بارداری

ریزش مو بعد از زایمان با آن چه کنیم؟

ریزش مو بعد از زایمان یکی از مشکلات شایع در دوران بارداری و بعد از آن می‌باشد. به علت تغییرات به وجود آمده در بدن، مخصوصا تغییرات هورمونی، رشد مو در این دوران نیز دچار تغییراتی می‌گردد. معمولا رشد مو در این دوران کم و یا متوقف می‌شود، در مواردی نیز ریزش مو اتفاق می‌افتد.

این موضوع می‌تواند بسیاری از خانم‌ها و مادران را دچار نگرانی کند. کم پشت شدن موها و ریزش مو می‌تواند سبب شود که خانم‌ها فکر کنند دیگر مانند قبل زیبا نیستند و یا جاذبه لازم را ندارند. اما باید توجه داشته باشید که این مشکل بسیار شایع می‌باشد و معمولا اکثر خانم‌ها آن را تجربه می‌نمایند.

ریزش مو بعد از زایمان در اغلب اوقات خود به خود رفع شده و رو به بهبودی می‌رود. ممکن است در مواردی که فرد از قبل مشکل مو داشته باشد، این ریزش بسیار شدید بوده و به سختی درمان انجام شود. اگر مشکل خاصی قبل از دوران بارداری و زایمان نداشته باشید، قطعا به زودی ریزش مو متوقف می‌گردد.

مراقب رفتارتان با موهای خود باشید

برخی از افراد تا جایی که امکان دارد رفتار خشن و سختی را با موهای خود دارند. نباید موهای خود را به سختی و با خشونت ببندید. کشیدن زیاد مو می‌تواند سبب سست شدن ریشه مو گردد.

استفاده از کش‌ها و کلیپس‌های بسیار محکم می‌تواند آسیب بسیار زیادی را به موهایتان وارد نماید و سبب ریزش مو گردد. سعی کنید در اغلب مواقع از مدل‌های باز و یا شل بستن برای موهای خود استفاده نمایید. رفتار لطیف و ملایم می‌تواند جلوی این مشکل را بگیرد.

در زمان شانه زدن موها احتیاط را رعایت کنید

استفاده از شانه مناسب برای موهایتان یکی از موارد بسیار مهم دیگر در رابطه با ریزش مو می‌باشد. معمولا توصیه می‌شود از شانه‌هایی استفاده شود که دارای دندانه‌های بزرگ و با فاصله می‌باشند، این نوع شانه‌ها به ساقه و ریشه مو آسیب کمتری را وارد می‌نمایند.

همچنین دقت داشته باشید که باید شانه زدن را به آرامی انجام دهید. خیس بودن موها در زمان شانه زدن نیز می‌تواند سبب تشدید ریزش مو گردد. بهتر است بعد از خشک شدن اقدام به شانه کردن کنید.

حرارت و گرما می‌تواند سبب ریزش مو گردد

برخی از خانم‌ها روزانه برای شکل دادن به موهای خود از سشوار، اتوی مو و یا … استفاده می‌نمایند. باید توجه داشته باشید که قرار دادن روزانه مو در معرض حرارت می‌تواند سبب ریزش مو شدید گردد.

توصیه می‌گردد که کمتر از این وسیله‌ها برای صاف کردن و یا حالت دادن مو استفاده شود. حتی در زمان خشک کردن موها با سشوار بهتر است آن را در کمترین دما قرار داده و اقدام به خشک کردن موهایتان کنید.

از محصولات مناسب برای موهای خود استفاده نمایید

در صورتی که مشکل ریزش مو و یا هر مشکل دیگری دارید حتما باید از محصولاتی مناسب برای رسیدگی به موهای خود استفاده نمایید. موهای رنگ شده و یا آسیب دیده نیاز بیشتری به رسیدگی دارند. بهتر است از شامپوهایی که خاصیت ترمیم کنندگی دارند استفاده کنید.

شامپوهای نرم کننده برای افرادی که دچار ریزش مو هستند می‌تواند بسیار مضر باشد، بنابراین از نرم کننده‌ها استفاده نکنید. انواع روغن‌های طبیعی می‌تواند خاصیت ترمیم کنندگی بسیار قوی را داشته باشند. ماساژ دادن ریشه موها توسط این روغن‌ها می‌تواند سبب افزایش گردش خون و توقف ریزش مو گردد.

استرس و اضطراب را از خود دور کنید

استرس یکی از عوامل تشدید کننده ریزش مو می‌باشد. معمولا بعد از زایمان مادران دچار استرس می‌گردند. بی تجربه بودن یکی از موارد تاثیر گذار در استرس بعد از زایمان می‌باشد.

بهتر است از اطرافیان با تجربه خود کمک بگیرید و از آن‌ها بخواهید که تجربه‌هایشان را با شما در میان بگذارند. داشتن اضطراب روی فولیکول مو اثر گذاشته و سبب کم پشتی و یا ریزش مو می‌گردد. داشتن آرامش و دوری از استرس می‌توان راهی برای فرار از ریزش مو باشد.

تغییری در موهای خود ایجاد نمایید

ممکن است بعد از زایمان به دلیل ریزش مو، موهایتان کم پشت شده باشد و اصلا از این وضعیت راضی نباشید. می‌توانید برای حل این مشکل مدل موهای خود را تغییر دهید.

معمولا کوتاه کردن موها می‌تواند استایل موها را بهتر و پر پشت تر نشان دهد. قطعا این کار می‌تواند تاثیر مثبتی را در روحیه شما داشته باشد و میزان استرس را کمتر نماید.

همین مسئله می‌تواند میزان ریزش مو بعد از زایمان را نیز کاهش دهد. برای تغییری زیبا خودتان را حاضر کنید تا به همراه فرزندتان لذت بیشتری را از زندگی ببرید.

مراقب رژیم غذایی خود باشید

قطعا وجود کمبودهایی در رژیم غذایی می‌تواند ریزش مو را تشدید نماید. پروتئین یکی از اساسی‌ترین ماده‌هایی است که به طور مستقیم بر روی مو تاثیر می‌گذارد.

مادرانی که به تازگی زایمان خود را انجام داده‌اند باید مقدار کافی از پروتئین را در رژیم غذایی خود قرار دهند. آهن نیز یکی دیگر از ماده‌های اساسی برای جلوگیری از ریزش مو بعد از زایمان می‌باشد.

وجود آهن کافی در رژیم غذایی پیش از بارداری و بعد از آن می‌تواند رشد موها را افزایش دهد. بهتر است مواد غذایی غنی را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

از مکمل‌ها برای توقف ریزش مو بعد از زایمان استفاده نمایید

مکمل‌هایی مانند انواع ویتامین‌ها، کلسیم و زینک می‌تواند تاثیر فراوانی را بر روی سلامتی مادر و نوزاد شیرخوار داشته باشد.

قطعا در زمان بارداری و زایمان کمبودهایی در بدن مادر به وجود می‌آید که باید برای جبران آن‌ها از مکمل‌های دارویی و غذایی استفاده گردد.

ویتامین دی، ب و سی از مواد ضروری هستند که باید به طور منظم وارد بدن شوند. بهتر است برای جلوگیری از ریزش مو با پزشک خود مشورت نموده و از ویتامین‌های ضروری در دوران بارداری استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا