بارداری

بارداری در فصل پاییز و مراقبت‌های آن

بارداری در فصل پاییز با توجه به حساسیت‌های خاص این فصل، مانند کاهش دما و شروع بیماری‌های مختلف آلرژیک و ویروسی ممکن است برای برخی مادران نگران کننده باشد. اما از نظر پزشکان این نگرانی بی‌مورد بوده و مادران باردار می‌توانند با اندکی مراقبت و داشتن تغذیه‌ی مناسب، خود و فرزندشان را از هر گونه مشکلی در امان بدارند. در ادامه به بررسی برخی نکات پرداخته شده، که رعایت آن‌ها می‌تواند برای بارداری در فصل پاییز مناسب باشد.

مواردی که بهتر است هنگام بارداری در فصل پاییز انجام شوند:

تزریق واکسن آنفولانزا

یکی از مهم‌ترین نکات هنگام بارداری در فصل پاییز و افرادی که قصد باردار شدن در این فصل را دارند این است که از سرما خوردگی یا آنفولانزا در امان باشند. برای مبتلا نشدن به این بیماری می‌توان در زمان مناسب نسبت به تزریق واکسن آنفولانزا اقدام نمود. این زمان حدود اواخر شهریور ماه تا هفته‌ی اول مهر می‌باشد.

سرما خوردگی و آنفولانزا ترشح هورمون پروژسترون را تحت تاثیر قرار داده و در نتیجه‌ی این فرایند سیستم ایمنی بدن ضعیف می‌شود. لذا باید توجه داشت با تغذیه‌ی مناسب و مصرف غذایی‌هایی که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شوند، از این اتفاق در دوران بارداری در فصل پاییز جلوگیری نمود.

سرماخوردگی در بارداری

به گفته‌ی پزشکان در مواردی نیز دیده شده که سرما خوردگی هنگام بارداری در فصل پاییز سخت‌تر و طولانی‌تر بوده و تبدیل به ذات الریه شده است.

همچنین در بین این موارد زایمان زودرس نیز گزارش شده است. لذا لازم است تا توصیه‌های مربوط به پیشگیری از سرماخوردگی هنگام بارداری جدی گرفته شود.

نور آفتاب و ویتامین دی

با توجه به اینکه با شروع پاییز و فصل سرما، آفتاب آن نور و گرمای همیشگی را نخواهد داشت، لذا لازم است تا مادران باردار نسبت به تامین ویتامین دی مورد نیاز بدن خود توجه داشته باشند. ویتامین دی یکی از مهم‌ترین عوامل در رشد استخوان‌های جنین می‌باشد. در صورتی که این ویتامین به میزان کافی در بدن مادر و جنین تامین نشود، احتمال ابتلای فرزند به پوکی استخوان در بزرگسالی افزایش می‌یابد.

لباس گرم و پوشش مناسب

نتایج تحقیقات متخصصین و کارشناسان حاکی از آن است که امکان ابتلای مادرانی که در فصل پاییز زایمان کرده‌اند به مشکلات کلیوی ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش می‌یابد. بعد از زایمان به دلیل تغییرات هورمونی میزان تعرق در بدن نیز افزایش یافته و سرماخوردگی پهلوها و شکم نیز بیشتر می‌شود. لذا همواره توصیه شده تا با پوشیدن زیر پوش‌های نخی مناسب در زیر لباس می‌توان، از تعرق و سرماخوردگی شکم و پهلوها در فصل پاییز و سرما جلو گیری نمود.

لباس مناسب برای بارداری در پاییز

ورزش‌های مناسب بارداری در فصل پاییز

مناسب‌ترین ورزش برای دوران بارداری پیاده‌روی می‌باشند. در صورتی که مادران باردار برای انجام پیاده روی منع پزشکی نداشته باشند، می‌توانند با ۳۰ الی ۴۰ دقیقه پیاده‌روی در روز، سلامت خود و جنین را تضمین نمایند. فصل پاییز به دلیل اینکه هوا نه خیلی سرد است و نه خیلی گرم بهترین زمان برای پیاده‌روی می‌باشد.

پیاده‌روی و ورزش‌های مناسب می‌توانند از طریق تنظیم گردش خون در بدن، به تقویت سیستم ایمنی بدن و مبارزه با میکروب‌ها کمک نمایند.

بارداری در فصل پاییز و خطر افسردگی

حتما همه‌ی شما تاکنون تجربه کرده‌اید که با شروع پاییز، افسردگی و ناراحتی هم، راه خودش را باز می‌بیند. کاهش نور آفتاب در پاییز باعث تغییر ساعت بیولوژیک بدن و ایجاد افسردگی فصلی می‌شود. با بروز برخی نشانه‌ها، می‌توان این افسردگی فصلی را تشخیص داد و برای درمان آن به پزشک مراجعه نمود. نشانه‌هایی از جمله:

  • خستگی شدید
  • بدخلقی
  • علاقه زیاد به خوردن شیرینی‌ها

خشکی پوست و نیاز به مراقبت‌های پوستی

پوست بدن بسیاری از افراد در فصل پاییز دچار خشکی و خارش می‌شود. در صورتی که این خارش و خشکی پوست با بارداری در فصل پاییز نیز قرین شود، ممکن است تبدیل به موضوعی سخت و دشوار گردد.

لذا نرم و مرطوب نگه داشتن پوست با استفاده از کرم‌ها و لوسیون‌های بدن به شدت توصیه می‌شود. همچنین استفاده از ضد آفتاب‌های مناسب برای بارداری در فصل پاییز نیز می‌تواند از بروز لک‌های بارداری جلوگیری نماید.

نوشیدن آب کافی

به دلیل خشکی هوا در پاییز، آب بدن نیز کاهش پیدا می‌کند. کمبود آب بدن هنگام بارداری در فصل پاییز یکی از عوامل ایجاد زایمان زودرس می‌باشد. لذا با نوشیدن آب کافی می‌توان از این کمبود جلوگیری نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا