پیاده روی بروید، ماساژ بگیرید، کنسرت و سینما بروید و …

کنترل استرس در دوران بارداری

کنترل استرس بارداری:

استرس در این دوران از علت نوسانات روحی در دوران بارداری می‌باشد که به شدت می‌تواند برای مادر و فرزند خطرناک باشد. زیرا داشتن استرس در مادر به جنین نیز منتقل شده و فرزند پس از به دنیا آمدن ممکن است همیشه با این احساس درگیر باشد. پس بهتر است زنان در دوران بارداری استرس را از خود دور کنند و مثلا کارهای غیر ضروری را از برنامه‌ی روزانه‌ی خودشان حذف کرده و بیشتر به ورزش و تفریح بپردازند.

در دوران بارداری باید از خواب کافی برخوردار باشند و حتما تغذیه‌ی مناسب برای خود آماده کنند. با شرکت در کلاس‌های یوگای بارداری و مشاوره با پزشک متخصص خود بر استرس خود غلبه کنند.

اگر حس کردید که این تغییرات و علت نوسانات روحی در دوران بارداری زنان بیش از حد طولانی شده است. با احتمال این که ممکن است همسر شما به اختلالات شخصیتی یا دو قطبی مبتلا شده باشد، حتما ایشان را نزد یک پزشک برده و از بروز این مشکلات جلوگیری به عمل آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا