اقدام به بارداری

چطور با استرس ناباروری کنار بیاییم؟

این روز ها با توجه به افزایش این مشکل به دلایل محیطی، سبک زندگی و تغذیه نادرست، امری شایع به شمار می رود. مهارت های رفتاری و یادگیری عواملی است که در کنترل استرس تاثیر زیادی دارد. امروزه بر اهمیت این آموزش ها و یادگیری مهارت های مرتبط تاکید فراوانی می شود. مطالعات علمی نشان داده است که استرس ناشی از ناباروری تاثیر منفی بر روی سلامت جنسی زوجین گذاشته و به این مشکل دامن می زند.

نگاهی به ناباروری

هنگامی که یک زوج با داشتن روابط جنسی بدون پیشگیری از بارداری، به مدت یک سال مقاربت داشته و بارداری صورت نپذیرد، یکی از زوجین یا هر دوی آنها دچار ناباروری هستند. در صورتی که سن زن بالای ۳۵ سال باشد این زمان به ۶ ماه کاهش می یابد.

در هنگامی که زن و شوهر با این مشکل مواجه می‌شوند، دچار استرس شده و یکی از دغدغه‌های ذهنی آن ها ناباروری خواهد شد. مدیریت این مشکل همانند مدیریت سایر مسائل فردی نیست. در این مشکل تنها یک فرد دچار استرس و تنش نیست بلکه چون بارداری نتیجه رابطه دو فرد می باشد، زن و مرد هر دو دچار استرس هستند.

خانواده‌های زوجین در صورت مطلع بودن می‌توانند نقش استرس زا یا کاهش دهنده استرس را بازی کنند. با مراجعه به پزشک و تعیین علت ناباروری و راه درمان استرس بر طرف می‌شود یا حداقل به شکل قابل توجهی کاهش می‌یابد. به یاد داشته باشید که ۹۸ درصد ناباروری‌ها قابل درمان هستند. با اندکی درمان و رعایت نکاتی که پزشک به شما خاطر نشان می‌سازد، می‌توان این مشکل را حل نمود. این امر می‌تواند به کاهش استرس ناشی از ناباروری کمک کند.

کاهش استرس ناباروری

کاهش استرس به کمک مشاوره و روانشناس

مراجعه به روانشناس و مشاور امروزه یک امر ضروری محسوب می‌شود. به طوری که در کشورهای پیشرفته برای درمان تمام بیماری‌ها از تیم پزشکی که یکی از اعضای این تیم روانشناس و مشاور است، استفاده می‌کنند. نقش مثبت مشاوره در امر درمان غیر قابل چشم پوشی است. گفته می‌شود که علت بسیاری از بیماری‌ها ناشی از تنش‌های عصبی و روانی است.

افزایش آرامش روانی و درک مشکلات کمک بسیاری در درمان بیماری‌ها انجام می‌دهد. روش‌های مختلف درمانی توسط روانشناسان و مشاوران به کار برده می‌شود تا استرس ناباروری را درمان نمایند. این امکان برای تمامی زوجین وجود دارد که با مراجعه به این افراد خدمات مورد نظر خود را دریافت نموده و بتوانند از زندگی خود لذت ببرند و آرامش را به زندگی خود برگردانند.

روش‌های کاهش استرس

راه‌های مختلفی جهت کاهش استرس وجود دارد. این روش‌ها با توجه به شرایط، امکانات، شدت و سایر موارد، تعیین و مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از این روش‌ها بر پایه و اساس علمی نبوده و توصیه‌هایی است که دیگران صرفا با توجه به تجارب و دانسته‌های خود به شما می‌دهند، لذا بهترین کار استفاده از متخصصین این امر می‌باشد.

اولین قدم در کاهش استرس ناباروری تعیین مسئله است. هنگامی که شما با مسئله خود به درستی روبرو شوید راه حل را بهتر می‌توانید بیابید. دانستن این که مشکل شما دارای راه حل‌هایی است که به کمک آن برطرف می‌شود، بسیار کمک کننده خواهد بود. این امر با مراجعه به پزشکان متخصص ناباروری قابل حل است.

در صورت عدم امکان درمان  برای مشکل ناباروری، پذیرش موقعیت، دومین اقدام است. در این مورد ممکن است دچار احساسات خاصی نیز بشوید، به طور مثال خشمگین و یا غمگین شوید. بهتر است هیجانات خود را پذیرا باشید و اجازه بروز بدهید، مثلا با گریه کردن غم خود را سبک کنید. پذیرش مشکل بوجود آمده، مواجه با احساسات را امکان پذیر کرده و تخلیه هیجانی صورت می گیرد. با همسرتان در این خصوص ارتباط گرفته و همدردی و همفکری نمایید. این موضوع به قوی‌تر شدن رابطه عاطفی‌تان کمک زیادی خواهد کرد. استفاده از سایر روش های آرامش بخش مثل ورزش، ارتباط با دوستان و آشنایان، تفریح و گردش، تغذیه مناسب  نیز کمک‌ها‌ مناسبی برای حل این مشکل محسوب می‌شوند

سخن پایانی

امیدواریم زوجین با انجام راهکارهایی که گفتیم بتوانند استرس ناباروری خود را درمان کنند، ممنون می شویم نظرها یا پیشنهادهای سازنده خود را با ما در میان بگذارید .

منبع:

WebMD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا