بارداری

آیا مثانه زنان در هنگام بارداری تغییر می کند؟

آیا تغییرات مثانه زنان در هنگام بارداری طبیعی است؟ 

بله این امر کاملا طبیعی است و شما به عنوان یک مادر اولین بار تغییرات مثانه را در ماه سوم بارداری خودتان مشاهده خواهید کرد. این تغییرات به صورت تکرر در ادرار ظاهر می شوند و رفته رفته به مرور زمان با در بی اختیاری در کنترل ادرار تشدید می شوند و تا چندین ماه پس از زایمان هم ادامه خواهند یافت.

تغییرات مثانه زنان در بارداری شامل چه مواردی است؟

  • یبوست

یبوست یا همان تکرر در ادرار از اولین نشانه های تغییرات مثانه است، این تغییر به دلیل افزایش حجم کلیه ها و بزرگتر شدن آنها و همچنین تولید هورمون های خاص در این دوره می باشد.  

  • عفونت مثانه و مجاری ادراری

در پی تکرر ادرار عفونت مثانه رخ می دهد که این مورد نیاز به رسیدگی های خاص پزشکان دارد. بانوان باردار با داشتن یک برنامه مناسب می توانند از میزان این مشکلات بکاهند.

  • دفع میکروب بدون عفونت در مثانه

زنان در دوره بارداری ممکن است دچار دفع میکروب در ادرار بدون عفونت مجاری ادراری باشد که این شاید اولین نشانه پیلونفریت باشد. به خاطر همین خانم ها مداوما بایستی چکاپ شوند.

  • وجود خون در ادرار

در صورتی که عفونت های دستگاه ادراری به حد بالایی برسند و مثانه دچار تخریب گردد ممکن است مقداری خون هم در ادرار دیده شود. و شما  باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

  • همورئید

بواسیر هم یکی دیگر از مشکلات بارداری است که ممکن است با افزایش فشار سر نوزاد و یبوست برای خانم باردار رخ بدهد. این مشکل با  اصلاح رژیم غذای و چند هفته بعد از تولد نوزاد کاملا رفع خواهد شد پس نباید  نگران آن بود.

  • بی اختیاری در ادرار طی ماه های آخر بارداری و چند ماه پس از زایمان

ممکن است شما به دلیل یا دلایلی در ماه های آخر بارداری بشوید به نحوی که یک خندیدن کوچک هم باعث شود این وضع برایتان رخ دهد.

  • تغییر مثانه و افزایش حجم آن

در هنگام بارداری به دلیل تغییر در عضلات دیواره مثانه حجم مثانه شما دوبرابر حالت قبل خود خواهد بود

آیا تغییرات مثانه در بارداری باقی می مانند؟

خیر تغییرات مثانه پس از بارداری حذف می شوند و بهبود می یابند اما برخی از آن ها چندین ماه پس از بارداری ممکن است ادامه داشته باشد مثلا بی اختیاری در ادرار.

دلیل بی اختیاری در ادرار چیست؟

بانوان در مرحله بارداری به سبب افزایش فشارهای شکمی حاصل از بزرگ شدن نوزاد وکیسه رحمی دچار بی اختیاری در ادرار میشوند. این افزایش فشار رحمی خود سبب فشار به کف لگن و حس کمردرد در این دوران هم است. سن و وزن بانوان در این زمینه هم دارای اهمیت بسیاری است.آسیب به اعصاب کنترل کننده مثانه، حرکت مجرای خروج ادرار و مثانه در طول بارداری، اپیزیوتومی از دیگر تغییرات مثانه است که می تواند سبب ایجاد بی اختیاری به مدت طولانی تر و حتی پس از زایمان شود.

بی اختیاری رایج در زنان باردار از نوع بی اختیاری استرسی می باشد. در این نوع از بی اختیاری به خاطر اسپاسم های ایجاد شده در مثانه، متانه بیش فعال شده ودر نتیجه فرد کنترل ادرار خود را ازدست می دهد.

حالت دیگری از تغییرات مثانه که سبب بی اختیاری در ادرار میشود درگیری ماهیچه اسفنکتر مثانه به سبب افزایش فشارهای شکمی است.

فشارهای شکمی که سبب تغییرات مثانه می شود

کدام روش از آثار سو تغییرات مثانه می کاهد؟

تغییر در الگوی دریافت مایعات

به جای مصرف  نوشیدنی های کافئین دار که مثانه را تحریک می کنند نیاز خود را ازطریق آب و میوه جات سالم تامین کنید. تاجایی که می توانید سعی کنید گوجه، نوشابه، شکلات و نوشیدنی های الکلی را از رژیم خود حذف کنید. روزانه هشت لیوان آب بنوشید و مطمئن باشید نوشیدن کمتر آب از این مقدار می توانند سبب افزایش عفونت های ادراری در شما بشود.

انجام ورزش های مداوم و تمرینات کگل

سعی کنید به پیاده روی بروید و روزانه چندین بار تمرینات کگل را تکرار کنید. تمرینات کگل منجر به تقویت استخوان لگن و مانع تغییرات مثانه می شود. سعی کنید در هر وعده یکبار تمرینات کگل را انجام دهید و در صورتی که آگاهی کامل ندارید از فیزیوتراپ ها کمک بگیرید. این کار را با ده انقباض ده دقیقه ای در هر وعده شروع کنید و رفته رفته به زمان آن بیفزاید.

روش های رفتاری

شما می توانید یک جدول تهیه کنید وبا یاد داشت غذاهای که می خورید و زمان های که در آن ها دچار بی اختیاری ادراری میشوید، الگو ها و فاکتورهای موثر در بی اختیارتان را به دست آورید. با این کار شما غذاهای را که سبب تحریک مثانه شما میشود را کشف می کنید و می توانید آن ها را از منوی غذای تان حذف کنید و به راحتی می توانید پیش بینی کنید کی باید به سرویس بهداشتی برویید. البته این روش در جلوگیری از تغییرات مثانه هیچ تاثیری ندارد و فقط یک جنبه درمان گرانه دارد.

تغذیه سالم که مانع تغییرات مثانه می شود

تمرین دادن مثانه

در این روش شما در هنگام عادی که دچار بی اختیاری نیستید، هنگامی که حس می کنید دستشویی دارید چند دقیقه یا چند لحظه آن را نگه دارید. با این کار با تمرین دادن عضله اسفنکتر مانع از ایجاد تغییرات مثانه و تقویت آن بشوید.

در روشی دیگر از تمرین دادن مثانه زمانی که دچار تکرر ادرار هستید فواصل ادرار خود را می افزاید تا آنکه به حالت نرمال پیش از بارداری برسید. این روش هم سبب تقویت مثانه شما و جلوگیری از تغییرات مثانه خواهد شد.

در یک مدل دیگر از همین روش در هر حالتی که هستید سعی می کنید دستشویی کردن را یک ربع به تاخیر بیندازید و هر هفته به این زمان بیفزایم تا مشکل حل شود.

مصرف دارو

از پزشک خودتان بخواهید در صورت صلاحدید، برای شما داروهای ضد اسپاسم تجویز کند.

حلقه پساری

با استفاده از این وسیله لگن خود را تقویت کرده و می توانید مجاری ادراری را موقتا متوقف کنید تا دچار تکرر ادرار و بی اختیاری نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا