سلامت و تغذیه

قرص‌های ضد بارداری و عوارض آن

قرص‌های ضد بارداری برای جلوگیری از حاملگی ناخواسته مصرف می‌شود. بهتر است بدانید که مصرف خود سرانه این قرص باعث ایجاد عوارضی در فرد مصرف کننده خواهد شد.

بسیاری از زوجین برای جلوگیری از بارداری به دلیل ساده و مطمئن بودن استفاده از قرص‌های ضد بارداری را برای پیشگیری انتخاب می‌کنند. بهتر است بدانید که قرص‌های ضد بارداری نوعی روش هورمونی برای پیشگیری از بارداری محسوب می‌شود. به دلیل اینکه این روش پیشگیری نسبت به سایر روش‌ ها ارزان‌تر می‌باشد طرفداران زیادی دارد.

به طوری که سالانه حدود ۱۲ میلیون زن در ایالات متحده از این روش استفاده می‌کنند. بنابراین مصرف این قرص‌ها در سرتاسر دنیا بسیار زیاد می ‌باشد. اما در صورتی که مردم از عوارض این داروهای شیمیایی آگاه باشند از مصرف خود سرانه آن‌ها خودداری خواهند کرد.

انواع قرص ضد بارداری

می‌توان گفت این قرص‌ها در دو نوع وجود دارند که حاوی اشکال مصنوعی هورمون‌ها از جمله هورمون پروژسترون و استروژن می‌باشند. قرص‌‌های ترکیبی حاوی هر دو نوع هورمون هستند. اما قرص‌های شیردهی فقط پروژسترون دارند.

انواع قرص‌های ضد بارداری

عوارض قرص ضد بارداری

مصرف قرص‌‌های ضد بارداری عوارض بدی را به همراه دارند که در اینجا به برخی موارد اشاره خواهیم کرد.

تهوع:

برخی افراد ممکن است موقع مصرف این قرص‌ها حالت تهوع پیدا کنند که بعد از مدت کوتاهی این حالت برطرف می‌شود. بنابراین برای کاهش ایجاد حالت تهوع توصیه می‌شود قرص را به همراه غذا و موقع خواب میل کنید.

حساسیت سینه‌ها:

مصرف قرص ضدبارداری ممکن است به مدت ۱۸ ماه باعث ایجاد حساسیت در سینه‌ها شود. برای کاهش حساسیت سینه‌ها بهتر است که نمک و کافئین را به مقدار کم مصرف کنید. همچنین استفاده از سینه بند باعث کاهش حساسیت خواهد شد.

مقاله مرتبط : علائم و راه حل‌ها برای درد و حساسیت سینه‌ها

سر درد:

می‌توان گفت هورمون‌های جنسی باعث ایجاد سردرد و میگرن خواهند شد. مصرف این قرص‌ها در دوز‌های متفاوت ممکن است باعث ایجاد سردرد شود اما به مرور زمان این سردردها بهبود پیدا می‌کنند.

قرص ضد بارداری و سردرد

کاهش میل جنسی:

هورمون‌هایی که در این قرص‌ها موجود است ممکن است باعث کاهش میل جنسی شوند. البته در مواردی قرص ضدبارداری به دلیل کاهش درد شکم در قاعدگی، آندومتریوز، فیبروئدهای رحم و سندرم قبل از قاعدگی ممکن است سبب افزایش میل جنسی شود.

افزایش وزن:

طبق تحقیقات صورت گرفته هیچ ارتباطی بین مصرف این قرص‌ها و افزایش وزن گزارش نشده است. اما بعضی افراد از محبوس شدن مایعات در سینه و باسن در اثر مصرف این قرص‌ها شاکی هستند. از طرفی سلول‌های چربی ممکن است تحت تاثیر استروژن قرار بگیرند و از نظر اندازه بزرگ شوند؛ اما تغییری در تعداد آن‌ها صورت نمی‌گیرد.

لکه بینی بین دو قاعدگی:

می‌توان گفت مصرف قرص ضدبارداری باعث ایجاد خونریزی واژینال بین دوره‌های قاعدگی می‌شود. معمولا لکه بینی بین دو قاعدگی در طی سه ماه اول مصرف این قرص‌ها اتفاق می‌افتد. توصیه می‌شود در صورتیکه فرد مصرف کننده به مدت ۵ روز یا بیشتر خونریزی داشته باشد همچنین ۳ روز یا بیشتر دچار خونریزی شدید شود باید به پزشک معالج مراجعه کند.

گر گرفتگی:

برخی زنان بعد از مصرف این قرص‌ها ممکن است به مونوستات نیاز پیدا کنند. گر گرفتگی در اثر تغییرات در الگوی‌های جدید خونریزی ایجاد می‌شود

گر گرفتگی

نوسانات خلق و خوی و دیگر مسائل عاطفی:

می‌توان گفت این مورد از عوارض پیچیده‌ای است که برخی زنان گزارش کرده‌اند. برخی ادعا می‌کنند که با مصرف قرص‌های ضد باردرای بعضی از نوسانات خلق و خوی آن‌ها مانند اضطراب، افسردگی و بی‌خوابی کاهش پیدا کرده است.

لخته شدن خون:

نسخه‌های جدید این قرص‌ها سبب ایجاد لخته خون در زنان مصرف کننده شده است. این لخته شدن به دلیل ترکیب شیمیایی پروژسترون می‌باشد. بنابراین به هنگام مصرف اینگونه‌ قرص‌ها باید با پزشک خود مشورت کنید.

لکه‌های قهوه‌ای روی صورت:

بهتر است بدانید که مصرف قرص‌های ضد بارداری خطر مبتلا شدن به بیماری پوستی به نام ملازما را افزایش می‌دهد. بنابراین باعث ایجاد نقاط تیره بر روی پوست خواهد شد. ایجاد این عارضه در زنانی که مشکل ارثی پوستی دارند بیشتر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا