اقدام به بارداریبیماری‌هاسلامت و تغذیه

آزمایش‌های تشخیص ناباروری در مردان

ناباروری در مردان، یکی از شایع‌ترین مشکلات بین زوج‌ها می‌باشد. امروزه با پیشرفت علم در این زمینه، با استفاده از معاینات و آزمایش‌های صورت گرفته توسط پزشک راه‌های درمانی بسیاری وجود دارد. تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا با آزمایش‌های تشخیص ناباروری در مردان که توسط پزشک برای علل ناباروری صورت می‌گیرد، آشنا شوید.

معاینات اولیه ناباروری در مردان

پزشک در ابتدا سوالاتی از مرد نظیر: بیماری‌های مزمن، داروهای مصرفی، سوابق جراحی، مشکلات جنسی، سابقه‌ی بیماری‌های آمیزشی یا سبک زندگی و مصرف دخانیات می‌پرسد تا اطلاعات دقیقی از سابقه‌ی پزشکی مرد دریافت کند. شروع معاینات اولیه با مراجعه به پزشک اورولوژیست (جراحی و درمان سیستم دفع ادراری) صورت می‌گیرد.

در برخی موارد ممکن است پزشک بیضه‌های مرد را مورد آزمایش قرار دهد. به این صورت که با اندازه‌گیری و بررسی بیضه‌ها می‌تواند به واریکوسل پی ببرد؛ تا بتواند مشکلات احتمالی هورمونی را تشخیص دهد. برای سرعت بخشیدن و پیدا کردن علت این عارضه، پزشک آزمایش اسپرم را تجویز می‌کند تا به وسیله‌ی آن وضعیت اسپرم را ارزیابی کند.

آزمایش اسپرم و مایع منی

پزشک با استفاده از آزمایش اسپرم، شکل، میزان، تحرک، تعداد و … را مورد بررسی قرار می‌دهد. عمل باروری به شرایط متعددی بستگی دارد، چرا که در کنار شکل و حرکت اسپرم، وجود میزان کافی اسپرم در مایع منی مرد از عوامل آن می‌باشد.

پزشک با بررسی اسپرم، وضعیت باروری را تشخیص می‌دهد، زیرا در برخی از مردان وجود اسپرم کم یا مایع منی غیرطبیعی شانس باروری وجود دارد یا بالعکس وجود مایع منی طبیعی یا اسپرم زیاد با عدم باروری مواجه می‌شوند.

در آزمایش اسپرم لازم است مرد مایع منی خود را در ظرفی استریل شده بریزد و تحویل پزشک دهد. بهترین زمان مناسب برای نمونه برداری اسپرم و نتیجه‌ی دقیق، ۳ تا ۶ روز بعد از آخرین انزال می‌باشد.

در آزمایش صورت گرفته ممکن است مایع منی طبیعی باشد که پزشک برای اطمینان آزمایش مجدد تجویز می‌کند. اگر هر دو آزمایش، طبیعی بودن مایع منی را نشان دهد، به معنای وجود نداشتن مشکلات باروری جدی است، که در این صورت پزشک درخواست آزمایش‌های دیگری می‌دهد. اگر در مایع منی اسپرم وجود نداشته باشد، نشان دهنده‌ی بروز انسداد در دستگاه تناسلی است که با عمل جراحی قابل درمان است.

سایر آزمایش‌های تشخیص ناباروری مردان

آزمایش ادرار زمانی از طرف پزشک اورولوژیست تجویز می‌شود که احتمال وجود عفونت مجاری ادرار را می‌دهد. چرا که می‌تواند در ناباروری نقش موثری داشته باشد.

انزال گرد، نوعی عارضه در مرد است که در آزمایش نشان می‌دهد که در ادرار اسپرم وجود دارد یا مقداری از اسپرم وارد مثانه شده است. دلیل این امر اختلال در دریچه‌ی مثانه و عمل‌های جراحی که مرد از قبل انجام داده است می‌باشد.

اگر در آزمایش اسپرم، اسپرم وجود نداشته باشد پزشک جهت بررسی انسداد بیضه درخواست سونوگرافی یا رادیوگرافی تجویز می‌کند. هم‌چنین پزشک برای بررسی وجود واریکوسل، سونوگرافی از بیضه را درخواست می‌کند تا با استفاده از آن تشخیص دقیق‌تری از مشکل واریکوسل ارائه بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا