اقدام به بارداریبارداریبیماری آقایانبیماری خانم هابیماری‌هاسلامت و تغذیه

همه چیز درباره‌ی بارداری و ایدز

بیماری ایدز یکی از معضلاتی است که بیشتر جوامع با آن درگیر می‌باشند. ابتلا به این بیماری واگیردار از طریق تماس مستقیم با خون آلوده و یا از طریق رابطه جنسی اتفاق می‌افتد. این بیماری برای خود بیمار و همچنین برای جامعه هزینه‌های سنگینی را دارد. آشنا شدن با بیماری ایدز و دانستن درباره‌ی پیشگیری از آن می‌تواند کمک زیادی را در کاهش گسترش آن نماید.

شاید فکر عامه مردم این باشد که فردی که دچار این بیماری می‌باشد، نمی‌تواند صاحب فرزند شود. اما باید بدانید که از نظر علمی و پزشکی مادری که دچار بیماری ایدز است می‌تواند فرزند سالم و بی‌عیب و نقصی را به دنیا بیاورد. حتی ویروس این بیماری از مادر به جنین انتقال نمی‌یابد. البته با شرایط و مراقبت‌های لازم.

شانس بارداری برای زنان دچار اچ ای وی وجود دارد. معمولا زوج‌هایی، که مبتلا به این بیماری می‌باشند در این باره نگرانی‌های فراوانی را دارند. صاحب فرزند شدن یکی از نعمت‌های بزرگی است که خداوند برای انسان‌ها قرار داده است. امروزه با استفاده از علم پزشکی یک خانم دچار بیماری ایدز می‌تواند بدون هیچ مشکلی فرزند سالمی را به دنیا بیاورد.

با دچار بودن به بیماری ایدز نیز می‌توان صاحب فرزند شد؟

ویروس اچ آی وی به خودی خود باعث ناباروری نمی‌شوند، اما ممکن است میزان باروری خانم را کاهش دهد. در توضیح موضوع بچه‌دار شدن زوج‌های مبتلا به بیماری ایدز، باید موضوع را به سه دسته جدا کرد. در واقع سه نوع زوج وجود دارد: زوج‌هایی که هم مرد و هم زن مبتلا به اچ آی وی هستند، زوج‌هایی که فقط خانم این بیماری را دارد، زوج‌هایی که فقط آقا مبتلا به اچ آی وی می‌باشد.

زوج‌هایی که فقط خانم مبتلا به بیماری اچ آی وی می‌باشد

معمولا برای بارداری زوج‌هایی که فقط خانم دچار بیماری ایدز می‌باشد، از روش‌های آزمایشگاهی برای باروری استفاده می‌نمایند. به این صورت اسپرم از مرد گرفته شده و در آزمایشگاه بعد از آزمایش و بهینه سازی شدن در زمان تخمک گذاری به لوله رحم زن تزریق می‌گردد.

استفاده از این روش باعث می‌شود تا ویروس به جنین منتقل نگردد. البته بعد از بارداری خانم باید ۹ ماه تحت مراقبت‌های پزشک باشد تا مشکلی برای مادر و جنین پیش نیاید.

زوج‌هایی که فقط آقا مبتلا به اچ آی وی می‌باشد

زوج‌هایی که فقط آقا دچار اچ آی وی است، نیز از روش‌های آزمایشگاهی استفاده می‌گردد. اسپرم از مرد گرفته می‌شود و توسط روش‌های ژنتیکی، ژن بهینه سازی می‌شود تا ویروس به جنین منتقل نگردد. بعد از این کار اسپرم به بدن زن منتقل می‌گردد تا نطفه تشکیل یافته و جنین شروع به رشد نماید.

زوج‌هایی که هم مرد و هم زن مبتلا به اچ آی وی هستند

زوج‌هایی که هر دو مبتلا به بیماری ایدز هستند، در صورت نداشتن باروری می‌توانند طبق تجویز پزشک داروهایی را مصرف کرده و اقدام به باروری نمایند. بعد از بارداری به روش طبیعی باید داروهای خاصی برای جلوگیری از انتقال بیماری به جنین مصرف گردد. چیزی که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است مصرف مرتب داروها است.

در صورت استفاده نکردن از داروها احتمال انتقال ویروس ۲۰ در صد افزایش می‌یابد و چنانچه فرد از داروهای متناسب استفاده نماید، احتمال ابتلا تا کمتر از ۱ درصد کاهش می‌یابد.

زایمان طبیعی و شیردهی برای زنان مبتلا به بیماری ایدز ممنوع است

بعد از باردار شدن خانم، باید اقداماتی را برای پیشگیری از انتقال ویروس به جنین انجام داد. مادر حتما باید در طول ۹ ماه تحت دارو درمانی قرار بگیرد. با استفاده از داروهای مناسب می‌توان ریسک انتقال بیماری را به کمتر از ۱ درصد رساند. در صورتی که فرد از دارو کمک نگیرد ممکن است بیماری ایدز به جنین نیز انتقال یابد.

همچنین این افراد نباید نوزاد را به صورت طبیعی به دنیا آورند و روش سزارین بهترین راه برای به دنیا آوردن بچه است. زیرا در زایمان طبیعی با پاره شدن کیسه آب ممکن است بیماری ایدز از مادر به فرزند منتقل گردد. همچنین توصیه می‌گردد، این خانم‌ها بعد از زایمان به نوزاد خود شیر ندهند، زیرا امکان انتقال ویروس از مادر به نوزاد وجود دارد.

آیا خانم‌های مبتلا به ایدز می‌توانند رحم اجاره نمایند؟

در مواردی پیش می‌آید که خانمی هم دچار بیماری ایدز است و هم قدرت باروری را ندارد. معمولا در افراد سالم پیشنهاد به استفاده از رحم جایگزین می‌شود، اما در این مورد ممکن است در صورت شستشوی تخمک و راه حل‌های ژنتیکی باز هم مادر جایگزین مبتلا به این ویروس گردد.

در واقع نمی‌توان اطمینان کامل به فردی که رحمش را اجاره می‌دهد داد که مبتلا به بیماری نخواهد شد. به همین دلیل از این روش برای باروری خانم‌های دارای اچ آی وی مثبت استفاده نمی‌شود. روش‌های آی وی اف بهترین روش برای باروری این افراد می‌باشد. یعنی تخمک و اسپرم از زوج‌ها گرفته می‌شود و لقاح در آزمایشگاه انجام می‌گردد. بعد از تشکیل نطفه آن را در رحم زن جای گذاری می‌نمایند تا جنین رشد نماید.

به هر حال علم پزشکی به قدری پیشرفت کرده است که تمام خانم‌ها و زوج‌های مبتلا به بیماری ایدز می‌توانند به راحتی و بدون داشتن هیچ مشکلی صاحب فرزند شوند. شاید اگر قبلا در این مورد حرف می‌زدیم کسی باور نمی‌کرد که قرار باشد روزی این اتفاق بیفتد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا