بارداری

نکاتی که همه مردان باید در مورد بارداری بدانند

دوران بارداری دورانی بسیار مهم و حساس برای شما و همسرتان می‌باشد. در طی نه ماه بارداری، خانم‌ها از لحاظ جسمی و روحی دچار تغییرات فراوانی می‌شوند. به دلیل زیر و رو شدن هورمون‌ها در دوران بارداری مسائل بسیاری در خلق و خوی خانم‌ها عوض می‌گردد. به عنوان یک همسر مسئول و همراه در طول این نه ماه باید همسرتان را درک نموده و شرایط مناسبی برای او به وجود آورید. در زیر مواردی ذکر می‌شود که یک آقا حتما باید در مورد دوران بارداری همسرش به آن‌ها توجه نمایید.

۱- در دوران بارداری به غذای همسرتان توجه کنید

خانم‌ها در دوران بارداری نیاز دارند تا قبل از گرسنه شدن غذا بخورند. در صورتی که در ساعات مشخص و منظم وعده غذایی خود را نخورند ممکن است دچار ضعف و بی‌حالی شوند. زنان باردار مواد لازم برای رشد جنین را از طریق بدن خود به جنین منتقل می‌کنند و در صورتی که تغذیه خوبی نداشته باشند بدن خودشان بیمار خواهد شد.

یک آقا به عنوان همسر باید مراقب باشد تا همسرش دچار ضعف و بی‌حالی نگردد و وعده غذایی خود را سر وقت بخورد. بهتر است اگر همسرتان حال آشپزی ندارد، شما این کار را انجام دهید و یا غذا را بیرون از خانه تهیه نمایید.

غذای مناسب در بارداری

۲- به خوراکی‌های او دست نزنید

به احتمال زیاد همسرتان در دوران بارداری علاقه به خوراکی‌های خاصی خواهد داشت. خوراکی‌های شیرین و یا ترش، سعی کنید در اولین فرصت خوراکی‌های مورد علاقه او را تهیه کنید و هرگز اقدام به خوردن آن‌ها نکنید. معمولا خانم‌ها در دوران بارداری نسبت به خوردن غذاها و خوراکی‌های مورد علاقه خود حریص هستند و دوست ندارند کسی جز خودشان آن‌ها را بخورد.

حتی ممکن است گاهی از غذای خودتان نیز بگذرید و آن را دو دستی به همسرتان تقدیم کنید تا او سیر شود و احساس خوبی داشته باشد. در دوران بارداری انتظار نداشته باشید که همسرتان عاشقانه غذایش را با شما شریک شود.

۳- برای چاق شدن خودتان را آماده کنید

به احتمال زیاد در کار هوس‌ها و ویارهای همسرتان شما هم، همراه او خوراکی‌های خوشمزه را خورده و دچار اضافه وزن شوید. احتمالا به هنگام خوردن وعده‌های غذایی شما هم با ولع همراه همسرتان غذاهایی را می‌خورید. در طول نه ماه حتما شما هم وزنتان بیشتر می‌گردد. بهتر است سعی کنید شما خودتان را کنترل نمایید و بیشتر غذاها را برای همسرتان تهیه نمایید تا دچار اضافه وزن بسیار زیادی نشوید.

چاق شدن در دوران بارداری

۴- ممکن است همسر شما فراموشکار باشد

در دوران بارداری و حتی پس از زایمان ممکن است همسر شما دچار فراموشی‌های کوچکی شود. مثلا شیشه شیر نوزاد را فراموش کند، کلیدش را برندارد و یا فراموشی‌هایی از این قبیل اتفاق بیفتد. برخی از آقایان بدون در نظر گرفتن شرایط خاص و ویژه همسرشان اقدام به سرزنش کردن او می‌کنند.

اما باید بدانید که این در بین خانم‌های باردار و تازه زایمان کرده بسیار شایع است. قبل از هر کاری به او بگویید که شرایطش را کاملا درک می‌کنید و لازم نیست در این باره نگران باشد. هیچ کاری بهتر و واجب‌تر از این نیست که همسرتان احساس کند شما با او همدل هستید و او را درک می‌کنید.

۵- درباره‌ی اندام او نظر ندهید

قطعا تمام خانم‌ها در دوران بارداری چاق‌تر می‌شوند و شکمشان بزرگ‌تر می‌شود. شاید به نظرتان بیاید که او خیلی چاق شده یا اندامش فرق بسیار زیادی کرده است. نباید هرگز اظهار نظری درباره‌ی اندام یا چاقی همسرتان کنید. ممکن است شما یک نظر ساده بدهید ولی همسرتان فکر کند که برایتان جذابیت قبلی را ندارد و از اندام او بدتان می‌آید.

خانم ها در دوران بارداری از لحاظ روحی بسیار حساس هستند و ممکن است با کلمه‌ای از حرف‌های شما بهم بریزند. یک آقا باید کاملا مراقب حرف‌ها و کلامش باشد تا ناخواسته موجب رنج همسرش نگردد.

چاقی و بارداری

۶- از زیاد شوخی کردن بپرهیزید

شاید در گذشته آدم بسیار شوخ طبع و بامزه‌ای بودید و سر به سر همسرتان می‌گذاشتید، اما حالا دیگر نباید بنا بر عادت قبلی این شوخی‌ها را انجام دهید. ممکن است شوخی ساده شما تبدیل به یک دعوای طولانی شود. همانطور که در مورد قبل نیز اشاره شد به دلیل حساسیت روحی و خلقی در دوران بارداری شما باید مراقب تمام الفاظ و شوخی‌های خود باشید تا ناخواسته قلب همسرتان را نشکنید.

۷- انتظار رابطه جنسی مثل قبل را نداشته باشید

در دوران بارداری شما به عنوان یک آقا باید ملاحظه داشته باشید که همسرتان نمی‌تواند مثل قبل وارد رابطه جنسی شود. در سه ماهه اول به دلیل تغییرات فراوان هورمون‌ها خانم‌ها علاقه‌ای به برقراری رابطه جنسی ندارند و بیشتر اوقات احساس خستگی می‌کنند. اگر شما شرایط را درک نکنید ممکن است مشکلات زیادی به وجود آید.

در سه ماهه سوم اوضاع راحت‌تر است. معمولا مشکل خاصی برای جنین به وجود نمی‌آید و خانم احساس بهتری دارد. در سه ماهه سوم و به خصوص ماه آخر باید رابطه کمتر و با احتیاط بسیار زیادی باشد. ماه نهم بیشتر پزشک‌ها توصیه می‌کنند تا رابطه جنسی برقرار نشود، زیرا امکان زایمان زودرس و پیش از موعد وجود دارد.

مقاله مرتبط : رابطه جنسی در زمان حاملگی: چگونه با حفظ ایمنی لذت ببریم؟

۸- در رفتار خود تعادل را حفظ کنید

بعضی از آقایان در دوران بارداری خانم خود به او توجه نمی‌کنند و اصلا فکر این موضوع را نمی‌کنند که در این دوران شرایط جسمی و روحی خانم حساس و خاص است. در این دوران باید شما مراقب او باشید و تنهایش نگذارید. برخی دیگر از آقایان توجه بیش از اندازه به همسر خود دارند و اجازه نمی‌دهند تا خانم به تنهایی کاری را انجام دهد.

توجه بیش از اندازه و خیلی مراقب بودن نیز می‌تواند برای همسر شما خوشایند نباشد. بهتر است در رفتارتان تعادل را ایجاد نمایید. توجه بسیار یا کم توجهی هر دو می‌تواند برای همسرتان آزار دهنده باشد.

۹- جای خواب راحتی برایش مهیا کنید

خانم‌ها در دوران بارداری دچار کمر دردها و یا سایر مشکلات خواب هستند. بهتر است هنگام خواب چندین بالش نرم و راحت را در کنار و پهلوهای همسرتان قرار دهید تا به راحتی بخوابد و درد کمر و لگن نداشته باشد. خوابیدن در ماه‌های آخر برای بسیاری از خانم‌های باردار معضل بزرگی است. بیشتر خانم‌ها دوست دارند بالش‌های زیادی در اطراف خود داشته باشند و با بغل کردن آن‌ها به خواب بروند. بهتر است شما هم امکان راحت خوابیدن همسرتان را فراهم نمایید.

جای خواب راحت برای خانم باردار

۱۰- در کارهای خانه کمک کنید

خانم‌ها در دوران بارداری به دلیل شرایط جسمی که دارند برای انجام کارهای خانه کمی تنبل هستند. شستن ظرف‌ها و تمیز کردن خانه کار راحتی برای یک خانم باردار نیست. حتما باید در انجام کارهای خانه به همسرتان کمک کنید.

نباید اجازه دهید تا کارها روی هم انباشته شوند و اوضاع خانه به هم بریزد. بهتر است هر روز قبل از خواب، خانه را مرتب نمایید و در کارهای خانه به همسرتان کمک کنید. دوران بارداری برای همسر شما راحت نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا