نوزاد و کودک

مقدار مناسب شیر خشک برای نوزاد چقدر است؟

شیر خشک برای نوزادانی که از شیر مادر محروم هستند استفاده می‌شود. قطعا هر مادری می‌داند که بهترین شیر برای نوزاد، شیر خودش می‌باشد. اما در مواقعی نوزاد از خوردن شیر مادر امتناع می‌ورزد. در این مواقع مادر اقدام به دادن شیر خشک می‌نماید. میزان و تعیین کردن مقدار مناسب شیر خشک برای هر نوزاد شاید کار راحتی نباشد. در این مطلب می‌خواهیم به مقدار مناسب شیر خشک برای هر نوزاد بپردازیم.

نوزادان و شیر خشک

نوزادانی که از شیر مادر خود تغذیه می‌نمایند معمولا بعد از مکیدن زمان معینی سیر شده و از سینه مادر جدا می‌شوند، اما در نوزادانی که شیر خشک مصرف می‌نمایند این نوزاد نیست که مقدار شیر را معین می‌نماید، بلکه مادر مقداری را آماده کرده و در شیشه شیر به فرزند خود می‌دهد.

باید بدانید میزان نیاز و اشتهای نوزادان متفاوت است. ممکن است دو نوزاد در یک بازه سنی میزان اشتهای بسیار متفاوتی را با یکدیگر داشته باشند. معمولا نوزادانی که شیر خشک مصرف می‌نمایند دارای وزنی نسبتا زیادتر هستند.

نوزادانی که صرفا شیر خوار هستند و هنوز شروع به خوردن غذاهای جامد نکرده‌اند معمولا روزانه حدود ۹۵۰ میلی لیتر شیر مصرف می‌نمایند. قطعا کودکانی که بیشتر از ۶ ماه سن دارند و قادر به خوردن غذا می‌باشند، باید میزان شیر آن‌ها کاسته شود.

برخی از مادران در کنار شیر خود از شیر خشک به عنوان یک ماده مکمل نیز استفاده می‌نمایند. بهترین کار برای فهمیدن مقدار مناسب شیر خشک برای فرزند خود، مشورت با یک پزشک متخصص می‌باشد. پزشکان میزان نیاز نوزاد را به طور دقیق‌تری معین می‌نمایند.

مقدار مناسب شیر خشک بر اساس سن نوزاد

سن نوزاد یکی از فاکتورهایی است که میزان نیاز او را به شیر خشک معین می‌نماید. اگر از همان هفته اول قصد دارید نوزاد را با شیر خشک تغذیه کنید و یا شیر مادر به اندازه کافی وجود ندارد، باید توجه داشته باشید که کودک تازه متولد شده به وعده‌های زیادی نیاز دارد.

معمولا نوزادان چند روزه هر یک ساعت یکبار برای شیر خوردن بیدار می‌شوند و در هر وعده حدود ۳۰ الی ۶۰ سی سی شیر مصرف می‌کنند. با بزرگتر شدن نوزاد تعداد وعده‌ها کمتر شده و میزان هر وعده بیشتر می‌گردد.

البته باید توجه داشته باشید که نوزاد، بیش از حد طبیعی و مقدار مناسب شیر خشک را مصرف نکند. زیرا ممکن است از لحاظ وزنی بیشتر از حد مجاز شود و بدن او از نظر سلامتی در خطر بیفتد.

نکته قابل توجه نیز وجود دارد، این موضوع که بازه‌های زمانی در طول رشد وجود دارد که نوزاد به شیر بیشتری نیاز خواهد داشت و میزان گرسنگی زیادی را نیز دارا خواهد بود.

در طول این جهش‌های رشدی نوزاد دچار گرسنگی بیشتری می‌شود، زیرا برای بدن شیر بیشتری نیاز است.

مقدار شیر مناسب بر اساس وزن نوزاد

قانونی وجود دارد که شما به راحتی می‌توانید از آن برای ۶ ماه اول نوزاد خود استفاده نمایید. بر اساس این قانون به ازای هر کیلوگرم وزن نوزاد، شما باید ۱۶۰ سی سی شیر به او بدهید، البته در طول شبانه روز.

به طور مثال نوزادی که دو کیلو و هفتصد گرم وزن دارد باید در طول شبانه روز ۴۲۰ سی سی شیر خشک بخورد. با احتساب این قانون می‌توانید تا ۶ ماهگی میزان معین شیر را بدانید.

البته توجه داشته باشید که ممکن است نوزاد شما در طول شبانه روز نیاز بیشتر و یا کمتری را به شیر خشک داشته باشد. این حکم کلی نیست و امکان دارد در برخی از روزها نوزاد دچار کم اشتهایی و یا اشتهای زیاد شود.

چگونه بدانیم نوزاد بیش از حد نیاز شیر خشک خورده است؟

بیشتر نوزادان بعد از خوردن وعده غذایی خود کمی شیر بالا می‌آورند، اما استفراغ و خالی شدن معده بعد از خوردن شیر خشک می‌تواند نشانه این باشد که نوزاد بیش از اندازه نیاز خود شیر مصرف نموده است.

همچنین وجود دل درد و گریه کردن بعد از وعده غذایی می‌تواند از نشانه‌های دیگر اضافی خوردن شیر باشد. اگر نوزاد دارای شکم سفتی است و پاهای خودش را جمع می‌کند، قطعا معده او بیش از ظرفیت پر شده است.

متاسفانه برخی از مادران با هر گریه کودک یک شیشه شیر به دستش می‌دهند. ممکن است گریه کودک شما دلایل دیگری داشته باشد.

احتیاج به آروغ زدن، کثیف شدن پوشک، نیاز به بغل مادر و …. می‌تواند علت گریه نوزاد شما باشد.

بنابراین در هر فرصت به نوزاد خود شیر خشک ندهید. زمانی این کار را کنید که از گرسنه بودن او اطمینان کامل را دارید. سعی کنید نوزاد خود را شناخته و نسبت به نیازهای او آگاه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا