پدر و مادرنوزاد و کودک

شناخت نوزاد از پدرش در چند ماهگی شکل می‌گیرد؟

برقراری ارتباط مؤثر و صمیمانه با فرزندان از اولین روزهای تولد، یکی از دغدغه‌های اصلی والدین است. برای پدر و مادرها مهم است که بدانند چه موقع نوزادشان می‌تواند آن‌ها را به‌طور کامل شناسایی کند.

اگرچه مراحل شناخت نوزاد از مادرش فرآیند نسبتاً مشخص و روشنی دارد اما مسئله شناخت نوزاد از پدر اندکی پیچیده‌تر بوده و نیاز به بررسی بیشتری دارد.

اولین فردی که نوزاد شناسایی می‌کند؟

تقریباً برای هر فردی روشن است که نوزاد مادرش را به عنوان اولین فرد زندگی‌اش خواهد شناخت. برای آشنایی با جزئیات مراحل برقراری ارتباط و شناخت میان والدین و نوزاد، باید بدانیم که شناخت نوزاد از پدر و مادر خود در مراحل متعددی شکل می‌گیرد.

اولین حسی که نوزاد به کمک آن به شناسایی محیط پیرامونش می‌پردازد حس بویایی است. نوزادان از لحظه تولد قادر به تشخیص و حس بوهای مختلف هستند و مادر خود را نیز در اولین وهله با بوی آن‌ها شناسایی می‌کنند. از نظر نوزاد مادرش خوشبو‌ترین بوده و از شش روزگی به طور کامل قادر به شناسایی بوی مادرش خواهد بود.

شناخت بصری به کمک حس بینایی نیز از دو روز بعد از تولد آغاز می‌شود و نوزاد می‌تواند ظاهر مادرش را به طور کلی شناسایی کند، اما درک کامل جزئیات نظیر رنگ مو، رنگ چشم و رنگ تا دو ماه ادامه خواهد داشت و شناسایی صدای مادر نیز در همین فاصله صورت می‌گیرد.

مادر-کودک-نوزاد-دختر-آغوش
اولین فردی که نوازد می شناسد مادرش است

شناخت نوزاد از پدر چه زمانی شکل می‌گیرد؟

اطلاعات موجود در این زمینه کاملاً روشن و بدیهی نیستند . محققان نظرات متعددی دارند:

عده‌ای از محققان و پزشکان اعتقاد بر این دارند که نوزاد از دوران جنینی توانایی شناسایی صداهای محیط را از درون رحم مادرش دارد. به همین جهت شناخت نوزاد از پدر پیش از تولد آغاز شده و نوزاد می‌تواند صدای پدر خود را شناسایی کند. حتی برخی از پزشکان والدین را به صحبت کردن با نوزاد در دوران بارداری تشویق می‌نمایند.

به اعتقاد اغلب محققان شناخت بصری نوزادان از پدرشان با کمک حس بینایی نیز اندکی بعد از تشخیص چهره مادر آغاز می‌شود. نوزاد پس از گذشت ۵ تا ۸ هفته می‌تواند پدر خود را نیز شناسایی کند. با اتفاق نظر تمامی پزشکان و پژوهشگران، نوزاد از سه ماهگی به طور کامل قادر به تشخیص والدین خود بوده و می‌تواند پدر یا مادرش را در یک جمع غریبه به درستی شناسایی کند.

چگونه سرعت و کیفیت فرآیند شناخت نوزاد از پدر را ارتقاء بخشیم؟

با در نظر داشتن این مطلب که فرآیند شناسایی پدر توسط نوزاد اندکی پیچیده‌تر است. در مقایسه با مادر به کندی صورت می‌گیرد،.این نگرانی به وجود می‌آید که ممکن‌است پدران نتوانند ارتباط به موقع و مناسبی با نوزادان برقرار نمایند.

با رعایت نکات زیر می‌توانید شناخت نوزاد از پدر و برقراری ارتباط مؤثر میان پدر و نوزاد را از نظر سرعت و کیفیت بهبود بخشید.

  • افزایش ارتباط عاطفی میان پدر و نوزاد

در آغوش گرفتن، بازی کردن و صحبت کردن با نوزاد همگی نقش مهمی در شکل‌گیری ارتباط عاطفی میان پدر و نوزاد دارند. پدر نیز همچون مادر باید در برقراری رابطه عاطفی با نوزاد فعال باشد. در آغوش گرفتن نوزاد به گونه‌ای که پوست شما با پوست نوزاد در تماس باشد.

راه رفتن و صحبت کردن یا لالایی خواندن و تقلید صداهای نوزاد می‌تواند نقش مؤثری در شناخت نوزاد از پدر داشته باشد.

پدر-کودک-نوزاد-بازی
پدر می تواند با وقت گذاشتن بیشتر سرعت شناخت نوزاد از خود را تسریع دهد
  • سهیم شدن پدر در برنامه شیردهی و تغذیه نوزاد

زمانی که نوزاد از شیر مادر تغذیه می کند، حضور پدر در کنار مادر و نوزاد، صحبت کردن با آن‌ها، کمک به آروغ زدن بعد از شیر خوردن و فعالیت‌هایی از این قبیل می‌تواند موجب افزایش شناخت نوزاد از پدر می شود.

در صورت استفاده از شیر خشک به عنوان تغذیه نوزاد، پدر نیز می‌تواند در دفعات متعدد به نوزادشان شیر بدهد و از این طریق نقش پررنگ‌تری در برقراری رابطه با نوزاد داشته باشد.

مادر-پدر-والدین-شیردهی-نوزاد
  • افزایش شناخت نوزاد از پدر از طریق افزایش نقش پدر در نگهداری از نوزاد

بخش عمده‌ای از فعالیت‌های نگهداری از نوزاد شامل عوض کردن پوشک، مراقبت روزانه، و خواباندن نوزاد توسط مادر انجام می‌شود.

تمامی این فعالیت‌ها نقش مهمی در ایجاد پیوند و رابطه میان مادر و نوزاد دارند؛ چراکه نوزاد در اغلب این فعالیت‌ها به مادر خیره شده و جزئیات ظاهری او را به خاطر می‌سپارد.

پدر می‌تواند با مشارکت پررنگ‌تر در این گونه فعالیت‌ها به افزایش ارتباط چشمی با نوزاد و در نتیجه افزایش شناخت نوزاد از پدر کمک بزرگی نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا