اقدام به بارداریبارداریسلامت و تغذیه

رابطه پریودی با بارداری و نکاتی که خوب است بدانید

پریودی و بارداری دو نکته مهم در طول زندگی زنان به شمار می‌آیند که باید به آن توجه خاص داشته باشند. این دوره به طور میانگین برای زنان در هر ۲۸ تا ۳۲ روز اتفاق می‌افتد و به ندرت پیش می‌آید که چرخه منظم باشد. بنابراین ممکن است چند روز پریود در زنان عقب بیفتد که مسئله نگران کننده‌ای نیست.

امکان پریودی در بارداری

می‌توان این‌طور گفت که زمانی که بدن شما در دوران بارداری خونریزی شبیه به پریود دارد، خطر سقط‌ جنین تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا می‌کند و می‌توان آن را به عنوان یکی از علائم اولیه سقط طبقه‌بندی کرد. این خونریزی گاهی حتی می‌تواند مانند پریود باشد اما معمولا میزان خون بیشتر و شکم هم سنگین‌تر می‌شود و به همراه درد شدید است.

بارداری خارج رحمی یکی از انواع بارداریست که با خونریزی همراه است. در این حال جنین به‌ جای قرار داشتن در رحم در لوله فالوپ است. در این صورت احتمال دارد شخص دچار خونریزی‌های تیره رنگ و آبکی شود و دردهایی را نیز در ناحیه شکمی تجربه کند که در یک سمت بیشتر هستند. اگر این علائم را داشتید به‌ سرعت به پزشک مراجعه کنید.

اگر چه برخی اوقات هم این خونریزی‌ها کاملا طبیعی هستند اما اگر نگران سلامت کودک خود هستید می‌توانید با آزمایش‌های متعددی از سلامت او مطمئن شوید.

هنگام پریود احتمال بارداری وجود دارد؟

یک باور نادرست که امروزه در بین اکثریت جا افتاده است، این‌که زنان در عادت ماهیانه نمی‌توانند باردار شوند. می‌توان این‌ طور گفت که بارداری در زمان پریودی نسبت به سایر مواقع امکان کمتری دارد اما غیرممکن نیست. زمانی که اسپرم وارد بدن زن می‌شود، می‌تواند تا یک هفته هم برای پیدا کردن تخمک مناسب صبر کند.

زمانی که عادت ماهیانه تمام می‌شود، به‌ سرعت تخمک‌گذاری آغاز می‌شود و به همین دلیل اسپرم منتظر یک شانس برای لقاح می‌ماند. با این‌که بارداری در زمان پریودی هم ممکن است اما اغلب زوج‌ها به دلیل زمان‌بندی غلط با این مشکل مواجه می‌شوند و حتی در صورت جلوگیری‌های فرضی هم بچه‌دار می‌شوند.

بیشتر بدانید: هپاتیت در دوران بارداری و نکاتی که باید بدانید

از نظر علمی گفته می‌شود که بارداری در زمان پریودی تقریبا ممکن نیست. زمانی که بدن شما شروع به تولید هورمون‌های بارداری می‌کند، پریود متوقف خواهد شد اما با این‌ حال ممکن است که شما باردار باشید و در عین‌ حال پریود هم باشید. این نوع خونریزی معمولا در بارداری‌های زود هنگام رایج است.

پریود و بارداری به طور همزمان اتفاق نمیفتد. بهتر است بدانید که حاملگی در دوران پریودی امکان‌پذیر است اما رایج نیست. این اتفاق بیشتر در افرادی که دوره قاعدگی کمتر از حد میانگین داشته باشند، اتفاق میفتد. برای مثال دوره قاعدگی در شخصی که ۲۱ روز است و روز 7 تخمک‌گذاری دارد، اگر در روز 5 رابطه جنسی داشته باشد، احتمال باردار شدن در فرد بالا خواهد بود زیرا اسپرم به مدت ۵ روز در لوله فالوپ می‌تواند زنده بماند.

تذکر: دوره قاعدگی زنان بین 24 تا 38 روز متغیر است.

در صورت پریودی نامنظم، امکان بارداری وجود دارد؟

زنانی که سیکل قاعدگی آن‌ها هر ۲۸ روز یک بار است در چهاردهمین روز تخمک‌گذاری خواهند داشت. در زنانی که پریود نامنظم دارند، بارداری سخت‌تر خواهد بود، زیرا پریود در این افراد در چرخه‌های ۳۵ تا ۴۲ روزه اتفاق میفتد که در این صورت تخمک‌گذاری در آن‌ها کمتر می‌باشد. بنابراین قبل از بارداری باید در رابطه با این‌که چه زمانی احتمال تخمک‌گذاری وجود دارد با پزشک مشورت کنید. هرگاه خواستید برای نامنظمی پریود به پزشک مراجعه کنید، در نظر داشته باشید که هر دو هفته یک بار پریود شدن یا یک ماه پریود نشدن در نظر پزشک معالج نامنظم محسوب می شود.

عادت ماهانه در سه ماهه اول بارداری

این‌طور گفته می‌شود که خونریزی در یک زن باردار به طور معمول نشانه پریود نیست اما ممکن است که همچنان برخی از افراد پریودی در بارداری را تجربه کنند. در زمان بارداری به علت تغییرات هورمونی که در بدن زن رخ می‌دهد، هرگونه تغییری ممکن است منجر به خونریزی شود اما دقت داشته باشید که رابطه جنسی می‌تواند یکی از عواملی باشد که امکان خونریزی را تا حد زیادی افزایش دهد.

مقاله مرتبط: رابطه داشتن و نزدیکی در دوران بارداری ممکن است؟

علاوه بر مواردی که ذکر شد، خونریزی در سه ماهه اول بارداری می‌تواند دلیل دیگری هم داشته باشد که از جمله آن‌ها به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

  • عفونت‌های مختلفی که در بدن زن رخ می‌دهد.
  • از دست رفتن قدرت باروری که علاوه بر سلامت جنین، سلامت مادر را نیز به خطر می‌اندازد.
  • خونریزی‌های ساب‌کوریونیک(هماتوم) که در واقع زمانی اتقاق میفتد که در بارداری، خون بین دیواره رحم و غشای کوریونی که خارجی‌ترین لایه است، جمع شود. این مشکل گاهی هیچ علائمی ندارد ولی گاهی با خونریزی واژینال در زمان بارداری همراه است.

همان‌طور که گفته شد، امکان بارداری در زمان پریودی وجود دارد و حتی امکان پریود در بارداری نیز هست. برای این‌که از بارداری در زمان پریودی جلوگیری شود باید میزان رابطه جنسی در این دوره را به صفر رساند زیرا خطرات و ریسک بالایی دارد.

خونریزی در بارداری

معمولا این‌طور گفته می‌شود که خونریزی در بارداری از طریق جفت است، زمانی که یک جفت از طریق لقاح در رحم به وجود می‌آید، سلول‌ها و بافت‌هایش شروع به رشد می‌کنند. همچنین تا زمانی که وضعیت جفت تثبیت شود بدن شما وظیفه دارد تا مواد غذایی و اکسیژن را به جفت برساند.

در حدود هفته ششم بارداری جفت به‌ اندازه کافی رشد کرده است که بتواند وظیفه تغذیه نوزاد را به‌ صورت کامل بر عهده بگیرد. در این زمان ممکن است که خونریزی‌های اندکی هم ایجاد شود که جای هیچ نگرانی‌ نیست و باید بدانید که این خونریزی‌ها طبیعی هستند. بارداری در زمان پریودی، بدن را دچار تغییرات مختلفی می‌کند که خونریزی یکی از آن‌ها است.

احتمال بارداری در زمان پریود

نکات تکمیلی در مورد پریود و بارداری

در دوران بارداری در صورت مشاهده علائمی از قبیل درد و انقباضات ماهیچه‌ای، سرگیجه و غش، خونریزی یا دیدن لخته‌خون، احساس درد شدید در شکم و لگن به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

اگر قبل از سونوگرافی اولیه خونریزی واژینال داشتید یا در لگن احساس درد شدیدی کردید، ممکن است به علت حاملگی خارج از رحم باشد. اگر قبل از هفته 37 بارداری دچار خونریزی شدید و علائمی مانند کمردرد، گرفتگی عضلات و انقباضات شکمی را داشتید باید به پزشک مراجعه کنید. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت خونریزی در دوران حاملگی نشانه پریود نیست و ممکن است نشانه تغییرات منظم در طول بارداری باشد که در صورت خونریزی شدید باید به پزشک مراجعه کنید.

احتمال باردار شدن در دوران پریود چقدر است؟

می‌توان گفت احتمال این‌که یک فرد هم پریود باشد هم باردار وجود ندارد اما ممکن است بعد از گذشت ۷ روز از عمل لقاح لکه‌بینی یا خونریزی جزئی را مشاهده کنید که به دلیل قرار گرفتن جنین در دیواره رحم اتفاق میفتد. این اتفاق در مقایسه با پریود دوره زمانی کوتاه‌تر و محدودتری دارد. بنابراین برای نتیجه قطعی بهتر است تست بارداری بدهید.

رابطه جنسی و احتمال بارداری

احتمال براداری با داشتن رابطه جنسی در زمان مشخصی در ماه!

از آنجایی که اسپرم به مدت 3 تا 5 روز می‌تواند زنده بماند، بنابراین زمان مناسب رابطه جنسی چند روز قبل از تخمک‌گذاری می‌باشد. بهتر است زمان تخمک‌گذاری بعداز پریود و بارداری را تنظیم کنید. در اکثر زنان تخمک‌گذاری در وسط چرخه اتفاق میفتد. برای مثال در چرخه ۳۴ روز قاعدگی تخمک‌گذاری روز 20 اتفاق میفتد. بنابراین برای مشخص کردن روز تخمک‌گذاری بهتر است چرخه خود را دنبال کنید. برای راحتی کار بهتر است از کیت‌های تخمک‌گذاری استفاده کنید.

شانس بارداری در افرادی که چندین سال از قرص ضدبارداری استفاده کرده‌اند!

می‌توان گفت کنترل هورمونی بلند مدت بر روی باروری هیچ تاثیری ندارد. در بیشتر زنان با گذشت ۳ ماه از قطع قرص ضدبارداری تخمک‌گذاری شروع می‌شود. بهتر است که چند ماه قبل از بارداری مصرف قرص‌های ضدبارداری را قطع کنید و از کاندوم استفاده کنید. در این صورت می‌توانید زمان چرخه را به درستی تنظیم کنید و زمان تخمک‌گذاری را جهت بارداری به راحتی تعیین کنید. بنابراین برای این‌که پریودتان منظم شود باید قبل از بارداری مصرف قرص‌های ضدبارداری را قطع کنید.

چگونه روز تخمک‌گذاری را شناسایی کنیم؟

با استفاده از راه‌های مختلف می‌توانید زمان تخمک‌گذاری را تشخیص دهید. زمان تخمک‌گذاری مخاط رحم تغییر می‌کند (مانند سفیده تخم‌مرغ). به عبارتی شفاف‌تر، رقیق‌تر و چسبناک‌تر خواهد شد. در بعضی از افراد زمان تخمک‌گذاری درد شدیدی در ناحیه زیر شکم احساس می‌شود. اگر تشخیص روز تخمک‌گذاری مشکل بود از کیت مخصوص تخمک‌گذاری استفاده کنید. در صورتی که تست شما مثبت بود، این بدان معنا است که زمان مناسبی برای رسیدن اسپرم به تخمک می‌باشد.

مقاله مرتبط : دمای پایه بدن و تخمک گذاری: چگونه می توان دمای پایه بدن را دنبال کرد؟

سعی کردیم اطلاعات مفیدی در مورد ارتباط مابین بارداری و پریودی را در اختیار شما همراهان عزیز قرار دهیم. ممنون می‌شویم نظرها و پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید.

تیم محتوای ژرسه

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا