بارداریپس از بارداری

ریزش مو بعد از زایمان، با آن چه کنیم؟

یکی از مشکلات رایج در دوران بارداری، ریزش موی بعد از آن است که به علت تغییرات به وجود آمده در بدن، مخصوصا تغییرات هورمونی، رشد مو در این دوران نیز دچار تغییراتی می‌‌شود. معمولا رشد مو در این دوران کم یا متوقف می‌شود و در مواردی نیز ریزش مو اتفاق می‌افتد.

این موضوع می‌تواند بسیاری از خانم‌ها و مادران را دچار نگرانی کند. کم پشت شدن موها و ریزش مو می‌تواند سبب شود که خانم‌ها فکر کنند دیگر مانند قبل زیبا نیستند و یا جاذبه لازم را ندارند. اما باید توجه داشته باشید که این مشکل بسیار شایع است و معمولا اکثر خانم‌ها آن را تجربه می‌‌کنند.

ریزش مو بعد از زایمان در اغلب اوقات خود به خود رفع می‌شود و رو به بهبودی می‌رود. ممکن است در مواردی که فرد از قبل مشکل مو داشته باشد، این ریزش بسیار شدیدتر بوده و به سختی درمان انجام شود. اگر مشکل خاصی قبل از دوران بارداری و زایمان نداشته باشید، قطعا به زودی متوقف می‌‌شود.

علت ریزش موی بعد از زایمان

پس از بارداری سطح هورمون‌ها به حالت طبیعی برمی‌گردد اما سطح استروژن در بدن کاهش پیدا می‌کند. در واقع سطح بالای استروژن جلوی ریزش مو در دوران بارداری را می‌گیرد. بنابراین با کاهش آن دوباره ریزش موی بعد از زایمان شروع می‌شود. خوب است بدانید در طی دوران بارداری ریزش مو نداشته‌اید و موهای مرده باید بریزند تا موهای جدید جا برای رشد داشته باشند. این پدیده تلوژن افلی‌ویوم نام دارد که ممکن است در اثر اتفاقات زیادی رخ دهد. معمولا ریزش موی بعد از زایمان در افراد مختلف بین 3 تا 6 ماه طول می‌کشد.

راهکارهای درمانی برای ریزش موی بعد از زایمان

رفتار با مو

برخی از افراد رفتار خشن و سختی را با موهای خود دارند. نباید موهای خود را به سختی و با خشونت ببندید. کشیدن زیاد مو باعث سست شدن ریشه آن می‌شود.

استفاده از کش‌ها و کلیپس‌های بسیار محکم می‌تواند آسیب بسیار زیادی را به موهایتان وارد کند و سبب ریزش مو شود. سعی کنید در اغلب مواقع از مدل‌های باز یا شل برای بستن موهای خود استفاده کنید. رفتار لطیف و ملایم با موها می‌تواند جلوی این مشکل را بگیرد و تا حدی تاثیرگذار باشد.

احتیاط در زمان شانه کردن موها

یکی از مواردی که باید به آن توجه کنید، استفاده از شانه مناسب برای موهایتان است زیرا در ریزش مو تاثیر دارد. معمولا توصیه می‌شود از شانه‌هایی استفاده شود که دارای دندانه‌های بزرگ و با فاصله هستند، این نوع شانه‌ها به ساقه و ریشه مو آسیب کمتری را وارد می‌‌کنند.

همچنین دقت داشته باشید که باید شانه کردن مو را به آرامی انجام دهید. خیس بودن موها در زمان شانه کردن نیز می‌تواند سبب تشدید ریزش مو شود. بهتر است بعد از خشک شدن مو اقدام به شانه کردن آن کنید.

بیشتر بدانید: افسردگی بعداز زایمان و آیا طب سنتی راهکاری برای آن دارد؟

حرارت و گرما و تاثیر آن در ریزش مو

برخی از خانم‌ها روزانه برای شکل دادن به موهای خود از سشوار، اتوی مو و غیره استفاده می‌‌کنند. باید توجه داشته باشید که قرار دادن روزانه مو در معرض حرارت می‌تواند سبب ریزش مو شدید شود.

بنابراین توصیه می‌‌شود که کمتر از این وسیله‌ها برای صاف کردن و یا حالت دادن مو استفاده شود. حتی در زمان خشک کردن موها با سشوار بهتر است آن را در کمترین دما قرار داده و اقدام به خشک کردن موهایتان کنید.

درمان ریزش موی بعد از زایمان(بارداری)

استفاده از محصولات مناسب برای مو

در صورتی که مشکل ریزش مو یا هر مشکل دیگری دارید، حتما باید از محصولاتی مناسب برای رسیدگی به موهای خود استفاده نمایید. خوب است بدانید موهای رنگ کرده یا آسیب دیده نیاز بیشتری به رسیدگی دارند. در اینجور مواقع بهتر است از شامپوهایی که خاصیت ترمیم کنندگی دارند، استفاده کنید.

شامپوهای نرم کننده برای افرادی که دچار ریزش مو هستند، می‌تواند بسیار مضر باشد. بنابراین بهتر است از نرم کننده‌ها استفاده نکنید. انواع روغن‌های طبیعی می‌تواند خاصیت ترمیم کنندگی بسیار قوی را داشته باشند. ماساژ ریشه موها توسط این روغن‌ها می‌تواند سبب افزایش گردش خون و توقف ریزش مو شود.

دوری از استرس و اضطراب

استرس یکی از عوامل تشدید کننده است. معمولا بعد از زایمان مادران دچار استرس می‌‌شوند، بی‌تجربه بودن یکی از موارد تاثیرگذار در استرس بعد از زایمان است.

بهتر است از اطرافیان با تجربه خود کمک بگیرید و از آن‌ها بخواهید که تجربه‌هایشان را با شما در میان بگذارند. اضطراب و نگرانی روی فولیکول مو اثر می‌گذارد و سبب کم پشتی یا ریزش مو می‌‌‌شود. داشتن آرامش و دوری از استرس می‌تواند راهی برای فرار از ریزش مو باشد.

تغییر در موها

ممکن است بعد از زایمان به دلیل ریزش مو، موهایتان کم پشت شوند و اصلا از این وضعیت راضی نباشید. می‌توانید برای حل این مشکل مدل موهای خود را تغییر دهید. معمولا کوتاه کردن موها و استایل آن می‌تواند روی روحیه و تغییر ظاهر شما نقش داشته باشد. همچنین سبب بهتر شدن و پرپشت‌تر شدن موها می‌شود. خوب است بدانید با اینکار استرس شما به مرور کمتر می‌شود.

همین مسئله می‌تواند میزان ریزش مو بعد از بارداری را نیز کاهش دهد. برای تغییری زیبا، خودتان را حاضر کنید تا به همراه فرزندتان لذت بیشتری را از زندگی ببرید.

مراقب از رژیم غذایی

قطعا وجود کمبودهایی در رژیم غذایی می‌تواند ریزش مو را بیشتر کند. یکی از موادی که به طور مستقیم روی مو تاثیر می‌گذارد، پروتئین است. مادرانی که به تازگی زایمان کرده‌اند، باید مقدار کافی از پروتئین را در رژیم غذایی خود قرار دهند. آهن نیز یکی دیگر از ماده‌های اساسی برای جلوگیری از ریزش مو بعد از زایمان است.

وجود آهن کافی در رژیم غذایی پیش از بارداری و بعد از آن می‌تواند رشد موها را افزایش دهد. بهتر است مواد غذایی غنی را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

استفاده از مکمل‌ها برای توقف ریزش مو بعد از زایمان

مکمل‌هایی مانند انواع ویتامین‌ها، کلسیم و زینک می‌تواند تاثیر فراوانی را بر روی سلامتی مادر و نوزاد شیرخوار داشته باشد. قطعا در زمان بارداری و زایمان کمبودهایی در بدن مادر به وجود می‌آید که باید برای جبران آن‌ها از مکمل‌های دارویی و غذایی استفاده شود.

ویتامین D، B و C از مواد ضروری هستند که باید به طور منظم وارد بدن شوند. بهتر است برای پیشگیری از ریزش مو با پزشک خود مشورت نموده و از ویتامین‌های ضروری در دوران بارداری استفاده کنید.

کاشت مو

یکی از روش‌های متداول برای درمان ریزش موی زنان، کاشت مو است اما برای ریزش موی بعد از بارداری بهتر است بلافاصله کاشت مو انجام ندهیم. بنابراین پس از طی دوران شیردهی بهتره در مورد روش‌های کاشت مو با متخصصین مشورت کنیم.

پلاسمای غنی از پلاکت

پس از گرفتن خون از شخص آن را درون دستگاهی قرار می‌دهند تا عناصر سازنده آن جدا شوند. همان‌طور که می‌دانید پلاکت‌ها نوعی از سلول‌های خونی هستند که فرآوری می‌شوند و سپس به پوست کف سر تزریق می‌شوند. بسیاری از متخصصین معتقدند این روش باعث تحریک سلول‌ها برای رشد مو می‌شود.

لیزر

سازمان غذا و داروی آمریکا شانه‌ها، کلاه‌ها و سایر دستگاه‌های لیزر مخصوص خانه را تایید کرده است. در نتیجه می‌توان بدون نسخه پزشک آن‌ها را خرید و برای درمان ریزش مو استفاده کرد. یک نکته در مورد این دستگاه‌ها این است که با نور لیزر کم انرژی به تحریک رشد موهای جدید کمک می‌کنند.

امیدواریم مطالب فوق برای شما همراهان عزیز و همیشگی مفید بوده باشد. ممنون می‌شویم نظرها و پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید.

تیم محتوای ژرسه

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا