بارداری

زایمان راحت با انجام تمرین کگل

زایمان راحت تر با انجام دادن تمرین کگل در دوران بارداری

تمرین کگل، شاید نام این تمرین را بارها شنیده باشید. تمرین کگل نوعی فعالیت است که در دوران بارداری به زنان توصیه می‌شود. اگر خانم بارداری به طور متناوب این تمرین را در ۹ ماه بارداری خود انجام دهد، موقع زایمان فشار کمتری را احساس خواهد کرد و دچار بواسیر و هموروئید نخواهد شد. در زیر توضیحات خانم زهره شفیعی کارشناس مامایی را خواهیم خواند که مواردی را درباره‌ی این تمرین فرموده‌اند.

تمرین کگل اولین بار توسط فردی به نام کگل ابداع شد و به همین دلیل نام این حرکت را کگل نامیدند. در واقع این حرکت برای تقویت عضلات کف لگن بسیار مفید است. کگل نه تنها برای زنان باردار بلکه در کل برای خانم‌ها بسیار مفید است و برای کاهش و جلوگیری از بواسیر تاثیر زیادی دارد.

روش انجام تمرین کگل

برای انجام این تمرین ابتدا باید عضلاتی را که در این حرکت درگیر هستند بشناسیم. برای یاد گرفتن این تمرین توصیه می‌شود که روزی یک بار، این حرکت در دستشویی تمرین شود. به خانم‌های حامله توصیه می‌شود که در هنگام انجام عمل دفع ادرار عضلات کف لگن خود را جمع کرده و سپس آرام آرام شل کنند. به طوری که جریان ادرار را نگه داشته و سپس رها کنند.

بعد از انجام این تمرین در دستشویی می‌توان یاد گرفت که در واقع کدام عضله را باید درگیر کرد. سپس می‌توان تمرین کگل را به حالت‌های ایستاده و یا خوابیده انجام داد. تمرین کگل به این صورت است که باید با دمی عمیق در ۵ ثانیه عضلات کف لگن را جمع کرده و همراه با بازدم در طول ۵ ثانیه عضلات را شل کنند. اگر در ماه‌های اول قادر به شل کردن عضلات در ۵ ثانیه نبودید سعی کنید کم کم عضلات کف لگن را کنترل کرده و طول تمرین را بیشتر نمایید.

فواید تمرین کگل بر بدن بانوان

این تمرین علاوه بر پیشگیری از هموروئید از مواردی مثل افتادگی رحم، تکرر ادرار، دفع ناگهانی و کاهش لذت جنسی جلوگیری می‌کند. همچنین بعد از زایمان باعث ترمیم هر چه سریع‌تر محل برش می‌شود.

مقاله مرتبط : تاثیر یوگا در بارداری

مادران بارداری که تمرین کگل را انجام نداده‌اند در ماه‌های آخر احساس درد و فشار زیادی را در ناحیه لگن خود می‌کنند و این حس را دارند که هر آن جنینشان می‌خواهد از رحم خارج شود. این علائم نشانه ضعف عضلات کف لگن می‌باشد.

تمرین کگل در دوران بارداری بسیار توصیه می‌شود و بعد از یادگیری آن خانم‌ها باید روزی ۳ مرتبه آن را انجام دهند که در هر مرتبه ۱۰ الی ۳۰ بار عضلات را منقبض نمایند. انجام این تمرین از اوایل دوران حاملگی باعث می‌شود که فرد در آخر بارداری و زایمان دچار درد و فشار نگردد.

چگونه از هموروئید پیشگیری نماییم؟

برای پیشگیری از هموروئید خانم‌های باردار نباید در زمان دفع و اجابت مزاج فشار زیادی را به خود وارد نمایند یا به مدت طولانی در دستشویی بنشینند. اضافه وزن زیاد نداشته باشند، از میوه و سبزیجات و فیبر کافی در رژیم غذایی خود استفاده نمایند، روزانه آب کافی مصرف نمایند و تمرینات گفته شده را انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا