بارداری

تغذیه مادر و رشد قلب جنین

قلب جنین از اعضای حیاتی و مهم بدن اوست. شاید برای شما هم مهم باشد که درباره ی رابطه تغذیه مادر و رشد قلب جنین اطلاعاتی را به دست آورید. رژیم غذایی در دوران بارداری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برای اینکه جنین شما مواد کافی را برای رشد مناسب دریافت نماید. قلب جنین یکی از اندام‌هایی است که نیاز به ویتامین‌های خاص و اسیدهای چرب امگا ۳ دارد.

در کدام بازه زمانی قلب جنین شروع به رشد می‌کند؟

در سه‌ماهه اول و دوم قلب جنین شروع به رشد می‌کند. در ابتدا قلب بزرگ‌تر از سایر اندام‌های بدن است و با گذشتن ماه‌های بارداری و بزرگ شدن جنین قلب نیز بزرگتر می‌گردد. رشد قلب با رژیم غذایی مادر رابطه‌ای تنگاتنگ دارد. کلسیم و فسفر از موادی ضروری هستند که برای رشد قلب جنین از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. درصورتی‌که میزان کافئین مصرفی در رژیم غذایی زیاد باشد و یا فرد دچار کلسترول بالا باشد رشد قلب دچار مشکلاتی می‌گردد.

چه مواردی رشد قلب جنین را با مشکل مواجه می‌کند؟

چندین عامل وجود دارد که باعث نقص در رشد قلب جنین می‌گردد:

در مواقعی ناهنجاری‌های کروموزومی می‌تواند باعث نقص در رشد قلب گردد و قلب به‌طور کافی تشکیل نگردد.

ممکن است بیماری‌های قلبی به دلیل وجود یک ژن مشکل‌دار از والدین به نوزاد انتقال یابد. نقص‌های مادرزادی به این شکل از والدین به جنین انتقال می‌یابد.

درصورتی‌که مادر دچار دیابت باشد ممکن است ناهنجاری‌هایی در رشد جنین پدیدار گردد.

اگر مادر در دوران بارداری و به‌خصوص سه‌ماهه اول دچار بیماری سرخجه گردد ممکن است مشکلاتی در قلب جنین ایجاد شود. البته در حال حاضر این موضوع می‌تواند توسط علم پزشکی کنترل شود تا به جنین آسیبی وارد نگردد.

برای رشد هر چه‌بهتر قلب جنین از چه مواد خوراکی استفاده کنیم؟

رژیم غذایی در این دوران برای رشد اندام‌ها و به‌خصوص قلب بسیار مهم است. غلات سبوس‌دار، سبزیجات برگ سبز و پروتئین بدون چربی، کلسیم، مس، فسفر و تیامین، شیر سرشار از کلسیم است و روزانه باید ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم استفاده شود تا مواد معدنی لازم برای رشد قلب جنین تأمین گردد. مصرف روزانه حداقل ۱  میلی‌گرم بادام زمینی و لوبیا و حدود ۱٫۴ میلی‌گرم جو، نخود خردشده و گوشت محصولات غنی از تیامین پیشنهاد می‌گردد تا جنین رشد کافی و مناسبی را داشته باشد.

چه غذاهایی برای رشد قلب جنین مضر هستند؟

غذاهای ناسالم و به‌خصوص فست فودها تأثیر بسیار بدی بر روی رشد قلب جنین دارد. غذاهایی که دارای کلسترول بالایی هستند نیز رشد جنین را دچار مشکل می‌کند، بهتر است در این دوران غذاهای سالمی مصرف نمایید. همچنین نوشیدنی‌هایی که دارای کافئین بالایی می‌باشند برای رشد جنین کاملاً مضر هستند. غذاهای فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس دارای مواد شیمیایی هستند که مانع رشد اندام‌های جنین می‌شوند. بهتر است از غذاهای سالم خانگی استفاده نمایید تا رشد جنین دچار اشکال نگردد.

بعد از زایمان نیز باید نسبت به رژیم غذایی خود دقت داشته باشید و مرتب از مواد غذایی ضروری استفاده نمایید. انواع ماهی مانند ماهی قزل‌آلا و ماهی تن و دانه کتان به دلیل خاصیت اسیدهای چرب امگا۳ از غذاهایی هستند که باید در رژیم خود قرار دهید. حتماً نسبت به میزان مصرف آب و شیر خود دقت داشته باشید. شما باید به‌عنوان مادر روزانه مقدار مناسبی از کلسیم را مصرف نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا