اقدام به بارداری

چگونه دوره تخمک گذاری را تعیین نماییم؟

دوره تخمک گذاری یکی از پروسه‌هایی است که برای بارداری طی می‌گردد. تقریبا تمام خانم‌ها در هر سیکل ماهانه این مورد را در بدن خود تجربه می‌نمایند. در واقع تخمک گذاری یکی از اصل‌های بسیار مهم است که برای بارور شدن زن لازم می‌باشد. تخمک ایجاد شده در رحم با اسپرم لقاح انجام داده و بارداری صورت می‌گیرد.

در صورتی که نزدیکی در زمان تخمک گذاری انجام گردد، شانس بارداری بسیار بیشتر از سایر مواقع می‌باشد. تعیین زمان دوره تخمک گذاری می‌تواند اهمیت بسیاری برای بارداری داشته باشد. در این مطلب به روش‌های تعیین تخمک گذاری می‌پردازیم.

نکاتی با اهمیت درباره‌ی دوره تخمک گذاری

تخمک گذاری زمانی اتفاق می‌افتد که تخمک کامل از تخمدان‌ها تولید می‌گردد و داخل لوله‌های رحم قرار می‌گیرد. زمانی که اسپرم به داخل رحم راه یابد با تخمک لقاح یافته و یک تخم کامل تشکیل می‌گردد. در صورتی که فردی قصد بارداری دارد بهتر است چند روز قبل از تخمک گذاری نزدیکی انجام دهد.

بعد از گذشتن ۱۲ الی ۲۴ ساعت از تخمک گذاری امکان ندارد خانم باردار شود، زیرا دیگر تخمکی داخل لوله‌ی رحم وجود ندارد تا اسپرم با آن لقاح یابد. بنابراین دانستن زمان دوره تخمک گذاری تاثیر بسیار زیادی برای بارداری دارد. در اصل در طول یک سیکل ماهانه خانم فقط یک بار شانس بارداری دارد.

می‌توانید از روش‌های مختلفی برای تعیین تخمک گذاری و بارداری استفاده کنید. اگر می‌خواهید شانس باروری بیشتر باشد، بهتر است چند روز قبل و یا در روز تخمک گذاری نزدیکی کنید.

بیشترین شانس بارداری چه زمان است؟

ماهانه تمامی زنان سیکل قاعدگی را تجربه می‌نمایند. هر ماه یک بار تخمکی از تخمدان خارج شده و در رحم قرار می‌‌گیرد. یک زن ماهانه بیش‌ترین شانس بارداری را در زمان تخمک گذاری دارد. زمان دقیق باروری روزی است که تخمک از تخمدان خارج می‌گردد. در صورتی که فرد در این زمان رابطه جنسی برقرار نماید، شانس بیشتری برای بارداری دارد. البته باید به این نکته نیز توجه نمود که چند روز قبل و بعد دوره تخمک گذاری نیز شانس بارداری زیاد است.

باور غلط درباره‌ی دوره تخمک گذاری

برخی از افراد این اعتقاد را دارند که با هر نزدیکی احتمال بارداری وجود دارد ولی این باور غلط و اشتباه است. یک زن تنها در زمان تخمک گذاری و نزدیک به آن زمان می‌تواند بارور شود. تخمک تنها یک بار در ماه از تخمدان آزاد می‌شود و اسپرم عمر محدودی دارد. عمر یک اسپرم تنها پنج روز است.

زمان لازم برای بارور شدن تخمک ۲۴ ساعت بعد از آزاد شدن آن می‌باشد. هر زمان از چرخه قاعدگی نمی‌تواند زمان مناسبی برای بارداری باشد، برای باردار شدن باید اسپرم در زمان درست در دسترس تخمک قرار گیرد وگرنه بارداری اتفاق نمی‌افتد.

چگونه زمان دوره تخمک گذاری را تخمین بزنیم؟

برای تعیین زمان تخمک گذاری دقیق می‌توانید از تقویمی برای قاعدگی خود کمک بگیرید. این کار را می‌توانید خودتان با استفاده از تقویم دست نویس و یا اپلیکیشن‌های مخصوص پریود در گوشی موبایل خود استفاده نمایید. بهتر است روز اول قاعدگی خود را به طور دقیق یادداشت نمایید تا برنامه نشان دهد، کدام روزها از ماه زمان تخمک گذاری می‌باشد.

با تعیین کردن چرخه قاعدگی به راحتی می‌توان زمان دوره تخمک گذاری را تعیین نمود.
همچنین می‌توانید برای تعیین تخمک گذاری به تغییرات بدن خود توجه نمایید. در طول این دوره هورمون‌ها تغییر می‌یابند. در صورتی که تخمک از تخمدان آزاد شود، دمای بدن بیشتر می‌گردد. در صورتی که می‌خواهید تخمک گذاری خود را از این طریق مشخص نمایید بهتر است هر صبح دمای بدن خود را اندازه گیری نمایید.

بدین صورت میانگین دمای بدنتان به دست می‌آید و روزهایی که دمای بدن بیشتر از حد معمول است، می‌توانید بدانید که بدن شما در دوره تخمک گذاری قرار دارد. البته ترشحات واژن نیز در این دوره کمی تغییر می‌یابد. اغلب ترشحات غلیظ و حالت سفیده تخم مرغ دارند.

بهترین و قطعی‌ترین روش برای تعیین زمان دقیق دوره تخمک گذاری استفاده از کیت تخمک گذاری می‌باشد. کیت تخمک گذاری دارای نوار تستی است که با قرار دادن آن در ادرار می‌تواند میزان هورمون موجود در بدن را تعیین نماید. هر چقدر میزان lh در ادرار فرد بیشتر باشد نشان می‌دهد که بدن او در حالت تخمک گذاری قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا