نوزاد و کودک

آیا نگاه کردن نوزاد در آینه مضر است؟

خطرات نگاه کردن نوزاد در آینه

به عقیده متخصصین اطفال، روان شناسان کودک و حتی مقالات علمی سراسر دنیا نگاه کردن نوزاد در آینه هیچ‌گونه خطری برای او نخواهد داشت و این عقیده که با نگاه کردن نوزاد به آینه سلامتی او به خطر خواهد افتاد خرافاتی بیش نیست.

فواید نگاه کردن نوزاد به والدین

تحقیقات مختلف نشان داده است که نوزادان در دوماهگی قادر به شناسایی چهره‌ها هستند و می‌توانند با نگاه کردن به چهره پدر و مادر و افراد دیگر و دقت در آن چهره، مادر و پدر را از دیگر افراد تشخیص دهند.

نگاه کردن نوزاد در آینه به خود و یا به پدر و مادر در شکل‌گیری برداشت کلی از خود و هم‌چنین رشد و شناخت دنیای اطرافش بسیار مفید است و این فایده مانند نگاه کردن مستقیم به چهره پدر و مادر است.

در واقع نگاه کردن نوزاد در آینه باعث می‌شود اندام و چهره خود را به‌طور کامل و نه تکه‌تکه ببیند و این دقت و کنجکاوی در شناخت و بررسی خود می‌تواند نقش بسیار مهم و سرنوشت سازی در زندگی خود و شناسایی خودش داشته باشد.

فواید نگاه کردن نوزاد در آینه

نگاه کردن نوزاد در آینه دارای فواید بسیار زیادی می‌باشد که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره‌ای خواهیم داشت.

شناسایی و تفسیر خویشتن

روند رشد و تکامل کودک تدریجی و زمان‌بر است بنابراین، این‌گونه نیست که کودک با رسیدن به مرحله خاصی از فرآیند رشد به یک‌باره خود را بشناسد بلکه این شناخت از خویشتن به‌تدریج و باگذشت زمان اتفاق می‌افتد. نگاه کردن نوزاد در آینه به او کمک می‌کند تا چهره، بدن، حالات و رفتار و حتی لبخند خود را به‌خوبی بشناسد و این‌یک پیشرفت عالی در خودشناسی کودک خواهد بود.

افزایش انگیزه کودک برای حرکت کردن

نگاه کردن نوزاد در آینه به او انگیزه حرکت می‌دهد به‌طور مثال اگر کودکی دارید که قادر است سینه‌خیز و یا چهار دست‌وپا حرکت کند یک آینه مقابل او قرار دهید و حرکات او را زیر نظر بگیرید. شما خواهید دید که کودک با دقت در آینه سعی می‌کند حرکات بیشتری انجام دهد و حرکات خود را در آینه با دقت بررسی می‌کند.

فایده آینه‌بازی برای کودکانی که به‌تازگی می‌خواهند راه رفتن را یاد بگیرند

همان‌طور که گفته شد نگاه کردن نوزاد در آینه و مخصوصاً نگاه کردن کودکان نوپا در آینه می‌تواند تأثیر به سزایی در پیشرفت یادگیری راه رفتن او داشته باشد. علاوه بر آن شما می‌توانید با پرسیدن سؤالاتی مانند چه کسی در آینه است؟ و یا تو کجایی؟ او را در فرآیند خودشناسی یاری دهید.

به‌تدریج و معمولاً در سنین ۱۶ تا ۱۸ ماهگی کودک یاد می‌گیرد کسی را که در آینه می‌بیند خود اوست. علاوه بر آن کودک می‌تواند با نشان دادن احساسات مختلف در چهره خود مانند لبخند، اخم، گریه و هم‌چنین تعامل با خواهر و برادر خود و آینه‌بازی به رشد اجتماعی مطلوبی دست یابد.

نگاه کردن نوزاد در آینه نه‌ تنها برای سلامت جسم و روح او مضر و خطرناک نیست بلکه به رشد بهتر روان‌شناختی کودک و علاوه بر آن به شناخت درست کودک از خود کمک فراوانی می‌کند به‌طورکلی گفته می‌شود که کودکان در سن ۱۸ ماهگی حدود ۵۰ درصد از خود شناخت پیدا می‌کنند و در سن ۲۴ ماهگی این شناخت به حدود ۶۵ درصد می‌رسد که نگاه کردن نوزاد در آینه می‌تواند به‌عنوان بهترین ابزار برای رسیدن به این خودشناسی باشد.

در واقع به‌وسیله آینه کودک درمی‌یابد که خود واقعی او چه شکلی است و علاوه بر آن درمی‌یابد که لبخند و حالات مختلف صورت او و حرکات دست و پای او چگونه انجام می‌شود. بنابراین آینه‌ها نه‌تنها ابزار مضری برای کودک نیستند بلکه اگر نکات ایمنی را هنگام استفاده از آن‌ها رعایت کنیم و از خطرهایی مانند شکستن آینه و یا سقوط آینه جلوگیری کنیم، آینه‌ها می‌توانند بهترین ابزار برای رشد اجتماعی، عاطفی و عقلی کودک باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا