اقدام به بارداریسلامتی

مادر شدن و همه مزایای آن

مادر شدن اتفاقی است که اغلب زنان به طور فطری به آن تمایل دارند. اما نمی‌توان گفت که صد در صد زنان امکان آن را دارا می‌باشند. علل مختلفی می‌تواند باعث شود که یک زن قابلیت و توان باروری نداشته باشد یا توان خود را از دست بدهد. زنانی که توانایی باروری ندارند با کمک روش‌های دیگری ممکن است بتوانند تجربه مادری را کسب کنند. امروزه علوم و تکنولوژی، بسیاری از امکانات را برای بشر به ارمغان آورده‌اند.

روش های مادر شدن

روش‌های مادر شدن به دو صورت کلی تقسیم می شود: روش طبیعی و روش‌های مصنوعی. هنگامی که یک زوج تصمیم به بارداری گرفته و بدون استفاده از هرگونه دارو و یا مداخله پزشکی موفق به بچه‌دار شدن می‌شوند به شکل طبیعی مادر شدن اتفاق می‌افتد. اما حدود ۲۵ درصد از زوجین دچار ناباروری بوده و برای رفع آن ناچار به مداخلات پزشکی و درمانی خواهند شد و باروری مصنوعی صورت می‌گیرد.

روش دیگر مادر شدن، فرزند خواندگی است. درهر سه روش یک زن می‌تواند تجربه مادری را به دست آورده و از مادری خود لذت ببرد.

مادر شدن

مزایای مادر شدن

مادر شدن به طور کلی دارای مزیت‌های جسمی و روانی برای مادر است. این تجربه منحصر به فرد در مادران در هر بارداری اتفاق می‌افتد و یک زن می‌تواند چندین بار این تجربه را کسب نماید. در حال حاضر کشورهای اروپایی خانواده‌ها را به فرزنددار شدن تشویق می‌کنند و امتیازاتی را به آن‌ها اختصاص می‌دهند.

مزایای جسمی بارداری

بارداری و زایمان و شیردهی برای مادر مزایایی به ارمغان می‌آورد. بارداری به پیشگیری برخی از سرطان‌های شایع زنان: مثل سرطان سینه، سرطان دهانه رحم، سرطان تخمدان کمک می‌کند. ریسک این سرطان‌ها در اثر بارداری کاهش پیدا می‌کنند. کاهش خطر بیماری آندومتریوز و دردهای دوران قاعدگی در اثر بارداری یکی دیگر از مزایای حاملگی است. تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک که یکی از عوامل ایجاد خطر سرطان رحم است با بارداری از پیشرفت باز می‌ماند.

یکی دیگر از بیماری‌هایی که می‌توانید با بارداری شانس ابتلا به آن را کاهش دهید ام اس است. تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان داده است که بارداری سبب ضعیف شدن بیماری ام اس شده و حتی شانس ابتلا به آن را کاهش می‌دهد. حتی نوع فلج کننده ام اس (بدخیم) در اثر بارداری تا ۳۰ درصد کاهش می‌یابد.

در اثر بارداری به خصوص در اواخر دهه سوم زندگی، زنان عمر طولانی‌تری خواهند داشت. این یکی دیگر از مزایای بارداری می‌باشد. تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان داده است که: کودکان این زنان، وضعیت بهداشت و سلامت بهتری داشته و مادر نیز طول عمر بیشتری دارد.

در اثر بارداری ترشح هورمون‌های استروژنی افزایش می‌یابد. بنابراین شانس بروز بیماری‌های پوکی استخوان، آرتروز، بیماری‌های دستگاه عصبی و عضلات و استخوان‌ها کمتر می‌شوند.

تحقیقات نشان داده است که ترشح هورمون‌های پرولاکتین و اکسی توسین و استروژن بر روی مغز نیز تاثیر داشته و باعث رشد بخش خاکستری مغز می‌شود. افزایش حجم بخش خاکستری در بخش‌های مختلف مغز شامل: قسمت‌های مربوط به کنترل عواطف، حمایت، انگیزه، استدلال و قضاوت می‌باشد. این هورمون‌ها باعث رشد سلول‌های عصبی، پیچیدگی ارتباطات بین سلولی و افزایش و گسترش شبکه عصبی می‌شوند.

مزایای روانی بارداری

بارداری و زایمان و مراقبت از کودک برای مادر از نظر عاطفی و روانی بسیار تاثیر گذار است. توانایی به دنیا آوردن یک موجود زنده ایجاد اعتماد به نفس فوق العاده‌ای را در زنان می‌کند. حاملگی در صورت برنامه ریزی برای فرزندآوری و تمایل به داشتن بچه اثرات روانی مثبت بیشتری دارد.

افزایش اعتماد به نفس یکی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین مزایای روانی-عاطفی مادری است. توان به دنیا آوردن یک موجود زنده باعث می‌شود تا زنان به خود باوری رسیده و رشد روانی پیدا کنند. این موضوع سبب افزایش اعتماد به نفس شده و احساس مسئولیت نسبت به فرزند به وجود می‌آورد.

مادر و کودک

احساسات و روابط عاطفی بین مادر و کودک از زمان جنینی شکل می‌گیرند. رشد جنین در شکم مادر و ارتباط جسمی او با کودک باعث ایجاد رابطه عاطفی خاصی می‌شود. بارداری ممکن است اثرات جسمی ناراحت کننده‌ای را به وجود بیاورد. اما قدرت و شدت رابطه عاطفی مادر و عشق او نسبت به کودکش با محبت و رابطه عاطفی با همسر بسیار متفاوت بوده و از جنس دیگری است. تمام سختی‌های جسمی که یک مادر در طی بارداری، زایمان و شیردهی و… متحمل می‌شود، در برابر علاقه و محبت او به فرزندش از پای در آمده و به محض نیاز کودک با تمام وجود به حفظ رابطه و ابراز علاقه می‌پردازد.

پختگی روانی، افزایش انگیزه، مسئولیت پذیری، حمایت گری، کمال گرایی و گذشت از مزایای روانی مادر شدن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا