اقدام به بارداری

۵ دلیل برای اهمیت دادن به زمان تخمک گذاری

بررسی زمان تخمک گذاری ممکن است آنطور که شما فکر می‌کنید آسان نباشد. در ادامه اهمیت زمان تخمک‌گذاری را برایتان می‌گوییم.

ممکن است دوره تخمک گذاری شما ماه به ماه متفاوت باشد

طول چرخه قاعدگی نرمال از ۲۸ تا ۳۶ روز متغیر است. این تغییرات براساس تعدادی از عوامل، از جمله ریتم طبیعی بدن، سطح استرس، افزایش و یا از دست دادن وزن می باشد. از قضا، استرس ناشی از عدم قاعدگی و فکر کردن مکرر به این موضوع می تواند آن را به تاخیر بیندازد. نظارت بر چرخه قاعدگی خود را می توانید از طریق کیت پیش‌گویی تخمک‌گذاری (OPKs)، یا بررسی نمودار دمای پایه بدن (BBT)، و  یا بررسی ترشحات دهانه رحم می‌تواند به میزان زیادی شانس شما را برای حامله شدن در طول یک چرخه خاص افزایش دهد.

مقاله مرتبط :  رنگ ترشحات واژن نشانگر چیست؟

همه دوره‌ها با هم برابر نیستند

حتی اگر شما هر ۲۸ روز بدون هیچ بی‌نظمی قاعدگی داشته باشید (که زنان کمی اینگونه هستند)، هیچ تضمینی وجود ندارد که شما دقیقا در وسط این بازه زمانی تخمک گذاری داشته باشید. در واقع زنانی که قاعدگی منظم ۲۸ روزه هم دارند، ممکن است هر روزی از روز دوازدهم تا شانزدهم تخمک گذاری داشته باشند. حتی در بعضی مواقع ممکن است در یک دوره تخمک گذاری انجام نشود.

شما فقط ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از تخمک گذاری فرصت دارید

به علت اینکه ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از اینکه تخمک وارد رحم شده، شروع به تجزیه و جذب مجدد در بدن شما می شود، فقط همین مدت زمان را فرصت دارید که باردار شوید. اسپرم ها دو تا سه روز می تواند در محیط رحم زنده بماند، ولی باید توجه کرد که تا ۸ ساعت بعد از نزدیکی ممکن است  تاخیر داشته باشند که شنا کنند و با تخمک آزاد شده برخورد کند، همچنین می‌توانند زودتر وارد رحم شده و منتظر آزاد شدن تخمک در رحم باقی بمانند. بررسی زمان چرخه تخمک گذاری می‌تواند به شما کمک کند که تا ۲۴ الی ۳۶ ساعت قبل از آزاد شدن تخمک آن را پیش بینی کنید و فرصت مناسب را برای شروع سفر ۸ ساعته اسپرم‌ها داشته باشید و شانس بارداری را افزایش دهید.

شما ممکن است یک فاز لوتئال کوتاه داشته باشید

نیمه دوم سیکل عادت ماهیانه شما، بین روزی که شما تخمک‌گذاری می‌کنید و دوره بعدی شما، مرحله لوتئال نامیده می‌شود. اگر چه طول طبیعی این مرحله ۱۲ تا ۱۶ روز است، برای برخی زنان بسیار کوتاه‌تر است. اگر فاز لوتئال کوتاه‌تر از این باشد، به درمان دارویی نیاز خواهید داشت تا قبل از اینکه بتوانید باردار شوید، آن را افزایش دهید. ​

ترشحات دهانه واژن ممکن است مانع یا کمک کننده به بارداری باشد

ترشحات دهانه واژن (ترشح واژینال که با تخمک‌گذاری همراه است) در ثبات و ظاهر، از ضخیم و ابری تا شفاف و الاستیک تغییر می‌کند. به منظور فراهم کردن یک محیط بارور برای اسپرم، ترشحات باید ثبات سفیده تخم‌مرغ را داشته باشد صاف، لیز و نسبتا نرم. مهم است که ترشحات دهانه واژن خود را در زمانی که اقدام به بارداری می‌کنید و رابطه‌تان را براساس آن برنامه‌ریزی کنید، بررسی کنید.

سخن پایانی

امیدواریم مطالب برای شما دوستان عزیز جامع و مفید باشد خوشحال می شویم که با قرار دادن نظر یا پرسشی ما را در بهتر شدن، همراهی کنید.

منابع:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا