اقدام به بارداریبارداریسلامت و تغذیه

نکاتی در مورد پریود و بارداری

پریود و بارداری دو نکته مهم در طول زندگی زنان به شمار می‌آیند که باید به آن توجه خاص داشته باشند. این دوره به طور میانگین برای زنان در هر ۲۸ تا ۳۲ روز اتفاق می‌افتد و به ندرت پیش می‌آید که چرخه منظم باشد. بنابراین ممکن است چند روز پریود در زنان عقب بیفتد که مسئله نگران کننده‌ای نیست.

در صورت پریود نامنظم امکان بارداری وجود دارد؟

در زنانی که پریود نامنظم دارند بارداری سخت‌تر خواهد بود. زیرا پریود در این افراد در چرخه‌های ۳۵ تا ۴۲ روزه اتفاق می‌افتد که در این صورت تخمک گذاری در آن‌ها کمتر می‌باشد. بنابراین قبل از بارداری باید در رابطه با اینکه چه زمانی احتمال تخمک گذاری وجود دارد با پزشک خود مشورت کنید.

موقع پریود احتمال بارداری وجود دارد؟

پریود و بارداری به طور همزمان اتفاق نمی‌افتد. بهتر است بدانید که حاملگی در دوران پریودی امکان‌پذیر است اما رایج نیست. این اتفاق بیشتر در افرادی که دوره قاعدگی کمتر از حد میانگین داشته باشند اتفاق می‌افتد. برای مثال دوره قاعدگی در شخصی ۲۱ روز است و روز هفتم تخمک گذاری دارد، اگر در روز پنجم رابطه جنسی داشته باشد احتمال باردار شدن در فرد بالا خواهد بود زیرا اسپرم به مدت ۵ روز در لوله فالوپ می‌تواند زنده بماند.

احتمال باردار شدن در دوران پریود چقدر است؟

 پریود و بارداری همزمان اتفاق نمی‌افتد. می‌توان گفت احتمال اینکه یک فرد هم پریود باشد هم باردار وجود نخواهد داشت. اما ممکن است بعد از گذشت ۷ روز از عمل لقاح لکه‌بینی را مشاهده کنید که به دلیل قرار گرفتن جنین در دیواره رحم اتفاق می‌افتد. این اتفاق در مقایسه با پریود دوره زمانی کوتاه‌تر و محدودتری خواهد داشت. بنابراین برای گرفتن نتیجه قطعی بهتر است از تست بارداری استفاده کنید.

آیا داشتن رابطه جنسی در زمان مشخصی در طی ماه می‌تواند احتمال بارداری را بالا ببرد؟

از آنجایی که اسپرم به مدت سه تا پنج روز می‌تواند زنده بماند بنابراین زمان مناسب رابطه جنسی چند روز قبل از تخمک گذاری می‌باشد. بنابراین بهتر است زمان تخمک ‌گذاری بعد از پریود و بارداری را تنظیم کنید. در اکثر زنان تخمک گذاری در وسط چرخه اتفاق می‌افتد برای مثال اگر چرخه ۲۸ روزه داشته باشید تخمک گذاری ۱۴ روز بعد از آخرین پریود است و درصورتیکه چرخه ۳۴ روزه داشته باشید تخمک گذاری روز بیستم اتفاق می‌افتد. بنابراین برای مشخص کردن روز تخمک گذاری بهتر است چرخه خود را دنبال کنید. برای راحتی کار بهتر است از کیت‌های تخمک گذاری استفاده نمایید.

پریود در بارداری

زمانیکه بدن شروع به تولید هورمون‌های بارداری می‌کند پریود متوقف می‌شود. این بدان معنا است که پریود و بارداری همزمان اتفاق نمی‌افتند. اما بهتر است بدانید که ممکن است باردار باشید و خونریزی کمی در پریودی داشته باشید؛ این نوع خونریزی در دوران بارداری زود هنگام بیشتر رایج است. این خونریزی از طریق جفت می‌باشد؛ یعنی زمانی که جنین در رحم کاشته می‌شود سلول‌ها و بافت‌های جفت شروع به رشد می‌کنند. بنابراین تا هفته ششم بارداری تا زمانیکه وظیفه تغذیه نوزاد به عهده جفت قرار گیرد ممکن است پریود و بارداری را با هم تجربه کنید که طبیعی است و نگران کننده نیست.

نکاتی درمورد پریود و بارداری

از دیگر دلایل خونریزی در سه ماه اول بارداری می‌توان به حاملگی خارج از رحم، عفونت و سقط جنین اشاره کرد. بنابراین توصیه می‌شود در دوران بارداری در صورت مشاهده علائمی از قبیل درد و انقباضات ماهیچه‌ای، سرگیجه و غش، خونریزی یا لختگی خون، احساس درد شدید در شکم و لگن به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

اگر قبل از سونوگرافی اولیه خونریزی واژینال داشتید یا در لگن احساس درد شدیدی کردید ممکن است به حاملگی خارج از رحم دچار شده باشید. همچنین قبل از ۳۷ هفته اگر دچار خونریزی شدید و علایم زایمان زودرس مانند کمر درد، گرفتگی عضلات و انقباضات شکمی را داشتید باید به پزشک مراجعه کنید. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت خون‌ریزی در دوران حاملگی نشانه پریود نیست و ممکن است نشانه تغییرات منظم در طول بارداری باشد که در صورت خونریزی شدید باید به پزشک مراجعه کنید.

افرادی که چندین سال از قرص ضد بارداری استفاده کرده‌اند شانس بارداری خواهند داشت؟

می‌توان گفت کنترل هورمونی بلند مدت بر روی باروری هیچ تاثیری ندارد. در بیشتر زنان با گذشت ۳ ماه از قطع قرص ضدبارداری تخمک گذاری شروع می‌شود. بهتر است که چند ماه قبل از بارداری مصرف قرص‌های ضدبارداری را قطع کنید و از کاندوم استفاده کنید. در این صورت می‌توانید زمان چرخه را به درستی تنظیم کنید و زمان تخمک گذاری را جهت بارداری به راحتی تعیین کنید. بنابراین برای اینکه پریودتان منظم شود باید قبل از بارداری مصرف قرص‌های ضدبارداری را قطع کنید.

چگونه روز تخمک گذاری را شناسایی کنیم؟

ارتباط پریود و بارداری مربوط به زمان تخمک گذاری بعد از پریود است. با استفاده از راه‌های مختلف می‌توانید زمان تخمک گذاری خود را تشخیص دهید. زمان تخمک گذاری، مخاط رحم تغییر می‌کند (مانند سفیده تخم‌مرغ). به عبارتی شفاف‌تر، رقیق‌تر و چسبناک‌تر خواهد شد. در بعضی از افراد زمان تخمک گذاری درد شدیدی در ناحیه زیر شکم احساس می‌شود. اما اگر تشخیص روز تخمک گذاری مشکل بود از کیت مخصوص تخمک گذاری استفاده کنید. درصورتیکه تست شما مثبت بود این بدان معنا است که زمان مناسبی برای رسیدن اسپرم به تخمک می‌باشد.

مقاله مرتبط : دمای پایه بدن و تخمک گذاری: چگونه می توان دمای پایه بدن را دنبال کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا