نوزاد و کودک

نکاتی درباره‌ی خواب کودکان

خواب کودکان یکی از مهم‌ترین مسائل برای پدر و مادر می‌باشد. کودک خوش خواب یکی از نعمت‌های بسیار بزرگ برای والدین می‌باشد. این روزها با آمدن ویروس کرونا و تعطیلی مدارس دیگر کودکان موظف نیستند که هر شب سر ساعت مقرر به تخت خواب بروند، این موضوع باعث می‌شود که کودکان بد خواب شوند و مثل قبل ساعت خواب مشخصی را نداشته باشند. برای مقابله با این موضوع می‌توان اقداماتی را انجام داد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

ساعت مشخصی را برای خواب کودکان تعیین نمایید

درست است که دیگر صبح زود به مدرسه نمی‌روند و لازم نیست حتما سر ساعت مشخصی بیدار شوند، اما شما باید ساعت خاصی را مشخص کنید تا در آن زمان کودک به اتاق خود رفته و کم کم به خواب برود. مشخص نمودن این ساعت باعث می‌شود تا در عین جاری بودن نظمی در خانه، کودک احساس سردرگمی نکند.

بیشتر اوقات این به نفع خود بچه‌هاست که بدانند نظم مشخصی در خانه حاکم است و باید کارهای خود را طبق مقررات انجام دهند. بنابراین سعی کنید حتما برای خواب کودک زمانی را تعیین نمایید.

برای کودک خود قصه بخوانید

یکی از انگیزه‌ها برای خواب کودک می‌تواند قصه باشد. سعی کنید هر شب داستان کوتاهی را برای فرزندتان تعریف کنید تا بعد از آن او به خواب برود. این کار هم باعث عادت کردن کودک به این روتین می‌گردد و هم انگیزه‌ای برای خوابیدن می‌گردد.

مقاله مرتبط : نکاتی در مورد خواباندن کودکان

می‌توانید از خود کودک برای ساختن داستان‌های خیالی کمک بگیرید و یا به کودک حق انتخاب بدهید تا از بین چند داستان یکی را انتخاب نماید. معمولا کودکان بعد از شنیدن داستان‌های شبانه راحت‌تر و بهتر به خواب می‌روند. قصه می‌تواند تاثیر مثبتی بر روی خواب کودک داشته باشد.

فعالیت‌های فیزیکی را کمتر کنید

قطعا برای خوابیدن باید جسم و ذهن کم کم آرام‌تر و خاموش‌تر گردند. برای آمادگی بیشتر سعی کنید کودک بازی خود را کمتر کرده و آرام‌تر شود. همچنین در زمان خواب اجازه ندهید تا کودک کارتون ببیند. سعی کنید چراغ‌ها را کم کرده و محیط خانه را آرام‌تر کنید، این موضوع سبب می‌شود تا کودک کم کم برای خواب آماده گردد. میزان انرژی برخی از بچه‌ها در زمان شب بیشتر از روز می‌گردد و این موضوع برخی از والدین را با مشکل روبه‌رو می‌کند.

خواب کودک را با بدن او متناسب کنید

به طور معمول بیشتر پزشکان توصیه می‌کنند که کودکان حدود ۸ الی ۱۰ ساعت در شبانه روز بخوابند. همچنین ایده آل‌ترین ساعت برای خوابیدن کودکان از ساعت ۹ شب تا حدود ۸ صبح می‌باشد. همانطور که می‌دانید هورمون‌های رشد کودکان در خواب ترشح می‌گردد و اگر کودک خواب کافی در ساعات مشخص شبانه روز نداشته باشد، از رشد جشمی و ذهنی خوبی برخوردار نخواهد بود.

مقاله مرتبط : میزان خواب نوزادان چقدر است؟

سعی کنید خواب کودک را بر اساس سن و نیاز بدنی او متناسب نمایید تا مشکلی در رشد پیش نیاید. خواب خوب می‌تواند بر خلق و خوی فرزندتان نیز تاثیر گذار باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا