بیماری‌هاپدر و مادرپس از بارداریسلامت و تغذیهنوزاد و کودک

آیا استفاده از موبایل (گوشی همراه) برای کودکان مضر است؟

زندگی ماشینی امروز و پیشرفت تکنولوژی باعث آسان تر شدن کارها و رفاه بیشتر شده است. استفاده از موبایل و تبلت جزئی از زندگی امروز است. در زمینه های مختلف مانند کلاس های آنلاین، سرگرمی و آشنایی با اخبار روز دنیا و انواع بازی ها کاربرد دارد. متاسفانه بیشتر پدر و مادر هایی که وقت ندارند با کودک خود بازی کنند از موبایل به عنوان ابزاری برای سرگرمی و پر کردن تنهایی بچه استفاده می کنند.

درست است که گوشی همراه(موبایل)، دارای فوایدی است ولی در صورتی که بدون نظارت و مدیریت باشد صدماتی برای کودکان دارد. در این مقاله می خواهیم والدین را از فواید و مضرات موبایل آگاه کنیم تا به راحتی و کنترل شده بتوانند از گوشی همراه برای کودکان خود استفاده کنند. با ما تا آخر مقاله همراه باشید.

عنوان های مطرح شده:

فایده موبایل برای کودکان

برخی از فواید موبایل برای کودکان

امروزه موبایل های هوشمند به آسانی در دسترس کودکان هستند. با توجه به امکانات و مزایایی که موبایل ها دارند حتما باید کودکان با نظارت مستقیم والدین از گوشی همراه استفاده کنند. در اینجا به برخی از مزایای آن اشاره می کنیم:

 1. افزایش ضریب هوشی: با توجه به تحقیقاتی که یکی از دانشگاه های آمریکا روی کودکان انجام داده است به این نتیجه رسیده اند که ضریب هوشی کودکان الان نسبت به قبل بیشتر شده است. این بخاطر پیشرفت تکنولوژی و استفاده از موبایل در حل بسیاری از تمرین های مشکل است. البته تمامی این مزایا زمانی موثر است که با کنترل و نظارت همراه باشد.
 2. توانایی حل مسئله: امروزه بخاطر قابلیت هایی که این گوشی های هوشمند دارند خیلی از برنامه ها و سرگرمی هایی که برای کودکان مناسب بوده و باعث رشد خلاقیت آنها می شود به راحتی در دسترس است. این نکته مهم است که یادمان باشد چیزی که خوب یا بد بودن تلفن همراه را تعیین می کند بستگی به نحوه استفاده صحیح از آن دارد.
 3. تقویت مهارت یادگیری: دنیای امروز بخاطر وجود اینترنت، مطالب در زمینه های مختلفی را در دسترس کودکان قرار داده است. اینترنت سوال ها را در هر زمینه ای به راحتی پاسخ می دهد. این امر باعث افزایش یادگیری کودکان می شود.

آسیب موبایل برای کودکان

برخی از آسیب های گوشی های هوشمند برای کودکان

روانشناسان کودک و نوجوان معتقدند وقتی کودکان بیش از اندازه از گوشی و بازی های یارانه ای استفاده می کنند دیگه تمایل کمتری دارند که بیرون بروند یا با دوستان خود بازی کنند. این موضوع زنگ خطری است که والدین باید حواسشان باشد که استفاده زیاد از این وسیله برای کودکان، آسیب هایی دارد. برخی از آنها عبارتند از:

 • اختلال در خواب: درست است پیشرفت تکنولوژی خوب است اما باید حواسمان باشد وقتی کودکان زمان زیادی را با موبایل می گذرانند باعث خستگی آنها می شود. خستگی بخاطر نور آبی گوشی است که در طولانی مدت باعث آسیب به مغز و چشم کودکان و اختلال در خواب آنها می شود.
 • اضافه وزن: باید حواسمان باشد که موبایل ضررهایی دارد. یکی از آنها کم تحرکی در کودکان است. آنها بیشتر وقت خود را با گوشی می گذرانند پس فعالیت کمی دارند این نشستن زیاد خود باعث اضافه وزن و بروز برخی بیماری ها مانند دیابت، فشار خون و چربی خون  می شود.
 • صدمات جدی به مغز: ماهیچه های سر کودکان ضعیف و نازک تر از ما است. هنگام مکالمه اشعه های مضر موبایل به راحتی نفوذ کرده و باعث گرم شدن مغز می شود. یکی از آسیب های آن برای کودکانی که بیش از حد از گوشی استفاده می کنند به وجود آمدن تومور مغزی است.
 • لطمه به چشم: اشعه ای که از گوشی ساطع می شود باعث آسیب به چشم می شود. در اثر خیره شدن طولانی مدت کودکان به گوشی، خشکی چشم و درد ایجاد می شود.

چکار کنیم تا تلفن همراه آسیبی به کودکان نزند

چند راهکار پیشنهادی برای جلوگیری از آسیب موبایل برای کودکان

در مباحث قبل تنها به برخی از آسیب ها اشاره شد اما در ادامه چند راهکار ارائه خواهیم کرد. این راهکارها به والدین کمک می کند تا با بینش کامل، از آسیب هایی که در آینده نزدیک، موبایل می تواند ایجاد کند، جلوگیری کنیم:

 • پایبندی به قوانین: قبل از اینکه به فرزندتان گوشی دهید از او قول بگیرید و برای استفاده از آن ساعتی تعیین کنید. به گریه های کودک توجه نکنید زیرا باید به قول خود پایبند باشید و سر ساعت گوشی را از کودک بگیرید.
 • خریدن کتاب: یکی از راه هایی که می تواند به ترک عادت استفاده کودکان از موبایل کمک کند کتاب است. خریدن کتاب باعث پرورش خلاقیت آنها می شود.
 • کمک کردن کودکان در کارهای خانه: با توجه به سن و شناخت توانایی آنها به دختران و پسران خود مسئولیت بدهید.
 • محدود کردن زمان استفاده کودکان از گوشی: یک مدت زمان محدود، گوشی را در اختیار فرزندان خود قراردهید.
 • طراحی بازی های گروهی: والدین می توانند بازی های گروهی را طراحی کنند و به فرزند خود آموزش دهند تا در جمع خانواده یا دوستان انجام دهند. این امر باعث می شود که کودک اجتماعی تر و شادتر شود. همچنین مهارت های زندگی را به او یاد می دهد.

سن مناسب استفاده از گوشی همراه برای کودکان

کودکان در چه سنی مجاز هستند از موبایل استفاده کنند؟

درست است که امروزه موبایل در خیلی کارها مانند عکس گرفتن، حسابداری و صحبت کردن به ما کمک می کند اما لازم است حتما روی آن نظارت باشد. این امر باعث می شود تا از آسیب هایی که موبایل برای کودکان دارد پیشگیری کند. بهترین سن برای استفاده آزاد از گوشی دوران دبیرستان است زیرا دختر و پسر می توانند خوب و بد را تشخیص دهند.

امیدواریم وقت بیشتری برای فرزندان خود بگذارید و حواستان بیشتر به آسیب های موبایل برای کودکان باشد. با شناخت و نظارت از تلفن همراه در جهت رشد خلاقیت بیشتر کودکان خود استفاده کنید. لطفا ما و دیگر عزیزان همراه را با تجربه های خود آگاه کنید.

تیم ژرسه

منابع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا