بارداری

هفته های بارداری، علائم و تغییرات هفته به هفته در بدن با تصویر

از پیدایش اولین علائم بارداری تا زمان تولد نوزاد، بدن شما به مرور دچار تغییرات عمده می‌شود. شاید باور آن برای شما سخت باشد و حتی از آن شگفت زده شوید. با ورود به هفته های بارداری، بهتر است با در نظر گرفتن دقیق‌تر مراحل نشانه های هر هفته را دقیق بدانید.
 

بارداری در سه ماهه ابتدایی و توضیح هفته های بارداری

برای اینکه شما همراه عزیز، بتوانید یک دید کلی به دوران بارداری خود داشته باشد، سعی کرده ایم به هفته های بارداری به صورت خلاصه و مفید، بپردازیم، با ما همراه باشید و در آخر ما با نظر و یا پیشنهاد خود یاری برسانید. هفته های بارداری در ۳ ماهه نخست عبارتند از:

علائم اولین هفته از هفته های بارداری

اگر سعی دارید باردار شوید و یا احتمال بارداری را می دهید، یک چکاپ کامل انجام دهید تا از سلامتی بدن خود و از آمادگی بدن برای حاملگی و پرورش جنین مطمئن شوید. علاوه بر این، مصرف ویتامین‌های پیش از بارداری (مانند اسید فولیک) که معمولا ۳ ماه قبل از بارداری باید شروع به مصرف کرد را فراموش نکنید.

در این دوران، از مصرف الکل، سیگار و هر نوع مواد مخدر جدا پرهیز شود. همچنین ممکن است نیاز به تعویض یا توقف مصرف داروهای تجویزی یا بدون نسخه باشد. از پزشک خود بپرسید: آیا داروهایی که مصرف می کنید برای بارداری خطری ندارند.

معمولا علائم بارداری سریع خود را نشان نمی دهد، بیشتر زنان معمولا در هفته ۴، وقتی می بینند پریود نمی شوند تا حدودی احتمال بارداری می دهند. علامت هایی مانند مانند تهوع، خستگی، حساسیت به لمس سینه و تکرر ادرار می توانند نشان دهنده شروع این دوران باشد.

مقاله مرتبط : در مورد هفته اول بارداری خود بیشتر بدانید.


برخی از علائم هفته دوم بارداری

بدن در طول ۲ هفته اول، خود را برای لقاح احتمالی آماده می کند (البته در هر بار از عادت ماهیانه می باشد). شروع بارداری از آخرین دوره پریود شما محاسبه می شود.

در هفته دوم، تخمک گذاری شروع می شود که در آن احتمال لکه بینی هم وجود دارد. عمر یک تخمک ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از خروج از تخمدان است. استرس، بیماری، سفر و خواب روی تخمک گذاری اثر می گذارند.

  تذکر: تخمک گذاری اکثر زنان بین روزهای ۱۱ تا ۲۱ چرخه عادت ماهیانه می باشد. 

هفته اول تا چهارم بارداری
هفته اول تا چهارم بارداری

علائم هفته ۳

در زمانی که تخمک به رحم می چسبد، ممکن است مقداری خونریزی واژینال یا لکه‌بینی را تجربه کنید، بسیاری از زنان آن را با عادت ماهانه خود اشتباه می‌گیرند که در واقع لکه‌بینی و خونریزی، سبک‌تر از جریان قاعدگی معمول شما است. مایع آمنیوتیک در این زمان داخل کیسه آمنیون جمع می شود تا از جنین حفاظت کند. 

لکه بینی یکی از علائم اولیه بارداری است. با این حال، اگر خونریزی نسبتا سنگین یا درد در ناحیه شکم یا لگن را تجربه کردید با پزشک خود تماس بگیرید. البته غیر معمول است ولی این علائم می‌تواند نشانه یک حاملگی غیر طبیعی یا لوله‌ای باشد. این اتفاق زمانی می باشد که تخمک بارور، خود را به جایی غیر از دیواره رحم متصل کند. شایع ترین علل حاملگی خارج از رحم عبارتند از التهاب لوله‌های فالوپ و عفونت در رحم.

تذکر: هورمون گنادوتروپین (hCG) در این مرحله تولید می شود و مقدار کافی از این هورمون در ادرار، نتیجه تست بی بی چک را مثبت می کند.

مقاله مرتبط : آمپول HCG چیست؟

علائم هفته ۴

شما عادت ماهیانه خود را از دست داده‌اید و آزمایش، بارداری را نشان می دهد. ممکن است برخی از علائم در این هفته مانند حساسیت سینه‌ها، ویار و لکه بینی کم، را داشته باشید. ممکن است حس بویایی و چشایی شما بیشتر شود.

نکته: اگر سینه‌های شما در حال حاضر دچار درد و حساسیت نشده است، تا چند روز یا چند هفته بعد تجربه خواهید کرد.

 

هفته پنجم بارداری

علائم هفته ۵

یک دقیقه احساس شادی فراوان می‌کنید و بعد از مدتی به همان اندازه نگران هستید؟ همه آن‌ها بخشی از نوسانات روحی شما است که کاملا طبیعی هستند. ممکن است احساس سربلندی، افسردگی، عصبانیت، زودرنجی، نیرومندی و سستی کنید. گاهی اوقات ممکن است همه این نوسانات روحی را در یک ساعت تجربه کنید.

هورمون‌های شما در حال تغییر هستند به خصوص زمانی که یک تغییر بزرگ در راه باشد. نوسانات روحی اغلب در طول ماه آینده شدیدتر می‌شود و گاهی اوقات در پایان بارداری اتفاق می‌افتد.

ممکن است تعجب کنید که در حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد زنان در دوران بارداری، افسردگی و نوسانات روحی را تجربه می‌کنند. اگر در هر مرحله از دوران بارداری به مدت بیشتر از ۲ هفته احساس افسردگی داشتید، به پزشک خود مراجعه کنید.

هفته ششم در دوران بارداری

علائم هفته ۶

چند هفته پیش فکر نمی کردید که واقعا باردار هستید یا نه؟ اما اکنون بدن شما علائمی دارد که برای شما واضح است که باردار هستید. مطمئنا تشخیص برخی از این علائم بارداری در سه ماهه اول می‌تواند کمی مشکل باشد. علائمی مانند خستگی، تهوع، استفراغ، دردناکی سینه‌ها، سردرد، یبوست، ضعف و نوسانات روحی، نشانه هایی بر آن هستید.

سعی کنید با این علائم کنار بیایید و به جنبه روشن آن توجه کنید. بدن شما در حال انجام کار پیچیده‌ای است و بیشتر این علائم ظرف چند هفته آینده کاهش می یابند.هفته 7 دوره حاملگی

علائم هفته ۷

حتی اگر هنوز کاملا مشخص نباشد ولی احتمالا متوجه شده باشید که کمی وزن شما اضافه شده است البته هنوز به اندازه‌ای چاق نشده‌اید که نیاز به لباس‌های بارداری داشته باشید البته شاید بخواهید برای آینده خریداری کنید.

کم کم ممکن است تغییراتی را مشاهده کنید مانند تغییر رنگ در پوست (همه تجربه نمی کنند). احتمالا فشار بیشتری بر مثانه خود احساس می کنید که باعث تکرر ادرار نیز می شود.

هفته هشتم بارداری

علائم هفته ۸

ممکن است شما اشتیاق زیادی برای خوردن خیارشور و بستنی داشته باشید که ویار بارداری می‌تواند به برنامه غذایی سالم شما آسیب برساند. بله، شما به اندازه دو نفر غذا می‌خورید، ولی در واقع برای تغذیه کودک خود فقط حدود ۳۰۰ کالری بیشتر در روز نیاز دارید (یا ۶۰۰ کالری اگر شما منتظر دوقلوها هستید).

اگر کیک شکلاتی و یک بسته چیپس خوشمزه شما را به هوس انداخت، سعی کنید به جای آن یک لیوان آب انبه، یک مقدار پنیر خامه‌ای و یا یک لیوان بزرگ شیر بنوشید.

تذکر: تنگ شدن سوتین یا احساس خستگی از دیگر علائم هفته ۸ بارداری است.

هفته 9

علائم هفته ۹

همان طور که حجم خون شما رو به افزایش است، ممکن است اثرات آن را به صورت سرگیجه یا ادرار احساس کنید. ممکن است آن را در رگ‌های برجسته روی دست‌ها و پاهای خود یا به صورت خونریزی بینی مشاهده کنید.

این حجم خون اضافه برای محافظت از کودک شما در هنگام ایستادن و یا دراز کشیدن در نظر گرفته شده است و در مقابل از دست دادن خون در طول زایمان به شما کمک می‌کند.

صحبت از خونریزی شد، خونریزی واژینال در سه ماه اول بارداری اتفاق می‌افتد و این دلیلی برای نگرانی نیست اما ممکن است نشانه‌ای از بارداری خارج از رحم و یا سقط جنین باشد، بنابراین اگر دائم دچار خونریزی می‌شوید باید به پزشک خود مراجعه کنید.

هفته 10 از هفته های بارداری

علائم هفته ۱۰

درخشش جدید پوست خود را دوست دارید؟ هورمون‌های بارداری HCG و پروژسترون سبب آن می‌شوند. هورمون های پروژسترون و استروژن نیز باعث رشد غده‌های تولید شیر در سینه‌ها نیز می‌شوند.

این هورمون ها باعث افزایش غدد چربی در صورت شما می‌شوند. پوست شما را شفاف‌تر و صاف‌تر می‌کند و حجم خون را افزایش می‌دهند پس پوست شما کمی سرخ می شود.

تذکر: پزشک در مورد آزمایش غربالگری که در سه ماه اول انجام می شود با شما صحبت می کند.

هفته 11

علائم هفته ۱۱

اگر این اولین بارداری شما است، ممکن است احساس کنید ورم کرده‌اید، مانند اینکه یک وعده غذایی بزرگ خورده‌اید. برخی از زنان در آخر سه ماهه اول، شکم کوچکی دارند. احساس تهوع، استفراغ، رشد سریع ناخن و مو یا جوش زدن از دیگر علائم هفته ۱۱ بارداری است.

هفته 12

علائم هفته ۱۲ بارداری

رحم در این هفته شروع به حرکت به سمت بالا می کند و در قسمت بالای استخوان اندام تناسلی شما قرار می گیرد. از این زمان به بعد رحم شما شروع به رشد می‌کند و ظاهر شما تغییر می‌کند، در این مرحله فشار بر روی مثانه شما کمی بیشتر می‌شود.

اولین سونوگرافی در این زمان انجام می شود. تنگی نفس و احساس شادمانی از دیگر علائم هفته ۱۲ بارداری است.

هفته 13 از هفته های بارداری

علائم هفته ۱۳ بارداری

احتمال دارد روی پوست شکم، باسن و سینه ها ترک های پوستی ایجاد شود و سینه ها بزرگ تر شوند. از دیگر علائم هفته ۱۳ افزایش میل جنسی است زیرا احساس خستگی در این دوران کمتر شده است و انرژی بیشتر می شود.بارداری در سه ماهه دوم بارداری

تا اینجا سعی کردیم تا دوره ۳ ماهه اول بارداری را به صورت خلاصه و مفید شرح دهیم و در ادامه، هفته های بارداری در ۳ ماهه دوم را توضیح خواهیم داد.

 

هفته 14

علائم هفته ۱۴ از هفته های بارداری

شما در سه ماهه دوم هستید، بهتر است بدانید که خطر ابتلا به سقط جنین در اواخر این هفته به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده است، ۷۵% سقط جنین در سه ماهه اول رخ می‌دهد. اگر احساس خوب و سرحالی دارید بخاطر تغییرات هورمونی است. سطح تولید هورمون HCG، استروژن و پروژسترون کاهش می‌یابد و شما در سه ماهه دوم احساس خوب دارید.

این هفته معمولا با افزایش انرژی و اشتها همراه است. دردهای شکمی از هفته ۱۴ کم کم شروع می شوند و شکم بر آمده می شود.

مقاله مرتبط : چاقی و خطرات آن در طول بارداری

هفته 15

علائم هفته ۱۵ بارداری

اگر در آینه خود را نگاه کنید، ممکن است یکی دیگر از علائم عجیب هفته ۱۵ بارداری را مشاهده کنید که تیره‌تر شدن پوست در اطراف نوک پستان، ناف، زیر بغل و داخل ران است که  بیش از ۹۰ % از مادران را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این تیره شدن معمولا تا چند ماه پس از زایمان از بین می‌رود.

برای پیشگیری از این علائم بهتر است کمتر در معرض آفتاب باشید و اگر بیرون می‌روید کلاه با لبه پهن بپوشید. حساس شدن دندان ها و سوزش معده از دیگر نشانه های این دوران هستند.

از هفته های بارداری، هفته 16 ام

علائم هفته ۱۶ بارداری

احتمالا کم کم متوجه لگد زدن نوزاد خود خواهید شد، بیشتر مادران این دوره بزرگ حاملگی را بین هفته ۱۶ و ۲۰ تجربه می‌کنند. انتظار ضربه محکم نداشته باشید، اولین ضربات نوزاد بسیار ظریف هستند که اغلب مادران با خارش شکم یا سوء هاضمه اشتباه می‌گیرند. درد یا اسپاسم عضلات و دل پیچه از دیگر علائم هفته ۱۶ بارداری است.

 

هفته 17

علائم هفته ۱۷ بارداری

شکم شما در این روز‌ها گرد‌تر و بزرگتر می‌شود بنابراین بارداری شما را نمایان می کند. رحم شما خود را برای تحولی بزرگ آماده می‌کند و این ممکن است کمی عجیب باشد اما زمانی که شما نوزادتان را به دنیا می‌آورید از زمان شروع بارداری ۱۰۰۰ برابر بزرگتر شده است. حفظ تعادل به دلیل اضافه وزن سخت تر می شود و با رشد بیشتر رحم از این هفته به بعد ممکن است دردهای عصبی سیاتیک شروع شود.

هفته 18

علائم هفته ۱۸ بارداری

ممکن است احساس کنید کودک شما واقعا در حال ضربه زدن است، این ضربات محکم‌تر از هفته قبل است. این ضربه ها برای اکثر مادران، تاییدی است که یک نوزاد در آنجا در حال رشد است. از آنجا که بسیاری از حرکات کودک به اندازه کافی قوی نیستند که شما احساس کنید، ممکن است یک روز لگد و حرکتی را احساس نکنید و چند روز بعد احساس کنید.

از علائم هفته ۱۸ می توان به ورم دست و پا، کمر درد، خون دماغ شدن و بهم خوردن خواب اشاره کرد.

هفته 19

علائم هفته ۱۹ بارداری

اگر این روز‌ها کمی بیشتر احساس بی‌تعادلی می‌کنید به دلیل رشد شکم است که تعادل بدن شما را تغییر می دهد. بزرگی شکم می‌تواند شما را بیشتر مستعد لغزش و افتادن کند، این تغییرات می‌تواند هماهنگی ستون فقرات را برهم بزند و فشار زیادی وارد کند.

برای جلوگیری از درد انجام این موارد ضروری می‌باشد: صاف ایستادن در زمان پیاده‌روی، قرار گرفتن لگن و شانه‌هایتان در یک خط و کمک گرفتن از پاهای خود برای نشستن و خوابیدن به پهلو (درست مانند یک جنین).

هفته 20

علائم هفته ۲۰ بارداری

این هفته زمان جشن است، شما به نیمه راه بارداری خود رسیده‌اید! اگر این روزها به محله خود بازگردید، همه متوجه تغییرات بدنی شما می‌شوند و می‌گویند شما واقعا شبیه مادران باردار شده‌اید. اگر شما هنوز درد رباط را احساس نکردید، ممکن است به زودی این درد را تجربه کنید.

دردهای شدید در ناحیه لگن، شکم و کشاله ران طبیعی است. همانطور که رحم شما رشد می‌کند، رباط‌ها که به دیوار کناری لگن و قسمت فوقانی رحم شما متصل شده‌اند کشیده می‌شوند. ترشحات واژینال و ورم عضلانی از دیگر نشانه های هفته ۲۰ بارداری است.


مقاله مرتبط : دردهای شکمی در زمان حاملگی

هفته 20

علائم هفته 21 بارداری

اکثر زنان با رسیدن به سه ماهه دوم بارداری از نظر فیزیکی احساس بهتری دارند زیرا برخی از علائم اذیت کننده از بین رفته است اما برخی نشانه ها همچنان در هفته 21 بارداری وجود دارند مانند واریس در پاها‌، عفونت های ادراری، تغییرات پوستی، احساس تشنگی، دردهای شکمی و خونریزی واژینال.

تذکر:

  • اگر عفونت ادراری خود را درمان نکنید احتمال دارد عفونت به کلیه ها برود که در آن صورت با علائمی مانند تب، تهوع و استفراغ همراه است.
  • بهتر است ورزش های سبک با تشخیص پزشک در این دوران شروع شود.

برخی دیگر از علائم رایج این دوران می توان به کشیدگی پوست شکم، پا، کمر، ران و سینه اشاره کرد که علت این اتفاق منبسط شدن بدن است. در بیشتر موارد پاها در این دوران ورم می کند اما نگران نباشید چون بدن نسبت به قبل از بارداری تغییرات زیادی کرده و خون و مایعات بیشتری را در خود جای داده است.
نکته: برای بهتر شدن واریس در این دوران از جوراب های مخصوص استفاده کنید و هر زمان وقت داشتین دراز بکشید و پاهای خود را بالاتر از سطح بدنتان قراردهید.

هفته 17

علائم هفته 22 بارداری

در این مرحله هر هفته شاهد اضافه وزن هستید. این اضافه وزن فقط به خاطر تغذیه و رشد جنین نیست بلکه به خاطر افزایش ذخیره چربی مادر برای تولید شیر، پس از تولد نوزاد است. سینه ها بزرگ تر می شود. در این هفته ها حرکات جنین بیشتر از قبل حس می‌کنید. دردهای شکمی یکی از دردهای شایع دوران بارداری خصوصا در هفته 22 است کهبا دردهای دردها سقط جنین اشتباه گرفته می‌شود. اگر این درد همراه با لکه بینی باشد باید حتما به متخصص مراجعه شود. معمولا این دردها به علت انقباضات رحمی ایجاد می شوند که قابل تحمل است و با استراحت بهتر می شود. شکم تا حد زیادی نسبت به قبل بزرگتر شده است ولی هنوز آنقدر اذیت کننده نیست. اگر اولین بارداری خود را تجربه می کنید برای آگاهی بیشتر از این دوران در کلاس‌های زایمان ثبت نام کنید. از دیگر علائم این دوران می‌توان به ترک‌های پوستی، ترشحات سینه، یبوست، کمردرد و گرفتگی عضلات پا اشاره کرد.

تذکر: برای جلوگیری از دیابت و فشار خون بارداری حتما وزن خود را زیر نظر متخصص کنترل کنید.


توجه: مقاله در حال به روز رسانی می باشد و هفته های بارداری بعدی به زودی اضافه می شوند.

 

امیدواریم که توضیحات در حالی که بسیار مختصر می باشد، برای شما مفید بوده باشد، در صورتی که در مورد بارداری خود سوالی دارید مطرح کنید و حتی تجربه شخصی خود را با ما به استراک بگذارید.

تیم ژرسه

منبع

pregnancy birth & baby

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا