اقدام به بارداری

درباره‌ی آی یو آی بیشتر بدانید

آی یو آی یکی از روش‌های درمان ناباروری است. برای بچه‌دار شدن و انجام باروری زن، شرایط خاصی لازم است. ابتدا باید تخمک سالمی در رحم وجود داشته باشد. این تخمک باید توسط اسپرمی سالم بارور گردد. همچنین باید شرایط رحم برای لانه گزینی نیز حاضر و آماده باشد تا بارداری به صورت کامل اتفاق بیفتد. در صورتی که اشکال و اختلالی در یکی از این مراحل پیش بیاید باروری صورت نمی‌گیرد. آی یو آی یکی از روش‌هایی است که در صورت وجود اشکال در باروری می‌توان آن را درمان نمود.

روش کار آی یو آی به چه صورت است؟

روش کار در درمان آی یو آی به این صورت است که مایع منی از مرد گرفته می‌شود. توسط دستگاه‌هایی بهینه سازی می‌شود. در واقع این دستگاه‌ها سبب می‌شوند تا تحرک و کیفیت اسپرم‌ها افزایش یابند. اسپرم تهیه شده در زمان تخمک گذاری زن به داخل رحم تزریق می‌گردد تا لقاح انجام شده و بارداری صورت پذیرد. در اصل آی یو آی روشی برای انجام لقاح داخل رحمی می‌باشد.

بیشتر بدانید : مهم‌ترین عوامل موثر بر ناباروری زوجین جوان

در چه شرایط‌هایی می‌توان از این روش برای باروری کمک گرفت؟

اگر افرادی به دلایل نامشخص نابارور باشند، در صورتی که زن دچار تنگی شدید دهانه رحم باشد، مرد انزال زودرس و یا انزال به سمت عقب داشته باشد، وجود اختلال موکوس دهانه رحم، در صورتی که اسپرها تعداد کمی داشته باشند و یا کیفیت لازم را دارا نباشند، کم بودن حجم و مقدار مایع منی و غیر طبیعی بودن اسپرم‌ها، در صورت وجود ترشحات اسپرم کش در واژن زن، وجود آنتی بادی در اسپرم، داشتن مشکل واژینیسموس در زن، وجود هرگونه اشکال در تخمک‌گذاری، تمام این موارد می‌توانند روش درمان آی یو آی را داشته باشند.

آی یو آی چگونه انجام می‌گردد؟

این درمان در واقع تزریق اسپرم به طور مستقیم به داخل رحم بدون نزدیکی زن و مرد می‌باشد. اسپرم توسط دستگاه‌های مخصوص شسته شده و کیفیت آن بهینه می‌گردد، سپس آن را با تخمک لقاح می‌دهند. به دلیل افزایش کیفیت اسپرم و آمادگی تخمک احتمال بارداری در این روش بسیار زیاد می‌باشد.

قبل از انجام آی یو آی پزشک با تجویز داروهایی برای تحریک تخمک‌ها، رحم زن را برای این عمل آماده سازی می‌کند. با قرار گرفتن تحت درمان خاصی و دریافت دوز مشخصی از هورمون‌ها تخمدان‌ها برای گرفتن اسپرم آماده می‌گردند. ۳۶ الی ۴۸ ساعت قبل از انجام آی یو آی ماده‌ای به نام اچ سی جی به زن تزریق می‌گردد.

سپس با انجام سونوگرافی و مشخص شدن اندازه فولیکول آی یو آی انجام می‌گردد. در مواردی دکتر پیشنهاد می‌کند که این کار روز بعد نیز انجام شود تا احتمال بارور شدن تخمک بیشتر گردد. این کار نیازی به بستری شدن ندارد. معمولا بعد از انجام آی یو آی حدود یک ساعت بیمار را به حالت خوابیده نگه می‌دارند.

درصد موفقیت در این روش چقدر است؟

احتمال بارور شدن افراد بستگی به موارد بسیاری دارد. به طور مثال:

  • سن
  • میزان ناباروری
  • کیفیت اسپرم
  • و موقعیت تخمک

از مواردی است که در احتمال موفقیت آی یو آی تاثیر بسیار زیادی دارد. به طور کلی احتمال موفق شدن در هر دوره ۲۵ درصد می‌باشد. در صورتی که در دوره‌های اول بارداری صورت نگرفت این روش ۴ تا ۶ بار تکرار می‌گردد.

بیشتر بدانید : روش‌های تقویت اسپرم‌های ضعیف

چه اقداماتی شانس موفقیت آی یو آی را بیشتر می‌کند؟

عوامل بسیار زیادی در موفقیت این روش تاثیر گذار است، اما مواردی وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توان شانس باروری را بیشتر نمود.

اولین موردی که باید رعایت شود تغییر سبک زندگی است. افرادی که اقدام به باروری از طریق روش آی یو آی می‌نمایند باید سبک زندگی سالم را در پیش بگیرند. خوردن غذاهای سالم، ورزش کردن و همچنین استفاده نکردن از دخانیات جزو مواردی هستند که باید توسط فرد رعایت گردد.

  • بهتر است به هیچ عنوان بدون مشورت پزشک دارو مصرف ننمایید.
  • استرس و اضطراب را در زندگی خود کم کنید. وجود این عامل سبب به نتیجه نرسیدن درمان می‌شود.
  • سعی کنید روزانه از کافئین کمتری استفاده نمایید.
  • انجام رابطه جنسی بعد از آی یو آی می‌تواند درصد موفقیت را افزایش دهد.
  • آقایان نباید در طول دوره از حمام آب داغ استفاده نمایند.
  • بهتر است حدود پنج روز قبل از انجام آی یو آی آقا خروج آب منی نداشته باشد.

بعد از آی یو آی چه کنیم؟

برخی فکر می‌کنند بعد از این درمان حتما باید استراحت مطلق داشته باشند، اما در جواب باید گفت استراحت مطلق لازم نیست. همچنین بهتر است از خوراکی‌های مانند زعفران، گوشت نیم پز و مواد نفاخ پرهیز نماییم. همچنین دو هفته بعد از آی یو آی باید تست خون انجام داد تا از بارداری اطمینان یافت.

این روش باروری احتمال چند قلو زایی را افزایش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا