نوزاد و کودک

غذاهای مناسب برای کودکان کم‌ وزن

درگذشته  اگر کودکی چاق و تپل بود والدین فکر می‌کردند فرزند سالمی دارند اما امروزه دیگر به این شکل نیست ولی از طرف دیگر داشتن کودکی بدغذا و کم‌وزن نیز مشکل‌ساز است.

کودکان چون در سن رشد قرار دارند و  به دلیل داشتن فعالیت بدنی بالا نیاز دارند تا غذایی که می‌خورند مقوی  باشد و به رشد بهترشان کمک کند. همیشه تغذیه کودک برای پدر مادر یک چالش اساسی محسوب می‌شود.

خوب غذا نخوردن کودک و لاغری او در سنین رشد پدر و مادر را نگران می‌کند.  اگر کودکی دارید که از کم‌وزن بودن رنج می‌برد و این مشکل شما را نگران می‌کند در این مقاله سعی می‌کنیم توصیه‌های مناسبی را رفع این مشکل به شما ارائه دهیم و انواع غذاهای مقوی را برطرف کردن مشکل کم‌وزنی کودکتان به شما معرفی خواهیم کرد.

لیست مواد غذایی برای کودکان کم‌ وزن

نکته مهمی که در ابتدای تنظیم لیست مواد غذایی مناسب برای یک کودک کم‌ وزن باید به آن توجه داشته باشید این است که در اصلی‌ترین مواد غذایی در این لیست لبنیات است. استفاده از لبنیات در طی وعده صبحانه و سایر وعده غذایی باید گنجانده شود.

حتماً دو لیوان شیر در طی روز و خامه به کودک دلبندتان بدهید تا نیاز کلسیم و پروتئین بدن او تأمین شود. اگر کودک شما علاقه به مصرف شیر ندارد می‌تواند شیر را طعم دار کنید تا کودک مشتاق خوردن آن شود برای مثال می‌توانید شیر را به شکل شیرموز، شیرکاکائو، شیر عسل، اسموتی، میلک شیک درآورید.

پنیر، ماست و کره هم گزینه مناسبی برای کودکان کم‌ وزن است، شما می‌توانید پنیر و کره را در غذاهای مختلف استفاده کنید و در وعده غذایی او ماست نیز بگنجانید. در مورد مصرف کره و خامه افراط نکنید و حتماً در این مورد با پزشک کودکتان مشورت کنید. کره بادام‌زمینی نیز جز مواد غذایی سالم است و انرژی زیادی دارد و انتخاب مناسبی برای گنجاندن در وعده غذایی کودکان است.

مقاله مرتبط : حساسیت غذایی کودکان

غذاهای مناسب برای رشد کودکان

حبوبات مانند نخود، لوبیا، عدس، ماش و غیره از منابع غنی پروتئین برای رشد بدن محسوب می‌شوند. همچنین غلاتی مانند برنج؛ گندم، جو و غذاهایی که منبع غنی غلات به‌عنوان منبع خوبی برای تأمین انرژی ، کربوهیدرات، پروتئین و مواد مغذی به شمار می‌آیند.

استفاده از غلات و حبوبات به‌شدت برای کودکان به‌ویژه برای کودکان کم‌ وزن قابل توصیه است. اگرچه کودکتان بدغذاست و از خوردن حبوبات پخته‌شده امتناع می‌کند می‌توانید حبوبات را غذاهای مختلف و به‌صورت ترکیب استفاده کنید مثلاً در سوپ استفاده کنید و به کودک بخورانید.

استفاده از حبوبات برای تغذیه کودکان لاغر بسیار مفید است
استفاده از حبوبات برای تغذیه کودکان لاغر بسیار مفید است

سعی کنید هرروز در وعده‌های غذایی کودکتان غذاهایی مانند پاستا، ماکارونی، نان سنگک و غیره را بگنجانید. چون کربوهیدرات‌ها منبع خیلی خوبی برای افزایش وزن کودکانتان به‌حساب می‌آیند. برای میان وعده نیز می‌توانید برای کودکتان فرنی، حریره بادام، شیر برنج و امثال این موارد درست کنید.  این دسرها به دلیل شیرین و معطر بودن کودکان را ترغیب به خوردن می‌کند.

گوشت از مواد غذایی مهم و با ارزش برای کودکان کم‌ وزن

یکی از مواد غذایی مقوی برای کودکان کم‌ وزن گوشت است. انواع گوشت قرمز، گوشت ماهی، مرغ بوقلمون و غیره منبع غنی از ویتامین‌ها، پروتئین، و مواد غذایی ضروری برای بدن است.

بهترین نوع گوشت که سبب تقویت فرزندتان می‌شود و هم به افزایش وزن او کمک می‌کند، انواع یا استخوان گوشت مانند ماهیچه، قلم، ران است چون مواد مغذی بالاتری دارند.

علی‌رغم اهمیتی که گوشت ازنظر مواد غذایی دارد کودکان رغبت زیادی به خوردن گوشت ندارند و اکثر مادران از این قضیه شاکی هستند. چنانچه فرزند شما نیز این دسته از کودکان است و رغبتی به خوردن گوشت ندارد باید خلاق باشید .

مصرف پروتئین برای افزایش وزن در کودکان
مصرف گوشت و غذاهای سرشار از پروتئین برای افزایش وزن در کودکان

انواع چاشنی و طعم‌دهنده‌های مختلف و روش‌های مختلف طبخ را امتحان کنید و ببینید کدام به مزاج کودکتان خوش می‌آید و رغبت بیشتری به خوردن پیدا می‌کند. برخی از کودکان حتی بااینکه گوشت را در زیر دندان خود حس کنند مشکل‌دارند برای این کودکان نیز راهکار ساده‌ای وجود دارد، شما به‌راحتی می‌توانید انواع گوشت‌های مختلف بپزید و میکس کنید و به غذاهایی مانند سوپ، برنج له‌شده و پوره سیب‌زمینی اضافه کنید.

در این حالت بدون اینکه کودکتان متوجه شود مقداری زیادی گوشت خورده است. چنانچه کودکتان حساسیت شدیدی دارد و حتی این روش هم برای خوراندن گوشت به او کارساز نشد می‌توانید آب‌گوشت را به غذای کودکتان اضافه کنید و از طعم‌دهنده و چاشنی استفاده کنید تا کودک متوجه وجود آب‌ گوشت در غذا نشود و بدین طریق آب‌ گوشت را به او بخورانید. آب‌گوشت هم می‌توانید تا حدی نیازهای کودک را تأمین کند.

خرما و انواع مختلف خشکبار برای کودکان کم‌ وزن مناسب است

خرما به‌عنوان یک ماده غذایی سرشار از قند و مواد غذایی مفید به رشد و تغذیه کودکتان کمک می‌کند. می‌توانید پوست و هسته خرما را جدا کنید و آن را با شیر و موز ترکیب کنید و به شکل یک میان وعده به کودتان بدهید.

راه دیگری که می‌توانید برای خوراندن خرما به کودکتان بکار ببرید ترکیب خرما با بستنی و پودر آجیل است. دقت داشته باشید که به‌عنوان میان وعده از این موارد استفاده کنید نه به‌عنوان وعده غذایی اصلی. آجیل‌ها مانند بادام، گردو، فندق و پسته سرشار از ریزمغذی‌های لازم برای رشد و نمو کودک است. همان‌طور که گفته شد می‌توانید آجیل‌ها را پودر کنید و همراه با بستنی، خامه و خرما و یا در ترکیب با سایر میوه‌های پرانرژی مانند موز به کودک خود بدهید.

مصرف خرما و خشکبار برای لاغری بسیار مفید است
مصرف خرما و خشکبار برای لاغری بسیار مفید است

ترکیب ویژه پیشنهادی ما به شما برای تقویت رشد کودکان کم‌ وزن

تخم مرغ و سیب زمینی سرشار از مواد غذایی است که بعنوان یک مواد غذایی مقوی برای افزایش وزن در کودکان کم وزن معجزه می کند.

شما می توانید این دو را باهم ترکیب کنید و به کودک خود بدهید. تخم مرغ سرشار از پروتئین و سیب زمینی سرشار از کربوهیدرات است ترکیب این دو یک غذای عالی برای کودک کم وزن است و اگر به این ترکیب کره هم اضافه کنید خیلی مقوی تر می شود.

تخم مرغ و سیب زمینی برای کمک به چاقی کودکان بسیار مفید است
تخم مرغ و سیب زمینی برای کمک به چاقی کودکان بسیار مفید است

اگر ترکیب این دو به مذاق کودکتان خوش نیامد می توانید این دو ماده غذای یرا بصورت جداگانه و در قالب غذاهای دیگر به کودکتان بدهید تا بخورد. میزان زرده تخم مرغ مجاز برای کودک به اینصورت است که از ۹ ماهگی تا یکسالگی یک تا دو زرده در هفته و بعد از دو سالگی مجازید ۵ الی ۶ تخم مرغ کامل در هفته به کودکتان بدهید.

کودکان کم وزن از خوردن هله هوله های فاقد ارزش غذایی خودداری کنند

هله هوله ها یی مانند چیپس، پفک، آبمیوه های مصنوعی فاقد ارش غذایی هستند و موجب سیری کاذب کودکتان می شود بنابراین برای تقویت کودک و افزایش وزن او باید این هله هوله ها را از غذای روزانه او حذف کنید و یا حداقل میزان آن را کاهش دهید و بجای آن مواد با ارزش غذایی بالا را جایگزین کنید. اگر احیانا در طی روز کمی هله هوله مصرف می کنند باید دقت کنید دقیقا قبل از وعده های اصلی غذایی نباشد چون موجب سیری کاذب و کاهش مصرف وعده های غذایی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا