بارداریسلامتی

تا چه اندازه مجاز به مصرف کافئین در دوران بارداری هستیم؟

مصرف کافئین برای بیشتر مردم دنیا و به خصوص برای ما ایرانیان بسیار مهم و دلپذیر است. ما ایرانی‌ها به طوری قهوه و چای مصرف می‌کنیم که گویی به این نوشیدنی‌ها معتاد هستیم. کافئین موجود در چای و قهوه احساس خوش و هوشیاری به فرد می‌دهد. به همین دلیل است که در صورت مصرف روزانه به مقداری کافئین عادت می‌کند و زمانی که مصرف کافئین کمتر می‌شود، مشکلاتی پدید می‌آید. دوران بارداری دورانی حساس و مهم است که باید به نکات بسیاری توجه نمود. یک زن باردار باید مصرف کافئین خود را کمتر کند. در زیر به توضیح بیشتر این مطلب می‌پردازیم.

دوران بارداری مرحله‌ای حساس از زندگی است. در ۹ ماه حاملگی مادر در انجام تمام کارها باید جز خودش به فرزندی که داخل رحمش قرار دارد نیز بیندیشد. شاید تا قبل از این دوره مادر هر کاری که دلش می‌خواست را انجام می‌داد و یا هر ماده غذایی را که دوست داشت مصرف می‌نمود اما بعد از وارد شدن به این دوران باید برخی چیزها محدود شود و یکی از آن‌ها مصرف کافئین می‌باشد.

فواید مصرف کافئین چیست؟

کافئین اثرات مثبت فراوانی دارد، این ماده بر روی سیستم عصبی و مغز تاثیر می‌گذارد و باعث می‌شود تا فرد هوشیاری بیشتری را داشته باشد. همچنین این ماده می‌تواند دردها را کاهش دهد مخصوصا زمانی که با داروهای مسکن مصرف می‌گردد. کافئین برای بیمارانی که سر دردهای میگرنی نیز دارند مفید است. همچنین در برخی از نوشیدنی‌های کافئین‌دار آنتی اکسیدان‌هایی موجود هستند که برای پیشگیری از بسیاری بیماری‌ها به کار می‌‌آیند.

چای سبز یک نمونه بارز است. این نوشیدنی دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدان‌های مفید می‌باشد. این آنتی اکسیدان‌ها از تمام سلول‌های بدن در برابر خطرات محافظت می‌نمایند و از بسیاری بیماری‌ها جلوگیری می‌کنند. به خصوص در مورد بیماری‌های مزمن بسیار فعال هستند.

چرا باید در دوران بارداری مصرف کافئین را محدود کرد؟

مصرف کافئین به طور معمول و برای افرادی عادی هیچ مانعی ندارد و گاهی حتی می‌تواند فوایدی برای بدن فرد نیز داشته باشد. اما در دوران بارداری مصرف این ماده می‌تواند اثرات جانبی و ضررهایی داشته باشد. فشار خون بالا، تپش قلب، افزایش سطح اضطراب، سرگیجه، بی حسی، درد شکمی و اسهال از عوارض جانبی مصرف کافئین می‌باشد.

دلیل مضر بودن کافئین در بارداری این موضوع می‌باشد که در دوران بارداری کافئین وارد شده به بدن مادر به چند برابر زمان بیشتر برای هضم شدن نیازمند است. این مقدار به ۱٫۵ الی ۳٫۵ برابر بیشتر هم می‌رسد. یعنی به عبارتی اگر در بدن فرد عادی قهوه در ۱ ساعت هضم می‌شود، در بدن مادر باردار این مدت به ۳ ساعت می‌رسد. همچنین امکان دارد که کافئین از طریق بند ناف به بدن جنین جریان داشته باشد و این موضوع کمی نگران کننده است.

وجود کافئین به مقدار زیاد در بدن جنین می‌تواند باعث ناهنجاری‌ها و یا سقط جنین شود. جالب است بدانید که مصرف روزانه ۲۰۰ گرم کافئین برای مادران باردار فواید بسیاری دارد. حتی در تحقیقاتی نشان داده شده که نوزادانی که مادرشان در زمان بارداری روزانه ۲۰۰ گرم کافئین مصرف کرده‌اند کمتر دچار کم وزنی می‌شوند. بنابراین باید توجه داشت که مصرف کافئین در دوران بارداری باید به اندازه‌ی خاصی باشد، اگر کمتر از ۲۰۰ گرم مصرف کافئین داشته باشیم نه تنها هیچ ضرری به جنین نمی‌رسد بلکه وزن گیری بهتری نیز اتفاق می‌افتد.

کدام نوشیدنی‌های کافئین دار را در دوران بارداری مصرف نماییم؟

در بازار نوشیدنی‌های فراوانی وجود دارد که دارای کافئین هستند. اما شما به عنوان یه مادر باردار باید بدانیم که مصرف کافئین از کدام نوشیدنی‌ها برای شما بی‌ضرر است. نوشابه‌های گازدار و انرژی زا که مقادیر کافئین دارند نباید استفاده گردند. همچنین برخی گیاهان مانند دمنوش‌های ریشه‌ی کاسنی و شیرین بیان و یا شنبلیله در این دوران ممنوع می‌باشد. مواردی که مصرف آن‌ها مانعی ندارند عبارتند از:

 • ریشه زنجبیل
 • بادرنجبویه
 • برگ نعناع
 • برگ تمشک قرمز

البته سعی کنید در ۳ ماهه اول بارداری از هیچ دمنوش و داروهای گیاهی استفاده نکنید. در صورتی که استفاده از نوشیدنی ضرورت داشته باشد با پزشک خود مشورت نمایید. به هر حال سعی کنید در صورت امکان از مصرف مواد کافئین‌دار دوری کنید. به طور کل ۳ ماهه اول بارداری بسیار مهم است و باید در این دوران حساسیت زیادی روی هر موضوعی داشت زیرا در طول این ۳ ماه امکان هرگونه سقط و یا ناهنجاری جنین وجود دارد.

مقدار کافئین موجود در برخی نوشیدنی‌ها

برخی از نوشیدنی‌ها بسیار پر طرفدار هستند. موادی مثل چای، قهوه، نوشابه‌ها و … نوشیدنی‌های بسیار محبوبی هستند که بیشتر مردم از آن‌ها استفاده می‌کنند. دانستن مقدار کافئین موجود در این نوشیدنی‌ها می‌تواند شما را در مصرف کافئین کمک کند. با فهمیدن میزان این ماده می‌توانید به راحتی مصرف کافئین را کنترل نمایید.

 • قهوه: در هر ۲۴۰ میلی لیتر۶۰-۲۰۰ میلی گرم
 • اسپرسو: در هر ۳۰ میلی لیتر ۳۰-۵۰ میلی گرم
 • شیر شکلات: در هر ۲۴۰ میلی لیتر ۲-۷ میلی گرم
 • چای دم کرده: در هر ۲۴۰ میلی لیتر ۲۰- ۱۲۰ میلی گرم
 • نوشیدنی بدون الکل: در هر ۳۵۵ میلی لیتر ۳۰-۶۰ میلی گرم
 • نوشیدنی کاکائو: در هر ۲۴۰ میلی لیتر ۳-۳۲ میلی گرم
 • نوشیدنی های انرژی زا: در هر ۲۴۰ میلی لیتر ۵۰-۱۶۰ میلی گرم
 • قهوه‌ی بدون کافئین: در هر ۲۴۰ میلی لیتر ۲-۴ میلی گرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا